|
|
کدخبر: ۱۴۷۴۹۸

وزیر نیرو خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیر نیرو از افزایش یکهزار مگاواتی ظرفیت تولید برق ایران در دو ماه اخیر خبر داد و گفت: در طول ۴ سال فعالیت دولت یازدهم احداث۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی آغاز می شود که بخشی از این ظرفیت، در طول همین دولت به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، حمید چیت چیان امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در دو ماه اخیر موفق شدیم ۶ واحد بخاری در نیروگاههای سیکل ساده گازی به مدار بهره برداری بیاوریم و این نیروگاهها به سیکل ترکیبی تبدیل شوند.

وی افزود: مجموع ظرفیت این ۶ واحد بخاری که بدون مصرف سوخت و با استفاده از حرارت بازیافتی واحدهای گازی به تولید برق می پردازند، یکهزار مگاوات است.

وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت قانون بودجه سال ۹۲ برای امضای قرارداد بیع متقابل در صنعت برق گفت: از محل بند ۱۹ قانون بودجه امسال، ۳۸۰۰ مگاوات قرارداد بیع متقابل با نیروگاههای بخش خصوصی جهت احداثواحدهای بخار در کنار واحدهای گازی منعقد کردیم.

وی ادامه داد: همچنین ۹۰۰ مگاوات قرارداد احداثنیروگاههای انرژی های تجدید شونده شامل بادی، زیست توده و خورشیدی به امضا رسیده که اطمینان دارم با اجرای این قراردادها، ایران جهش قابل توجهی در توسعه انرژی های تجدیدپذیر خواهد داشت.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: در طول ۴ سال فعالیت دولت یازدهم احداث۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی آغاز می شود که بخشی از این ظرفیت، در طول همین دولت به بهره برداری می رسد و بخش دیگر در دولت دوازدهم تکمیل می شود.

چیت چیان از همکاری با بخش صنعت برای کاهش بار پیک برق در تابستان سال ۹۳ خبر داد و گفت: با کاهش ۳ هزار مگاواتی بار مصرف برق در پیک تابستانه سال ۹۳، اقدام موثری در جهت اینکه خاموشی نداشته باشیم صورت می گیرد.

وی افزود: در بودجه سال ۹۳ به ما اجازه داده شده تا به میزان ۱۰ میلیارد دلار قرارداد بیع متقابل، BOO و BOT در صنعت آب با بخش خصوصی به امضا برسانیم.

وزیر نیرو همچنین از عزم جدی دولت برای آبرسانی روستایی در سال ۹۳ خبر داد و گفت: در بودجه سال آینده ردیف خاصی گذاشته شده تا مجتمع های آبرسانی روستایی تکمیل و احداثشوند، این ردیف اعتباری در حال حاضر حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است.

انتهای پیام /

ارسال نظر