|
|
کدخبر: ۱۴۸۰۴۶

خبرگزاری تسنیم: نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم که رئیس جمهور ریاست آن را بر عهده دارد و ۱۴ وزیر و رؤسای سازمان ها از جمله رئیس صدا و سیما عضو آن هستند، در سال ۹۲ برگزار نشد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، در ۶ ماه دوم سال ۹۲ در مصاحبه ها و گفته های مسئولان حوزه سلامت علی الخصوص وزیر بهداشت عنوان شده بود که نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور برگزار می شود که پس از عدم برگزاری این جلسه در آذر و دی، عنوان شد که جلسه این شورای مهم حوزه سلامت که ۱۴ وزیر و رؤسای سازمان ها از جمله رئیس صدا و سیما عضو آن هستند تا پایان سال ۹۲ برگزار خواهد شد که در نهایت جلسه این شورا برگزار نشد.

علیرضا دلاوری رئیس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت درباره برگزاری نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم به ریاست رئیس جمهور به تسنیم گفت: متأسفانه نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور در سال ۹۲ برگزار نشد و انشاءالله بتوانیم این جلسه را در سال ۹۳ برگزار کنیم.

وی درباره علت عدم برگزاری نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم که رئیس جمهور نیز ریاست آن را بر عهده داد، عنوان کرد: روزهای آخر فعالیت دولت در سال ۹۲ معطوف به برنامه های هدفمندی یارانه ها شد و تمام زمان دولت به نوعی مشغول بود.

دلاوری در پاسخ به این پرسش که وزیر بهداشت عنوان کرده بود برخی از مفاد ارائه شده به دولت و رئیس جمهور از طرف وزارت بهداشت کامل نشده بود، گفت: تمام این مفاد کامل شد و به ریاست جمهوری نیز ارسال شد و فقط منتظریم تا زمان برگزاری نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست رئیس جمهور در سال ۹۳ به ما اعلام شود.

وی با اشاره به اهمیت فوق العاده جلسات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که رئیس جمهور ریاست این شورا و وزیر بهداشت نیز دبیر آن به حساب می آید، افزود: عمده ترین برنامه های این شورا تحقق برنامه توسعه پنجم است تا بتوانیم با یک دیدگاه سلامت محور مباحثحوزه بهداشت و درمان کشور را به پیش ببریم. بر این مبنی در نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم ۵ دستور کار مورد بررسی قرار می گیرد.

امنیت غذایی روغن و شیر در دستور کار نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی

رئیس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت در پاسخ به این پرسش که مفاد و عناوین ۵ دستور کار نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی چیست، عنوان کرد: از بیان این ۵ دستور عمل معذورم چون باید به تأیید نهایی وزیر بهداشت برسد ولی ۲ مورد مهم از مجموع این دستورالعمل ها درباره امنیت غذایی «روغن و شیر» است.

دلاوری ادامه داد: از مهم ترین برنامه های شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تحقق طرح ملی پزشک خانواده است و ما نیز تلاش خواهیم کرد تا هماهنگی مناسبی بین معاونت های مختلف ایجاد شود تا سیاست های وزارت بهداشت با اسناد بالادستی مغایرتی نداشته باشد البته در گذشته نیز این کار صورت می پذیرفت و تلاش ما بر آن است که این رویّه را با قدرت بیش تری به اجرا درآوریم.

رئیس دبیرخانه سیاست گذاری سلامت درباره مطرح کردن عوارض سلامت در نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی خاطرنشان کرد: مسئله عوارض سلامت براساس ماده ۳۷ برنامه توسعه پنجم یکی از موارد بسیار مهمی است که وزارت بهداشت و این شورا به جد آن را پیگیری خواهد کرد.

علت عدم برگزاری جلسه شورای عالی سلامت به ریاست روحانی از زبان وزیر بهداشت

سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت نیز چندی قبل در گفت وگو با تسنیم، درباره عدم برگزاری نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که رئیس جمهور ریاست این شورای عالی را به ر عهده دارد، اظهار داشت: به دو دلیل این جلسه برگزار نشد، اول این که اسنادی که ما و یا دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تهیه کرده بودیم کامل نبود که در حال تکمیل آن هستیم.

وی افزود: دلیل دیگر به تأخیر افتادن نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، برنامه های رئیس جمهور بود که بسیار فشرده بود ولی امیدواریم تا قبل از پایان سال ۹۲ نخستین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را برگزار کنیم.

به گزارش تسنیم، بر اساس ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه تبلیغات دخانیات در تمام رسانه های دیداری، شنیداری و دیجیتال را به هر شکل عام و خاص ممنوع اعلام کرده است. همچنین بر اساس این ابلاغ تبلیغات اقلام دارویی در تمام رسانه ها به غیر از نشریات تخصصی ویژه حرف پزشکی ممنوع است.

بر اساس ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم توسعه به منظور پیشگیری و مقابله با بیماری ها و عوارض خطرساز سلامتی که بیش ترین هزینه اقتصادی و اجتماعی را دارند وزارت بهداشت فهرست اقدامات و کالاهای آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف و درصد عوارض برای این کالاها را در ابتدای هر سال توسط کارگروهی با مسئولیت این وزارتخانه و با عضویت وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، رفاه و تأمین اجتماعی و صنایع و معادن و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی تعیین و ابلاغ می کند.

فهرست کالاها و اقدامات مربوطه در حوزه سلامت که به امضای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده است به تمام وزارتخانه ها و سازمان ها و دستگاه های دولتی مرتبط با موضوع ابلاغ شده است.

فهرست اقدامات و کالاهای آسیب رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف

۱ غلات حجیم شده کم تر سالم
۲ نوشابه های گازدار شامل انواع کولاها(اعم از معمولی و رژیمی)، نوشابه های گازدار طعم دار رنگی و بی رنگ و نوشابه های انرژی زا کم تر سالم
۳ انواع چیپس کم تر سالم
۴ انواع داروهای فاقد مجوز ورود یا ساخت از وزارت بهداشت آسیب رسان به سلامت و با احتمال سوء مصرف
۵ خدمات سم پاشی فاقد مجوز وزارت بهداشت آسیب رسان به سلامت
۶ خدمات آرایشی(مانند برنزه کردن با دستگاه­های سولاریوم، خالکوبی، کاشت مو و ناخن و امثال آن) آسیب رسان به سلامت
۷ خدمات مشاوره تغذیه مانند روش­ های لاغری و چاقی، داروهای لاغری و مکمل های چاقی، خدمات و اقدامات مداخله ای برای افزایش قد و خدمات بدن سازی فاقد مجوز وزارت بهداشت آسیب رسان به سلامت
۸ استخرها و مراکز تفریحی آبی فاقد مجوز وزارت بهداشت آسیب رسان به سلامت
۹ خدمات و کالاهای گندزدایی و ضدعفونی کننده آب و محیط فاقد مجوز وزارت بهداشت آسیب رسان به سلامت
۱۰ کالاها و یا اقداماتی که مصرف یا انجام آن ها مبیّن نمایش رفتارهای پرخطر است(مانند مصرف فست فودها و فرآورده های غذایی صنعتی، استعمال دخانیات اعم از قلیان و سیگار) آسیب رسان به سلامت و با احتمال سوءمصرف

انتهای پیام /

ارسال نظر