|
|
کدخبر: ۱۵۶۱۸۰

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تا پایان اسفند ماه قیمت آب و برق دیگر گران نمی شود جزئیات طرح کاهش مصرف گازوئیل در صنایع برق کشور را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان در حاشیه افتتاح طرح های جدید صنعت برق کشور با اشاره به افزایش ظرفیت تولید برق با ساخت و توسعه تاسیسات انرژی تجدید پذیر در سال جاری، گفت: با تولید یک کیلووات برق توسط نیروگاه های بادی و خورشیدی حدود یک چهارم لیتر گازوییل معادل ۲۰ سنت در مصرف فرآورده های نفتی نیروگاه ها صرفه جویی خواهد شد.

وزیر نیرو با اعلام اینکه در سال جاری تلفات انرژی به ۲۵ درصد و کاهش آلودگی محیط زیست به دلیل ایجاد نیروگاه های خورشیدی کاهش می یابد، تصریح کرد: سال گذشته برای تولید ۹۲۰ مگاوات برق با بخش خصوصی قرار داد منعقد شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۶۰ مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور به انرژی های تجدیدپذیر نو اختصاص دارد، بیان کرد: علاوه بر این، نزدیک به ۱۰ هزار و ۷۰۰ مگاوات نیز به انرژی های آبی اختصاص دارد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه با اجرای سیاست ها و برنامه های در دست اجرا پیش بینی می شود تا پنج سال آینده ظرفیت تولید برق کشور از انرژی های تجدیدپذیر به ۵ هزار مگاوات افزایش یابد، تبیین کرد: با تولید یک کیلووات برق پاک حدود ۶۰۰ تومان در مصرف گازوئیل کشور صرفه جویی می شود.

چیت چیان همچنین از راه اندازی مزرعه های جدید برق بادی و خورشیدی به ویژه در شمالشرق کشور خبر داد و در خصوص احتمال افزایش مجدد تعرفه آب و برق در ادامه سال جاری، توضیح داد: قیمت آب و برق تا پایان امسال ثابت می ماند و با اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها قیمت آب و برق افزایش نمی یابد.

ارسال نظر