|
|
کدخبر: ۱۴۸۲۳۵

رئیس کل گمرک کشور:

خبرگزاری تسنیم: رئیس کل گمرک گفت: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولت تدبیر و امید مبنی بر رفع چالش های موجود فضای اقتصادی کشور مجدد نیازمند حرکتی مدبرانه و عزمی راسخ‏ تر برای اجرای برنامه ها هستیم.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، مسعود کرباسیان معاون وزیر امور اقتصادی و دارائی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سال نو طی پیامی ضمن قدردانی از تلاش و زحمات کارکنان این سازمان در خدمت رسانی به فعالان تجاری و مردم ابراز امیدواری کرد که گمرک در سال آینده بتواند منشأ خدمات بیشتر و مطلوب تری به جامعه باشد.

متن پیام وی به این شرح است:

«یامقلب القلوب و الابصار، یا مدبرالیل و النهار،

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال»

فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت را به عموم همکاران و خانواده های محترم آنان تبریک و تهنیت عرض نموده سلامتی، پیروزی و موفقیت روزافزون شما را از خداوند متعال مسالت می نمایم.

سال ۱۳۹۲ با همه فراز و فرودها به روزهای پایانی خود نزدیک می گردد. سالی که با حماسه سیاسی ملت فهیم ایران آغاز گردید، با تلاش های مداوم بر مدار تدبیر امور در مسیر تحقق حماسه ای دیگر در عرصه های اقتصادی قرار خواهد گرفت.

در سالی که گذشت، کارکنان گمرک جمهوری اسلامی ایران تلاش فراوانی را برای انجام وظایف محوله و تکالیف قانونی خود بعمل آوردند و علی رغم تمام مشکلات کوشیدند تا در آن بخشی از زنجیره تامین که به طور مستقیم با زندگی مردم و نیازهای روزمره آنان ارتباط دارد همکاری، همدلی و قابل قبولی با مدیریت ارشد سازمان داشته باشند. تلاشی هدفمند در جهت بهبود فضای کسب و کار و تسریع در ترخیص مواد اولیه کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و همچنین کالاهای اساسی و دارو، روان سازی واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی صورت گرفت تا همگام با مسوولین محترم نظام و برای گره گشائی و رفع موانع پیش روی تولید نقش آفرینی شود.

گمرک ج. ا. ا. به موجب برنامه صد روزه وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین دستور مقام محترم رئیس جمهور مبنی بر اینکه کالاها نباید به دلیل اختلاف نرخ ارز مرجع و ارز مبادله ای در گمرک بمانند، نسبت به ترخیص حجم قابل توجهی از دارو و کالاهای اساسی اقدام نمود.

اکنون و در آغاز سال ۱۳۹۳ با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و اهتمام دولت تدبیر و امید مبنی بر رفع چالش های موجود فضای اقتصادی کشور، تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای وارده و رفع موانع تولید و کمک به بهبود فضای کسب و کار و تشویق صادرات کالا، در حالی که وظایف سنگینی بر دوش مرزبانان اقتصادی به ویژه خدمت گزاران ملت در گمرکات کشور قرار دارد، هدف والای خدمت به مردم، مجدد نیازمند حرکتی مدبرانه و گام هایی از قبل استوارتر و عزمی راسخ‏ تر برای اجرای برنامه ها و سیاست های کلان ابلاغی به سازمان است.

به طور قطع بازگشت به جایگاه واقعی و تحقق دوباره گمرکی برتر در منطقه و برخوردار از مزیت های فنی ناظر بر بهترین شیوه های مورد عمل مستلزم کوشش جمعی، مساعدت همه جانبه و تلاش مستمر است. اینجانب همه مدیران و کارکنان شریف گمرک را به تحقق و تقویت زمینه های عملی برای عزم جدی، انجام تلاشی مضاعف، همدلی و هم افزایی در چارچوب استراتژی و خط مشی سازمانی توصیه می نمایم.

در این میان فراهم سازی زمینه های لازم برای ایجاد و توسعه همکاری فعال میان گمرک و سایر ذی نفعان دخیل در امر تجارت، بکارگیری تجهیزات کنترلی پیشرفته به منظور افزایش سرعت تشریفات گمرکی، طراحی و اجرای مدیریت ریسک هوشمند، اظهار از راه دور از طریق پرتال گمرک ج. ا. ا و پرداخت الکترونیک، به روز نمودن استراتژی فناوری اطلاعات گمرک با توجه به الزامات فعلی، روان سازی و شفاف سازی، عضویت یا عقد کنوانسیون ها و موافقت نامه های دو یا چندجانبه میان کشورها، کاهش اختلافات تجاری، کاهش تخلفات در تمام زمینه ها، ایجاد و استقرار پنجره واحد تجاری، تسهیل در تعیین تعرفه و ارزش واقعی کالا، دسترسی آسان و سریع به آمار واقعی تجارت، راه اندازی دروازه مشترک مرزی، بهبود معیشت کارکنان، ارتقاء فرهنگ درستکاری، زمان سنجی انجام کار و به حداقل رساندن توقف کالا در اماکن گمرکی، تکریم خدمت گیرندگان، بازنگری و بهبود فرآیندها، کاهش هزینه های اضافی و رسوب کالا برای واردکنندگان، صادرکنندگان، صنایع داخلی و مصرف کنندگان و ارتقای جایگاه و رتبه جهانی گمرک اولویت اینجانب بوده اهتمام کارکنان بر انجام درست آن الزامی است.

بدیهی است اینجانب با بهره گیری از توان و ظرفیت بالای نیروی انسانی خلاق و توانمند گمرک در راستای سیاستهای ابلاغی دولت تدبیر و امید با تمام توان پیگیر امور خواهم بود.

انتهای پیام /

ارسال نظر