|
|
کدخبر: ۱۴۷۵۱۹

خبرگزاری تسنیم: بالاخره پس از یک فصل درگیری کارشناسان صنعت نفت ایران با مشکلات فنی فاز ۱۲، تولید گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی و تزریق آن به شبکه سراسری از امروز آغاز شد و بدین ترتیب تولید روازنه گاز ایران ۱۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، هشت سال پیش قرارداد طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی به روش بیع متقابل بین شرکت نفت و گاز پارس و شرکت پتروپارس به امضا رسید. پس از بروز بارها تأخیر در عملیات اجرایی بخشهای مختلف توسعه ای این فاز از پارس جنوبی که بزرگ ترین فاز توسعه ای این میدان مشترک است، در حال حاضر در مجموع بخش خشکی و دریا به پیشرفت اجرایی ۹۲.۹ درصدی رسیده است.

وعده مدیران نفتی در تولید گاز از این پروژه ملی پایان آذرماه سال جاری در بازدید خبرنگاران از فاز ۱۲ عنوان شد. بر این اساس قرار بود در آغاز دومین هفته دی ماه، تولید گاز از این فاز پارس جنوبی با حجم ۱۲.۵ میلیون مترمکعب در روز آغاز شود اما این وعده نیز در عمل محقق نشد.

در پیگیری های خبرنگار تسنیم مشخص شد خطوط لوله ۴.۵ اینچی انتقال محلول گلایکول که به طول ۱۵۰ کیلومتر از سکوی نخست فاز ۱۲ تا تأسیسات خشکی این فاز کشیده شده دچار نشتی شده است.

علاوه بر این نشتی ایجاد شده، برهم خوردن شرایط جوی خلیج فارس در فصل زمستان و آماده نبودن برخی تأسیسات دریایی و خشکی این پروژه ملی، یک فصل کامل مهندسان مستقر در محل پروژه را به صورت ۲۴ ساعته درگیر خود کرد تا تولید از بزرگترین فاز پارس جنوبی و تزریق گاز از مخزن این فاز به شبکه سراسری در سال جاری محقق شود.

امروز رسول فلاح نژاد، مجری طرح فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی در این خصوص اظهار داشت: با بهره برداری و تولید آزمایشی از ردیف نخست شیرین سازی گاز طرح مذکور، تزریق روزانه بیش از ١٢ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به شبکه سراسری همراه با برداشت و ذخیره سازی ١۶ هزار بشکه میعانات گازی در روز آغاز شده است.

برنامه ریزی شده با بهره برداری کامل از فاز ۱۲ پارس جنوبی روزانه حدود ۷۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، ۱۱۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۶۰۰ تن گوگرد به تولیدات صنعت نفت کشور افزوده شود و از مجموع تولید گاز این پروژه، ٢٥ میلیون متر مکعب به شبکه سراسری تزریق و ٥٠ میلیون متر مکعب به تولید LNG اختصاص یابد.

انتهای پیام /

ارسال نظر