|
|
کدخبر: ۱۴۷۴۵۹

مدیرعامل بورس تهران به تشریح اقدامات بورس در سال ۹۲ پرداخت و برنامه های هفتگانه بورس را برای سال آینده اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس تهران در خصوص عملکرد بورس در سال ۹۲ افزود: ارزش جاری بازار در سال ۹۲ از ۱۶۷ هزار میلیارد تومان به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان در ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ رسید که با رشدی ۱۲۷ درصدی همراه بود. وی در مورد ارزش اسمی بازار گفت: ارزش اسمی بازار از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۷۲ هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد ۴۴ درصدی آن است. از ۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش در ارزش اسمی بازار، مبلغ ۱۵.۵ هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه شرکتها است که نسبت به مبلغ ۵.۷ هزار میلیارد تومان سال ۹۱ رشد ۱۷۱ درصدی داشته است. بنابراین مبلغ ۶.۵ هزار میلیارد تومان از افزایش ارزش اسمی بازار از محل پذیرش شرکت های جدید بوده است.

مدیر عامل بورس به وضعیت شاخص بورس اشاره کرد و افزود: شاخص کل در ابتدای سال ۳۸۰۴۰ واحد بود که به ۷۸۳۹۸ واحد رسید که با رشدی معادل ۱۰۶ درصد همراه بوده است.

وی افزود: ارزش کل معاملات از ۲۴.۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۱ به ۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که بیانگر ۲۸۶ درصد رشد است. از این مبلغ ۶۸ هزار میلیارد تومان آن به صورت معاملات خرد و بلوک(۷۲ درصد کل معاملات) بوده است که نسبت به سال ۹۱ رشد ۲۲۴ درصدی را تجربه کرده است.

قالیباف اصل با اشاره به اینکه نسبت گردش معاملات در سال ۹۱، حدود ۱۶ درصد بود افزود: نسبت گردش معاملات در سال ۹۲ به ۳۴ درصد افزایش یافت که حاکی از افزایش میزان نقدشوندگی سهام در بورس تهران است، در ضمن تعداد کل دفعات معاملات نیز از ۵ میلیون دفعه در سال ۹۱ به ۱۷ میلیون دفعه معامله رسیده است که ۲۲۸ درصد رشد داشته است.

وی به رشد ۳۲ درصدی معاملات آنلاین اشاره کرد و ادامه داد: در سال ۹۱ مبلغ بر ۵.۳ هزار میلیارد تومان معاملات آنلاین در بورس محقق شده بود که در سال ۹۲ به ۳۰ هزار میلیارد تومان(معادل ۳۲ درصد از ارزش کل معاملات) رسید که بیانگر رشدی ۴۶۴ درصدی است. همچنین تعداد دفعات معاملات آنلاین از ۳.۷ میلیون دفعه در سال گذشته به ۱۶ میلیون دفعه معامله در سال ۹۲ رسیده است.

مدیر عامل بورس تهران تاکید کرد: نسبت قیمت به درآمد از ۵.۳۴ در سال ۹۱ به ۶.۹۴ در سال ۹۲ رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ تعداد ۲۴۰۹۸۶ کد معاملاتی جدید ایجاد شده است ادامه داد: در سال ۹۱ تعداد ۱۶۸۲۷۹ کد ایجاد شده بود و بدین ترتیب امسال در زمینه ایجاد کدهای معاملاتی جدید رشد ۴۳ درصدی را شاهد بودیم. وضعیت شرکت های بورسی در سال ۹۲ چگونه بود؟

قالیباف اصل درخصوص وضعیت شرکت ها در بورس گفت: سهام شناور بازار از ۱۹.۷۸ درصد در سال ۹۱ به ۲۱.۸۷ درصد در سال ۹۲ رسید. سود شرکت های پذیرفته شده در بورس در سال ۹۱ حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۲ به بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان رسید که نشان دهنده رشد ۵۶ درصدی است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ مقررات و دستورالعمل های زیادی در بورس به تصویب رسیده است گفت: مقررات پذیرش صندوق های قابل معامله در بورس و صندوق های پروژه تدوین و به تصویب هیات مدیره سازمان رسید. در ضمن مقررات مربوط به اوراق مشارکت در دستورالعمل معاملات و دستورالعمل معاملات عمده و دستورالعمل معاملات آتی سهام بازنگری و اصلاح شد. فرهنگ سازی برای تمامی اقشار فعال در بازار سرمایه است.

مدیرعامل بورس تهران ۷ برنامه سال ۹۳ خود را اعلام کرد و گفت: ما در سال ۹۳ مقرر کردیم که پذیرش ۱۰ شرکت جدید، پذیرش ۷ اوراق بدهی، پذیرش ۴ صندوق قابل معامله در بورس(ETF) و پذیرش ۲ اوراق صکوک در برنامه کاری بورس قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بورس قصد معرفی یک ابزار جدید به بازار را در سال ۹۳ دارد، ادامه داد: ۵ سمینار آموزشی در تالارهای مناطق به منظور افزایش دانش سرمایه گذاران در حوزه ابزارها و نهادهای جدید برگزار می شود. بورس همچنین افزایش سرمایه از مبلغ ۴۵۰ میلیارد ریال به ۱۰۰۰ میلیارد ریال را در سال های ۹۳ و ۹۴ در برنامه کاری خود قرار داده است.

ارسال نظر