|
|
کدخبر: ۱۵۷۴

معاون استاندار تهران:

معاون عمرانی استاندار تهران گفت: هزینه طرح انتقال پایتخت بالاست و به زمانی ۱۰ ساله برای اجرا نیاز دارد اما در صورت تصویب این طرح، مجلس باید محل تأمین هزینه‌‌های این طرح را مشخص کند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، محمدرضا محمودی درباره طرح انتقال پایتخت، ‌ با بیان اینکه اجرای این طرح به زمان و هزینه‌ بالایی نیاز دارد، اظهار داشت: طرح انتقال پایتخت در آغاز به سرمایه‌گذاری بسیاری نیازمند است اما می‌توان بعد از تأمین ساختمان‌های جدید، ساختمان‌های اداری را به فروش رساند تا هزینه اولیه جبران شود.

وی با بیان اینکه هزینه‌‌ای که برای اجرای این طرح صرف می‌شود در دراز مدت جبران خواهد شد، ادامه داد: در حال حاضر اراده‌ محکمی برای انتقال پایتخت وجود ندارد و در صورت تصویب این طرح، ‌ مجلس باید محل تأمین هزینه‌هایش نیز تعیین شود.

معاون عمرانی استاندار تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر موضوع این است باید زیرساخت‌ها فراهم باشد که هنوز این امر محقق نشده است؛ به عنوان مثال باید محلی جایگزین ساختمانی که ۱۵ هزار نیروی یک وازرتخانه را در خود جای داده شود و علاوه بر ‌آن فکر پرسنل و مسکن آنها نیز بود بنابراین همه این موارد زمان بر و هزینه بر است.

وی تصریح کرد: برخی کشورها مانند مالزی در انتقال پایتخت خود موفق بوده‌اند و برخی دیگر خیر؛ زیرا به صورت پراکنده و گروهی انتقال را به شهرهای مختلف صورت دادند.

محمودی بار دیگر بر پر هزینه بودن این طرح تأکید کرد و گفت: نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که باید الاهم و فالاهم کرد و دید چه چیزی دیگری را می‌توان با این هزینه در اولویت قرار داد‌؛ بنده اگر هزینه انتقال پایتخت را در اختیار داشتم آن را در شبکه فرودگاهی و ریلی کشور هزینه می‌کردم زیرا در ایران مزیت نسبی در ترانزیت کالا وجود دارد و می‌توان با احداثشبکه فرودگاهی و ریلی مدرن و شیک چند برابر درآمد نفت از راه ترانزیت کالا برای کشور درآمد ایجاد کرد.

ارسال نظر