|
|
کدخبر: ۱۵۶۲۰۸

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: ابهاماتی مانند اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش سود بانکی معاملات بورس را تحت تاثیر قرار داده است و در حالی از ابتدای امسال شاهد افت بیش از ۱۵۰۰ واحدی شاخص بورس بوده ایم که بخش کلان اقتصاد کشور دوره اصلاح و گذار را طی می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم؛ شاخص بورس که معاملات نوروز امسال را در مجموع با کاهش ۲۷۴ واحدی پشت سر گذاشته بود، در جریان معاملات اولین روز هفته سوم فروردین هم کاهش ۱۹۳ واحدی داشت و در ارتفاع ۷۸ هزار و ۵۴۷ واحدی قرار گرفت تا در روز یکشنبه هم ۹۱۳ واحد افت کند و به ارتفاع ۷۷ هزار واحد عقبگرد داشته باشد.
در جریان معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه نیز نماگر بورس باز افت کرد و با کاهش ۲۱۶ واحدی در ارتفاع ۷۷ هزار و ۴۱۸ واحدی درجا زد تا سومین روز منفی این هفته و ششمین روز منفی سال جدید را به ثبت برساند. همچنین در این روز ۱۰ درصد سهام شرکت کشتیرانی دریای خزر شامل ۵۴ میلیون سهم این شرکت به عنوان اولین عرضه اولیه سهام در سال ۹۳ در بازار دوم فرابورس روی میز فروش قرار گرفت که هر سهم آن ۵۳۵۰ ریال کشف قیمت شد.
اما در جریان معاملات روز سه شنبه، دماسنج بورس پس از سه روز متوالی حرکت کاهشی، سرانجام صعودی شد و با افزایش ۳۹۸ واحدی به عدد ۷۸ هزار و ۸۱۴ واحد رسید. نماد معاملاتی شرکت ایران خودرو نیز پس از برگزاری مجامع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه عادی بطور فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره و اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲ / ۹۳ در چهارمین روز معاملاتی هفته سوم فروردین بازگشایی شد.
در جریان آخرین روز معاملاتی هفته سوم امسال هم شاخص بورس باز هم در جاده کاهش قرار گرفت و ۳۹۳ واحد افت کرد تا سهامداران معاملات روز چهارشنبه تالار شیشه ای را در ارتفاع ۷۷ هزار و ۴۲۳ واحدی شاخص ترک کنند. همچنین واگذاری ۱۰۰ درصد سهام زغال سنگ البرز شرقی به عنوان اولین عرضه فرابورسی سازمان خصوصی سازی که توسط ذوب آهن اصفهان به ارزش ۶۱۶.۲۷ میلیارد ریال خریداری شد نیز از اتفاقات بازار سرمایه در این روز بود.
اما ابهامات مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی ها که چند ماهی است معاملات گروه پالایشگاهی و پتروشیمی بورس را تحت تاثیر خود قرار داده در هفته گذشته هم ادامه داشت؛ تا جایی که زنگنه را به ارائه توضیحاتی در این زمینه وا داشت.
به گفته وزیر نفت، قیمت گاز تحویلی برای خوراک براساس مصوبه مجلس باید دستکم ۱۳ سنت باشد ولی نرخ گاز تحویلی به پتروشیمی ها بابت سوخت بر اساس مصوبه دولت از این پس ۱۰ سنت خواهد بود.
بیژن نامدار زنگنه درباره مغایر بودن تعیین قیمت معادل ۱۰ سنت برای خوراک گاز پتروشیمی ها با قانون برنامه بودجه از سوی دولت تصریح کرد: این موضوع خلاف قانون نیست، قانون بودجه سال ۹۳ در این رابطه قیمت گاز خوراک پتروشیمی ها را معادل ۱۳ سنت تعیین کرده است، اما دولت تنها قیمت گاز مصرفی پتروشیمی ها را معادل ۱۰ سنت تعیین کرده؛ بنابراین این دو موضوع با هم متفاوت هستند.
در مجموع باید گفت بازار سرمایه کشور در حالی هفته سوم فروردین را با دادوستد ۲ میلیارد و ۶۴۸ میلیون سهم به ارزش ۱۰ هزار و ۹۱۱ میلیارد ریال در ۲۹۵ هزار نوبت به پایان رساند که از ابتدای امسال تاکنون چهار میلیارد و ۲۴۷ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۷ هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال دادوستد شده است.
شاخص بورس هم که معاملات اولین روز کاری سال جدید را با عدد ۷۹۰۱۵ هزار واحد شروع کرده بود در مجموع کاهش ۱۵۹۲ واحدی را تاکنون به ثبت رسانده است تا بازدهی بورس در سال جدید تا به امروز با کاهش ۲ درصدی همراه باشد.
اما کارشناسان بورسی در این خصوص معتقدند هنوز انگیزه های کافی برای رشد بازار سرمایه ایجاد نشده است و عواملی چون اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و ابهامات مربوط به آن، ثبات نرخ ارز، افزایش سود بانکی، بالا رفتن قیمت حاملهای انرژی، احتمال رونق بازار مسکن به عنوان یکی از رقبای بورس و توافقات هسته ای در هفته های آینده معاملات بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
با این حال رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید رفع ابهامات صنایع بزرگ همچون پالایشی ها، پتروشیمی ها و سایر صنایع یکی از برنامه های اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار در سال ۹۳ است که تلاش می شود با کمک دولت، مشکلات صنایع فعال در بازار سرمایه برطرف شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر