|
|
کدخبر: ۱۵۰۴۸۶

استاد فاطمی نیا از اساتید اخلاق می گوید: ببینید تعارف نداریم، کف گیر ما دارد یواش یواش به ته دیگ می رسد! در گذشته مجتهدان روی منبر می رفتند، اما امروز… متأسفانه اخیراً در بعضی هیأت ها حرکات خارج از عرف عزاداری انجام می گیرد.

به گزارش مشرق، در یکی از شب های پاییز سال ۱۳۹۲ فارس مهمان استاد اخلاقی بود که همگان او را به عنوان یک خطیب توانا می شناسند، تخصص این استاد اخلاق در علم رجال و عرفان نظری و عملی کم نظیر است، شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، کتاب سه جلدی «نکته ها از گفته ها» و فرهنگ انتظار از جمله تألیفات وی است. گاهی در سخنرانی های استاد سیدعبدالله فاطمی نیا می بینیم که گریزی کوتاه و لطیف می زند، اما زود از مطلب رد می شود. مشروح این گفت وگو از اینجا قابل مطالعه است.

در ادامه گزیده ای از این گفت وگو را با هم مرور می کنیم:


*توصیه استاد فاطمی نیا به منبری ها


- باید منبری در این دهه چه کار کند؟ چه بگویم من! خدمت شما عرض شود که خداوند إن شاء الله به آن ها توفیق دهد، همین منبری ها باید قصد قربت کنند که در سخنرانی های خودشان مطلبی را به مردم بگویند که در هدف ابا عبدالله(ع) باشد تا معرفت و آگاهی مردم زیاد شود، مداح هم باید این کار را انجام دهد، زیرا کسب معرفت برای عزادار لازم است.

* در گذشته مجتهدان روی منبر می رفتند اما امروز…


- آقا! ببینید تعارف نداریم، کفگیر ما دارد یواش یواش به ته دیگ می رسد، در گذشته مجتهدان روی منبر می روند، اما امروز…

* در بعضی از هیئات حرکات خارج از عرف عزاداری انجام می دهند

- در مجلسی بود که جوانان زیادی که تعدادشان به چند هزار نفر می رسید، حضور داشتم من آنجا سخنران نبودم، ولی به صاحب مجلس گفتم که باید برای آن ها خوراک معنوی تهیه کنید، چرا که این ها محتوا می خواهند.

البته این را بگویم امان از دست برخی مداحان که مراعات نمی کنند! مداح نباید با فعل و حرکتش خدایی نکرده شأن اهل بیت(ع) را پایین بیاورد، بنده با این مخالف هستم، اینکه مداح می خواهند مردم گریه کنند، واقعاً خوب است، ولی اخیراً چند تا فیلم به من نشان دادند که در بعضی از هیئت ها حرکات خارج از عرف عزاداری انجام می دهند.

* مداحان حداقل یکبار «نفس المهموم» حاج شیخ عباس قمی را بخوانند


- برخی مداحان نباید چیزهایی را بگویند که در کربلا اتفاق نیفتاده است، این درست نیست، این عزیزان حداقل یک بار «نفس المهموم» حاج شیخ عباس قمی که به فارسی ترجمه شده است را مرور کنند و ببینید چه اتفاقی در حادثه عاشورا روی داده است.

* نظر پدر استاد فاطمی نیا درباره دانش اهل منبر


یادم هست که پدرم می گفت: منبری باید در حد اجتهاد باشد، وی حرف بی ربطی هم نزده است، بی تعارف این مطلب را می گویم، عمر ما که دارد تمام می شود! ببینید قرآن به زبان عربی نازل شده «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا» و اهل بیت(ع) هم زبانشان عربی بوده است، منتها بعضی از این منبری ها زبان عربی شان هنوز کامل نشده است.

* سخنران نباید برای گریه انداختن مردم دست و پا بزند


حال این سخنران این کلمه را افراط و ضد اعتدال معنی کرده بود! واقعاً بعضی ها در لغت لَنگ هستند یا یک روز آقایی در منبر که جمعیت زیادی نشسته بودند، آیه قرآن را غلط خواند و غلط معنا کرد و بعد پایین آمد، به او گفتم: چرا این طوری گفتی! گفت: درست می گویید اشتباه معنی کردم، خدا پدرش را بیامرزد که گفت راست می گویی!

باز تأکید می کنم مداح یا سخنرانان نباید برای اینکه مردم را به گریه وا دارند، دست و پا بزنند و از هر کجا مایه بگذارند، در حالی که گریه دست خداست! خلاصه عرایضم این است که سخنرانان مطالب را کوتاه بگویند، اطاله نکنند تا مردم از جلسات سخنرانی زده شوند.

ارسال نظر