|
|
کدخبر: ۱۵۶۰۷۷

وزیر نیرو خبر داد

خبرگزاری تسنیم: وزیر نیرو از انعقاد قرارداد برای تولید ۹۲۰ مگاوات برق پاک با بخش خصوصی در سال ۹۲ خبر داد و گفت: با تولید یک کیلووات برق توسط نیروگاه خورشیدی حدود یک چهارم لیتر گازوئیل کمتر در نیروگاه ها مصرف می شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، حمید چیت چیان روز پنجشنبه در آیین آغاز بهره برداری از سه پروژه بزرگ صنعت برق خراسان شامل پروژه های دیسپاچینگ انتقال منطقه شمال شرق کشور و فوق توزیع مشهد، فاز سوم نیروگاه ۱۱۰ کیلوواتی خورشیدی الهیه و تکمیل طرح اتوماسیون پست های فوق توزیع مشهد که در محل شرکت برق منطقه ای خراسان برگزار شد، اظهار داشت: تلاش شرکت برق منطقه ای خراسان در مسیر فرهنگ استفاده از منابع پاک انرژی، الگوی سایر شرکت های کشور است.

وی افزود: در سالی که مقام معظم رهبری آن را تحت عنوان فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند، باید اذعان کرد که شرکت برق منطقه ای خراسان در مسیر فرهنگ استفاده درست از منابع انرژی پاک قدم برداشته است و این شرکت می تواند برای سایر شرکت های برق کشور الگو باشد.
وی در این آیین که با حضور نمایندگان مردم شهر مشهد در مجلس، معاونان و مدیران ارشد وزارت نیرو و شماری از مسئولان و مدیران استان برگزار شد، با قدردانی از تلاش های دست اندرکاران برق خراسان و حمایت های توانیر در راه اندازی این پروژه ها، ابراز امیدواری کرد: تلاش و قدم آنها سرمشق سایر شرکت های برق شود تا همه بتوانیم گام های بزرگ تری برداریم.
وزیر نیرو تصریح کرد: در صنعت برق کشور شرکت های برق منطقه ای و توزیع و همچنین برق منطقه ای خراسان پیشرو هستند و موفقیت های قابل توجه و ارزشمندی داشته اند.
وی با اشاره به راه اندازی واحد دیسپاچینگ، گفت: امروز واحد دیسپاچینگ در چند منطقه کشور و ازجمله خراسان شکل گرفته است و در برق منطقه ای خراسان استفاده از شیوه جدید، تجهیزات جدید و نرم افزاری که توسط دانشمندان داخلی راه اندازی شده است، نشان دهنده حساسیت کار است.
چیت چیان در مورد توسعه انرژی خورشیدی و ایجاد نیروگاه خورشیدی الهیه در مشهد، گفت: به ظرفیت ۱۱۰ کیلوواتی این نیروگاه توجه نکنید چراکه بهره گیری از انرژی خورشیدی برای کشور ما اهمیت بیشتری دارد.
به گفته وی، با تولید یک کیلووات برق توسط نیروگاه خورشیدی حدود یک چهارم لیتر گازوییل معادل ۲۰ سنت در نیروگاه ها کمتر مصرف می شود.
وی از کاهش تلفات انرژی به میزان ۲۵ درصد و کاهش آلودگی محیط زیست به دلیل ایجاد نیروگاه های خورشیدی خبر داد و با اشاره به پروژه دیگر برق منطقه ای خراسان، گفت: تکمیل طرح اتوماسیون پست های فوق توزیع، تلاش برای پایداری شبکه و ارتقای کیفیت خدمات به مردم محسوب می شود.
وی درباره وضعیت انرژی های تجدیدپذیر، گفت: سال گذشته برای تولید ۹۲۰ مگاوات برق با بخش خصوصی قرار داد منعقد شده است و باید اعلام کنیم که بخش عمده ساخت چنین نیروگاه هایی به خراسان رضوی اختصاص دارد و در شهرستان خواف نیز کار آن آغاز شده است.

انتهای پیام / /

ارسال نظر