|
|
کدخبر: ۱۵۰۶۲۶

تسنیم گزارش می دهد /

خبرگزاری تسنیم: محوطه باستانی روستای اریسمان، از توابع بخش امام زاده آقاعلی عباس(ع) بادرود شهرستان نطنز، دارای قدمتی ۶۰۰۰ ساله است.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازنطنز، محوطه باستانی روستای اریسمان در ۲۰ کیلومتری نطنز واقع شده و از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا محسوب می شودو در تمامی ۴۰ هکتار مساحت آن، آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود.

این محوطه باستانی اولین و بزرگترین پروژه باستان شناسی بین المللی ایران بعد از انقلاب اسلامی است که توسط کمیته چند جانبه ایرانی و آلمانی اجرا شده است.

در همین زمینه پیرامون کسب اطلاعات بیشتر، مسئول موزه باستان شناسی نطنز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار کرد: این کاوش ها که با همکاری سازمان میراثفرهنگی و پژوهشکده حفاظت و مرمت، پژوهشکده باستان شناسی کشور و باستان شناسانی از دانشگاه فرایبورگ آلمان و همچنین موسسه باستان شناسی آلمان در آن حضور داشتند.

محمود ایل بیگی افزود: طی ۳ فصل کاوش باستان شناسی که از سال ۱۳۷۸ لغایت ۱۳۸۱ انجام گرفت، باستان شناسان در محوطه باستانی اریسمان با ایجاد ۴ محدوده در سطح محوطه، به نتایج مثبت و غیر قابل باوری دست یافتند.

وی تصریح کرد: کشف کوره های ذوب فلز که از نخستین کوره های ذوب فلز دنیا محسوب می شود و مربوط به هزاره های چهارم و اول قبل از میلاد برخی از ویژگی های این محوطه باستانی است.

مسئول حفاظت از ابنیه تاریخی میراثفرهنگی نطنز گفت: اریسمان طی بررسی های باستان شناسان صادر کننده صنعت ذوب فلز، به تمدن های مصر و بین النهرین بوده است و همزمان با تمدن سیلک کاشان فعالیت داشته است.

به گزارش تسنیم به اعتقاد باستان شناسان، بررسی ها و کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی در این محوطه می تواند در سال های آینده اطلاعات بسیار کاملی را در مورد صنعت فلزکاری و نحوه و استفاده از معادن در ایران باستان ارائه دهد.

باستان شناسان داخلی و خارجی با توجه به وجود کوره های ذوب فلزات و انبوه سرباره های فلزات نقره و مس در اریسمان، این محوطه را یک شهرک صنعتی با مدیریت ویژه می دانندکه می توان یک شهر صنعتی باستانی نامید.

این محوطه در سال ۱۳۷۸ به شماره ۲۳۴۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

آثار کشف شده از این محوطه باستانی شگفت انگیز، در اولین موزه باستان شناسی استان اصفهان، یعنی خانه باقری های نطنز نگه داری می شود.

در این خانه قدیمی که اکنون تبدیل به اولین موزه باستان شناسی استان اصفهان شده است، علاوه بر آثار کشف شده از محوطه باستانی ۶۰۰۰ ساله روستای اریسمان، آثار کشف شده از محوطه باستانی ۴۰۰۰ ساله روستای میلاجرد هم نگه داری می شود.

خانه باقری های نطنز، نخستین موزه باستان شناسی استان

خانه باقری ها در نطنز، در مجاورت مسجد جامع این شهر قرار دارد که متعلق به اواخر دوران صفویه و اوایل قاجاره است.

این خانه زیبا که اکنون تبدیل به نخستین موزه باستان شناسی استان اصفهان گردیده است، ۲ طبقه دارد.

در ضلع جنوبی این خانه زیبا، یک اتاق ۳ دری بزرگ قرار دارد و در طرفین این اتاق، راهروهای ورودی جای گرفته اند که با اضلاع شرقی و غربی هشتی ورودی، در ارتباط هستند.

در کنار راهروها، اتاق های ۳ دری دیگری احداثشده است و در ضلع شمالی اتاق ۳ دری، جبهه غربی حیاط و همچنین انتهای راهرو این جبهه، سرویس ها قرار دارد.

راهروها و اتاق های مشرف به حیاط، نسبتا ۴ گوشی هستند و در ضلع شرقی حیاط، ساختمان های تازه ساز تری جای گرفته است.

این خانه که به موزه تبدیل شده است، ایام نوروز میزبان گردشگرانی است که از سراسر ایران اسلامی و دنیا رهسپار نطنز شده اند.

خانه میرترابی ها، یادگاری از دوران صفویه و قاجاریه

خانه میرترابی ها به فاصله ۱۰۰ متری از خیابان اصلی شهر نطنز و به فاصله حدود ۳۰۰ متری مسجد جامع قرار گرفته است.

بخش های تاریخی و اصیل خانه با توجه به ترکیب دوره ها و شیوه پوشش ها دارای قدمت اواخر صفوی و اوایل قاجار است و بخش های الحاقی ضلع جنوب شرقی متعلق به اواخر قاجار و پهلوی اول است.

ورودی اصلی خانه میرترابی ها در ضلع جنوب غربی واقع و از آن طریق به فضای هشتی بسیار متوازن و درستی دست می یابیم که از طریق دو راهرو با عرض ۴۵/۱ متر و با پیچش ۹۰ درجه به حیاط خانه مرتبط می گردد.

ابعاد حیاط اصلی خانه ۱۷در۲۰ متر با آب نمای مستطیل شکل در وسط است و مصالح به کار رفته در بنا خشت خام می باشد و پوشش سقف ها در طبقه اول طاق ضربی خشتی و در طبقه دوم تیر و تخته است.

دیوار راهروها و حیاط، دارای پوشش کاهگل با شمشه کشی گچ در نبش ها و اتاق ها با گچ سفیدکاری شده است.

حیاط مستطیل شکل و بناها در ۴ سمت آن ساخته شده و در ساخت بناها تقریبا قرینه سازی را رعایت کرده اند.

بیشتر پنجره ها چوبی مشبک و برخی از آن ها از نوع کرکره ای است و اگر تعداد اتاق ها را بخواهیم باید گفت ساختمان بیش از ۲۰ اتاق دارد و هر اتاق دارای ۱ یا ۲ انباری یا همان صندوق خانه است.

بناهای سمت جنوب غربی حیاط مربوط به زمان صفویه به استثنای ابنیه سمت جنوب شرقی که از زمان پهلوی است و بقیه بناها مربوط به زمان قاجاریه است.

در زیر اتاق های سمت جنوب شرقی ۳ زیرزمین یا سرداب قرار دارد و زیرزمین بزرگ با در چوبی مشبک در وسط و ۲ زیرزمین کوچک در طرفین آن قرار دارد.

این بنای ارزشمند که از نمونه های بی نظیر معماری به جا مانده از خانه های تاریخی است، اکنون اداره میراثفرهنگی شهر نطنز است که باشماره ۴۶۹۲ مورخ ۱۱/۱۰ / ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام / ب

ارسال نظر