|
|
کدخبر: ۱۵۶۰۸۱

وزیر نیرو با تشریح مصوبات جدید شورای عالی آب در حوضه زاینده رود گفت: در حال حاضر تنها ۲۸۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سد زاینده رود ذخیره شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان در نشست مدیریت بحران استان اصفهان با حضور ۳۰ نفر از نمایندگان اصناف کشاورزان، با بیان اینکه مسائل مربوط به زاینده رود به دو روش کوتاه مدت و درازمدت حل خواهد شد گفت: در نشست شورای عالی آب تصمیم های بلندمدت خوبی برای مسائل زاینده رود گرفته شد.

وزیر نیرو اظهارداشت: مصوب شد ظرف چند سال آینده آب صنایع استان اصفهان از طریق پساب شهرها تامین شود و صنایع دیگر از آب رودخانه و چاه ها استفاده نکنند و از این آب تنها برای شرب اصفهان استفاده شود.

وی افزود: عملیات تونل کوهرنگ ۳ تمام شده و در بخش لاینیگ کار دنبال می شود و تا مهر امسال آبگیری خواهد شد. چیت چیان اصفهان را نگین کشور از جهات مختلف دانست و گفت: آثار تاریخی، شهدای تقدیم شده به انقلاب و تلاش های مردم اصفهان در همه زمینه ها نشان از ارزش و اهمیت این شهر تاریخی دارد.

چیت چیان خاطرنشان کرد: من از شرایط به وجود آمده برای کشاورزان متاثرم و با وجود شرایط طبیعی زاینده رود، باید با همفکری و همراهی آسیب ها را به حداقل رساند.

وزیر نیرو تصریح کرد: طی ۱۰ سال پیش از این دولت، نشست شورای عالی آب تنها ۷ بار تشکیل شده بود و این در حالی است که از ابتدای دولت یازدهم این شورا ۶ بار تشکیل شده که ۳ نشست آن تنها به بحثزاینده رود اختصاص داشته است. این امر نشان از عزم جدی دولت برای پیگیری مسایل مربوط به زاینده رود دارد.

وی با بیان اینکه در یکی از نشست های شورای عالی آب تصویب شد تا شورای هماهنگی آب زاینده رود تشکیل شود گفت: پیش از پایان سال گذشته، دو نشست این شورا تشکیل و تصمیم های لازم اتخاذ شده است که در این نشست ها مقرر شد اصناف کشاورزی با معرفی نمایندگان خود در این شورا حضور یابند.

چیت چیان ادامه داد: من یقین دارم هر کجا که مردم حضور دارند، کارها و مشکلات حل می شود. وزیر نیرو اظهارداشت: در نشست شورای عالی آب مقرر شد تا صنعت برای فضای سبز در حوضه زاینده رود تنها از آبیاری تحت فشار استفاده کند و اگر به سمت اصلاح آبیاری تحت فشار نرود، وزارت نیرو آب را برای این بخش تامین نکند.

وی گفت: برنامه ما این است که در آینده حتی برای آبیاری فضای سبز مربوط به شهرداری نیز از پساب استفاده شود. همچنین در نشست شورای عالی آب مقرر شد در نشست های آینده زاینده رود نمایندگان تشکل ها نیز مشارکت کنند.

وزیر نیرو درباره برنامه های کوتاه مدت حوضه زاینده رود تصریح کرد: با توجه به اینکه در زمان کنونی بیشتر از ۲۸۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده رود نیست، با برنامه ریزی های صورت گرفته آب برای کشت پاییزه زارعان تامین می شود.

چیت چیان ادامه داد: صندوقی ویژه خسارت کشاورزان در استان اصفهان تشکیل می شود و برای رفع مشکلات در اختیار استاندار قرار می گیرد. وی با بیان اینکه دولت معتقد است روش های سنتی باید به روش های پیشرفته و نوین تبدیل شود گفت: همه باید با هم متحد شده و در بخش های صنعت، شرب و کشاورزی صرفه جویی کنیم.

ارسال نظر