|
|
کدخبر: ۱۴۸۵۴۲

وزیر راه و شهرسازی در پیامی به مناسبت روز هواشناسی مطرح کرد

خبرگزاری تسنیم: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اقلیم خشک و نیمه خشک ایران به این معنی است که آب در این منطقه از جهان بسیار گرانبها است، گفت: ساکنین این منطقه باید بدانند که در بهترین شرایط بارشی هم نباید در مصرف آب بی دقتی کرد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از وزارت راه وشهرسازی, عباس آخوندی در پیام خود به مناسبت سوم فروردین روز جهانی هواشناسی اظهار داشت: با توجه به این که بخش بزرگی از ملت ما را جوانان تشکیل می دهند و فردای ایران متعلق به این نسل می باشد، و با توجه به نام گذاری این سال به نام " هوا و اقلیم: مشارکت جوانان " از سوی سازمان هواشناسی جهانی، ضرورت دارد به جوانان کشور نسبت به حساسیت موضوع و نحوه پاسداشت آن آگاهی های لازم داده شده و آنها را در تبیین و اجرای سیاست های مرتبط مشارکت داد.

متن کامل پیام وزیر راه و شهرسازی بدین شرح است:
به نام پروردگار هستی، آن که زمین را آفرید و بر روی زمین منابع طبیعی از جمله هوا و آب را گستراند تا فرزند آدم در آن امکان زندگی داشته باشد.
روز جهانی هواشناسی را به تمام هواشناسان کشور به ویژه هواشناسان خانواده وزارت راه و شهرسازی که در دورترین نقاط کشور به طور شبانه روزی در حال خدمت به هم وطنان عزیز هستند تبریک و تهنیت عرض می کنم.
اگر چه در تقویم تنها یک روز به هوا اختصاص داده شده است. اما توجه به این عنصر حیاتی نیاز مستمر و همه روزه تمامی انسانهای روی کره زمین است. هوا که سر تا سر کره خاکی را احاطه کرده، سرمایه ای خدا داد است که برای پی بردن به اهمیت آن همین کافی است که بدانیم بدون وجود آن انسان و تمامی موجودات زنده تنها مدت بسیار کوتاهی توان زیست دارند. این موضوع حساسیت و اهمیت حفظ و نگهداری هوا ازآلوده شدن به انواع آلاینده های جوی را بیش از پیش آشکار می کند. از آن جا که هوا مرز سیاسی نمی - شناسد و ایجاد ناهنجاری در یک گوشه از جو می تواند کل جو را متاثر کند، این مسئولیت متوجه تمامی ساکنان زمین است تا از بروز ناهنجاری در آن پیشگیری به عمل آورند. ما ایرانیان نیز به نوبه خود در حفظ آن مسئولیت داریم. خوشبختانه توجه به هوا، اقلیم، طبیعت و موجودات زنده گیاهی و جانوری آن همواره از زمان باستان در بین ایرانیان مورد توجه بوده است. جشن گرفتن نوروز که با نو شدن طبیعت و حیات دوباره گیاهان و شور و نشاط جانوران همراه است خود شاهدی بر این مدعا است.
اقلیم که پی آمد نیروهای واداشتی هواشناختی در یک دوره بلند مدت چند هزار ساله است، به ما بسیاری از شرایط را یادآور می شود. اقلیم خشک و نیمه خشک ایران به این معنی است که آب در این منطقه از جهان بسیار گرانبها است. ساکنین این منطقه باید بدانند که در بهترین شرایط بارشی هم نباید در مصرف آب بی دقتی کرد.
با توجه به این که بخش بزرگی از ملت ما را جوانان تشکیل می دهند و فردای ایران متعلق به این نسل می باشد، و با توجه به نام گذاری این سال به نام " هوا و اقلیم: مشارکت جوانان " از سوی سازمان هواشناسی جهانی، ضرورت دارد به جوانان کشور نسبت به حساسیت موضوع و نحوه پاسداشت آن آگاهی های لازم داده شده و آنها را در تبیین و اجرای سیاست های مرتبط مشارکت داد.
امید است با اشتراک مساعی همه مردم به ویژۀ جوانان، بتوان هوای پاک را برای نسل های بعدی به یادگار گذاشت و با حفاظت از اقلیم مانع بروز تغییرات ناخوشایند در آن شد.

انتهای پیام /

ارسال نظر