|
|
کدخبر: ۱۵۶۲۱۵

آژانس بین المللی انرژی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: آژانس بین المللی انرژی از افزایش صادرات نفت ایران به ۱.۶۵ میلیون بشکه در روز در فوریه ۲۰۱۴ خبر داد و اعلام کرد ایران علاوه بر مشتریان همیشگی اش به کشور اروپایی آلبانی نیز نفت فروخته است.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از فایننشال تایمز، بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، ایران احتمالا برای پنجمین ماه متوالی در ماه مارس، بیشتر از سقف مجاز تعیین شده توسط تحریم های غرب، نفت صادر کرده است.
آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، ایران در ماه فوریه روزانه ۱.۶۵ میلیون بشکه نفت صادر کرده و میزان صادرات نفت این کشور در ماه مارس نیز احتمالا نزدیک به همین رقم بوده است.
در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: «آمارهای اولیه ماه مارس نشان می دهد که واردات نفت از ایران به ۱.۰۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، اما با وصول آمارهای تکمیلی، این رقم احتمالا مورد بازنگری قرار گرفته و افزایش خواهد یافت و به آمارهای ماه فوریه نزدیک تر خواهد شد.»
بر اساس توافق هسته ای ژنو، متوسط صادرات نفت ایران در شش ماهه منتهی به ۲۰ جولای، نباید به بیش از یک میلیون بشکه در روز برسد. اما در ماه های گذشته میزان صادرات نفت ایران بیش از این رقم بوده است.
دولت اوباما معتقد است، صادرات نفت ایران در ماه های آینده پایین خواهد آمد و تا ۲۰ جولای متوسط صادرات روزانه نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید. اما برخی از تحلیلگران به این گفته مقامات آمریکایی شک دارند و معتقدند، کاهش تحریم ها ایران را جسور ساخته است.
بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، ایران در ماه مارس، علاوه بر مشتریان همیشگی اش یعنی کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه، به کشورهای آلبانی و سوریه نیز نفت صادر کرده است.
بیشترین افزایش تقاضا برای نفت ایران از جانب هند بوده که بر اساس آمارهای اولیه میزان نفت صادراتی ایران به این کشور در ماه مارس با ۷۰ هزار بشکه افزایش به ۳۳۵ هزار بشکه در روز رسیده است.
در این گزارش همچنین آمده است: «این یک افزایش با شیب تند حدودا ۸۰ درصدی نسبت به میزان صادرات ۱۹۰ هزار بشکه ای در طول سال ۲۰۱۳ است.»
گزارش مذکور خاطرنشان کرده است که مقامات آمریکایی اخیرا برای گفت و گو در مورد میزان بالای خرید نفت هند از ایران، به دهلی نو سفر کرده اند.
انتهای پیام / / ۴۵

ارسال نظر