|
|
کدخبر: ۱۵۶۱۳۵

بعیدی نژاد:

خبرگزاری تسنیم: عضو تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: قسط پنجم از دارایی های مسدود شده ایران هفته آینده آزاد می شود و با فراهم شدن مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیماها، بزودی این موتورها به مراکز اصلی کارگاههای تعمیراتی در اروپا ارسال خواهند شد.

به گزارش حوزه سیاست خارجیخبرگزاری تسنیم؛ عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: قسط پنجم از دارایی های مسدود شده ایران هفته آینده آزاد می شود و با فراهم شدن مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیماها، بزودی این موتورها برای تعمیر به مراکز اصلی کارگاههای تعمیراتی در اروپا ارسال خواهند شد.

«حمید بعیدی نژاد» رییس دبیرخانه توافق ژنو در پاسخ به سوالی درباره نتایج جلسات کمیسیون مشترک ایران و ۱ + ۵ برای نظارت بر اجرای توافق ژنو که از روز ۲۰ فروردین ماه به مدت دو روز در شهر وین اتریش برگزار شد، برای رفع موانع هرچه سریعتر این توافق، افزود: تا امروز چهار قسط از هشت قسط دارایی های مسدود شده کشورمان آزاد شده که با آزادشدن قسط پنجم در هفته آینده، مجموع دارایی های آزادشده به دو میلیارد و ۶٥٠ میلیون دلار می رسد.

مدیرکل سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: این منابع براساس سیاست های بانک مرکزی می تواند به خرید ارزهای خارجی، طلا و یا خرید همه نوع اقلام غیرتحریمی اختصاص یابد که در این خصوص اقدامات لازم در جریان است.

بعیدی نژاد اظهار داشت: حساب های بانک های غیرتحریمی ایرانی نزد بانک های ژاپنی و سوئیسی کاملا فعال شده و ثبت سفارش خرید کالاهای اساسی، دارویی و محصولات کشاورزی بدون پرداخت پول و با استفاده از دارایی های مسدود شده کشورمان در حال انجام است. به گفته این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران، «سقفی برای این خریدها وجود ندارد».

رییس دبیرخانه توافق ژنو درباره تعمیر موتورهای هواپیما نیز گفت: مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیماها کاملا فراهم شده و بزودی این موتورها برای تعمیر به مراکز اصلی کارگاه های تعمیراتی به اروپا ارسال خواهند شد. در کنار آن برخی از قطعات نیز برای تعمیر ارسال خواهند شد.

این مقام وزارت امور خارجه تصریح کرد: سازو کار ایجاد نظام پرداخت شهریه های دانشجویی دانشجویان خارج از کشور نیز مورد بحثقرار گرفت و تصمیم گرفته شد اجرای این ساز و کارها در دور بعدی مشورت ها نهایی شود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: همچنین مقرر شد سازو کار پرداخت هزینه های درمانی بیماران خارج از کشور در دور بعدی مشورت ها نهایی شود.

کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای توافق ژنو با حضور تمام اعضا از کشورهای ١ + ٥ و جمهوری اسلامی ایران از روز ۲۰ فروردین به مدت دو روز در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد و اجرای تمام مفاد توافق ژنو مورد بررسی قرار گرفت.

بعیدی نژاد در ادامه گفت: طرف مقابل در این جلسات از تلاش های کشورمان برای اجرای اقدامات هسته ای و همکاری کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکر و بر ادامه این روند تاکید کرد.

رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو، تصریح کرد: در مباحثاجرای اقدامات تفاهم ژنو نمایندگان سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط متشکل از بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسأزی هیات جمهوری اسلامی ایران را همراهی می کردند.

ریاست هیات ایرانی را بعیدی نژاد و ریاست هیات ١ + ٥ را استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارد.

قسط پنجم به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار قرار است روز ۲۶ آوریل / ۲۶ فروردین ماه جاری آزاد شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر