|
|
کدخبر: ۱۴۸۶۵۹

خبرگزاری تسنیم: نمایشگاه عطر یاس در تهران قدیم توسط شهردای منطقه ۱۲ در ایام نوروز در میدان امام خمینی تهران در حال برگزاری است به هر حال اگر تمایل داشتید در ایام نوروز کمی در حال و هوای تهران قدیم تردد کنید می توانید سری به این نمایشگاه بزنید.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمنمایشگاه عطر یاس در طهران قدیم توسط شهرداری منطقه ۱۲ تهران در ایام تعطیلات نوروز در خیابان امام خمینی(ره) خیابان باب همایون برگزار شده است تا شهروندان تهرانی و مهمانان نوروزی پایتخت را با حال و هوای تهران قدیم آشنا کند.

وارد میدان امام خمینی(ره) که می شوی از همان ابتدای خیابان باب همایون نمایشگاه عطر یاس در طهران قدیم توجهت را به خود جلب می کند. وارد نمایشگاه که می شوی از همان ابتدا صحنه هایی که برای قدیمی ترها یادآور خاطرات دوران کودکی است برایت تداعی می شود صحنه هایی همچون فروش هندوانه بر روی چرخ دستی، درشکه های قدیمی و تردد افرادی با سبک و سیاق لوتی های قدیم.

در این نمایشگاه حیاط های کوچکی به سبک خانه های قدیمی طراحی شده است که با کارگذاشتن حوض و پشتی همه چیز را مهیا ساخته اند تا خانواده های تهرانی که این روزها درگیر زندگی شهرنشینی شده اند برای عکس انداختن در این حیاط اشتیاق بسیاری را نشان بدهند.

به سراغ یکی از خانواده ها که در حال انداختن عکس در یکی از این حیاط ها هستند می روم، که متوجه می شوم مسافرانی هستند که از بندرعباس به تهران آمده اند. مادر خانواده با استقبال بسیار از این نمایشگاه می گوید: خیلی جالب است که بتوان سبک و سیاق زندگی قدیمی را برای مردم زنده کرد.

جلوتر که می رویم غرفه هایی هستند که لباس های قدیمی را به خانواده ها کرایه داده و در عکاسخانه ای باز هم به سبک و سیاق عکاسخانه های قدیمی پایتخت از شهروندان عکس یادگاری می گیرند و همه چیز را برای خاطره انگیز ساختن این نوروز مهیا ساخته اند.

غرفه چایخانه نیز با چایی، آش دوغ، شربت های محلی و کباب دودی میزبان شهروندانی است که می خواهند در حال و هوای قهوه خانه های قدیم پایتخت برای لحظاتی خستگی را از خود دور کنند.

حضور افرادی با لباس، کلاه و دستمال خاص لوتی های قدیم یکی دیگر از نکاتی است که در این نمایشگاه توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند به سراغ یکی از همین لوتی ها که می رویم می گوید: از سال ۷۵ به این روش در سطح شهر تهران تردد می کند و به خاطر نمایشگاه نیست که این لباس را پوشیده است.

در پاسخ به این پرسشم که آیا با این نوع پوشش در سطح تهران راحت تردد می کند؟ می گوید: طرز ظاهر و لباسم بسیار مود استقبال مردم به ویژه افراد مسن قرار می گیرد چرا که یادآور خاطراتشان است، از قدیم به همین شکل بودم فقط کلاه به سرم نمی گذاشتم اما الان دیگر از کلاه هم استفاده می کنم. پسرم نیز به همین سبک در سطح شهر تردد می کند.

سمنو پزان نیز یکی دیگر از ویژه برنامه هایی است که در این نمایشگاه گردشگران را به شگفت می آورد.

به هر حال اگر تمایل داشتید در ایام نوروز کمی در حال و هوای تهران قدیم تردد کنید می توانید از ۲ تا ۱۲ فرودین ماه به میدان امام خمینی تهران سری بزنید.

انتهای پیام /

ارسال نظر