|
|
کدخبر: ۱۵۸۵۳۶

یک کارشناس بازار سرمایه، اصلی ترین علت ریزش شاخص بورس طی روزهای اخیر را، عدم شفافیت آینده شرکت ها در مورد درآمدها و هزینه های آنها اعلام کرد و گفت: شرایط امسال بازار سرمایه به نحوی است که سود معقول و بالاتر از بازارهای رقیب را خواهد داشت ولی شرط آن نگهداری سهام است.

حامد ستاک در گفتگو با مهر در مورد دلایل افت شاخص بورس گفت: اصلی ترین علت ریزش شاخص طی روزهای اخیر در بورس، عدم شفافیت آینده شرکت ها در مورد درآمدها و هزینه های آنها است و همین عامل سردرگمی منجر به کاهش اعتماد سرمایه گذاران شده است و بی اعتمادی که بوجود آمده موجب نزولی شدن پیاپی شاخص بازار و افت آن شده است.

این کارشناس بازار سرمایه کشورمان افزود: البته افراد حرفه ای معمولا در اینگونه شرایط که بیشتر افراد در حال خارج شدن از بازار سرمایه هستند و قیمت ها به شدت در بازار نزول کرده است، اقدام به خریدهای گسترده می کنند.

وی با بیان اینکه تحقیقات متعددی بیانگر پرسود بودن استراتژی معکوس روند بازار است و غالبا این نقش را بازارگردانان و افرادی با سرمایه های بیشتر بر عهده می گیرند، تصریح کرد: همواره در بورس ۲ استراتژی وجود دارد یکی هم جهت بازار و دیگری عکس جهت بازار؛ تحقیقات نشان داده است که استراتژی عکس جهت بازار و خرید و نگهداری همواره پرسود تر بوده است.

ستاک بر تغییر ذائقه سهامداران تاکید کرد و دلیل اصلی فروش های فعلی بازار را عدم این تغییر ذائقه ذکر و بیان کرد: در سال گذشته سهامداران سودهای بزرگی را در بازار تجربه کردند و احساس می کنند که بازار سرمایه همیشه باید اینگونه باشد.

کارشناس بازار سرمایه با ذکر این مطلب که باید توجه داشت که بازار همواره شرایط خاص خود را دارد و در هر زمانی رفتار مربوط به آن زمان را خواهد داشت، عنوان کرد: این موضوع باعثمی شود که امسال سود منطقی در بازار سرمایه داشته باشیم و هنوز برخی از سهامداران خود را با شرایط تطبیق ندادند و انتظار دارند که پس از هر خریدی سهام آنها رشد قیمت داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: شرایط امسال بازار سرمایه به نحوی است که سود معقول و بالاتر از بازارهای رقیب را خواهد داشت ولی شرط آن نگهداری سهام است.

شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات دیروز با افت ۹۴۷ همراه شد و در نهایت به رقم ۷۳ هزار و ۹۷۳ واحد نزول کرد.

روز یکشنبه نیز شاخص بورس با ۱۵۸۱ واحد کاهش به کانال ۸۴ هزار واحدی سقوط کرد و در اولین روز هفته جاری هم ۹۲۲ واحد افت را تجربه کرد و به نیمه کانال ۷۶ هزار واحد رسیده بود.

ارسال نظر