|
|
کدخبر: ۱۵۸۹۲۸

معاون وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران؛

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر اقتصاد با تاکید براینکه به جز بنزین و گازوئیل افزایش قیمتی در دور جدید اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نخواهیم داشت، گفت: افت شاخص بورس طی روزهای اخیر ارتباطی با هدفمندی یارانه ها ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر امروز(سه شنبه ۲۶ فروردین) در حاشیه همایش راهکارهای خروج اقتصاد ایران از شرایط رکود تورمی در جمع خبرنگاران درباره زمان دقیق اعمال و اجرای افزایش نرخ حامل های انرژی، اظهار داشت: این موضوع برعهده ستاد اجرایی هدفمندی یارانه ها بوده و وزارت اقتصاد مباحثکلان آن را دنبال می کند.

وی با تاکید براینکه شیب افزایش قیمت ها در فاز دوم هدفمندی یارانه ها ملایم و تورم آن ناچیز خواهد بود، تصریح کرد: نگرانی خاصی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به اینکه بنزین، نفت و گاز و سایر حامل ها در فاز دوم هدفمندی جزء حامل های انرژی قرار دارند، افزود: همچنین باید توجه داشت قیمت برق در سال جاری افزایش پیدا نمی کند.

محمدی در واکنش به افزایش قیمت آب، برق و گاز در ماه های اخیر، گفت: اکنون موضوع افزایش قیمت بنزین و گازوئیل مطرح بوده که باید جزئیات آن را از ستاد اجرایی هدفمندی پرسید و نرخ سایر حامل های انرژی بنا نیست مجدداً افزایش پیدا کند. دولت سعی کرده است که همه افزایش قمت مربوط به حامل ها ی انرژی اندک باشد.

معاون وزیر اقتصاد در باره درصد افزایش قیمت بنزین و گازوئیل نسبت به مرحله اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، تصریح کرد: این افزایش خیلی کمتر از مرحله اول خواهد بود و جای نگرانی در این راستا وجود ندارد.

محمدی در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره وضعیت بازار سرمایه و افت شاخص بورس طی روزهای اخیر پرداخت و گفت: اثر تغییرات حامل های انرژی بر روی شاخص های بورس اندک است و نباید روی بورس اثر بگذارد چراکه این موارد در دوره طولانی مدت اثرگذار خواهد بود. اما باید توجه داشت که دولت سیاست های مکمل اجرا خواهد کرد و اثرات ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها را تا حد زیادی جبران کند.

وی در ارتباط با علت اُفت شاخص بورس و ارتباط آن با هدفمندی یارانه ها افزود: بازار سرمایه یک تصحیحی در خود انجام داده و قطعا ارزش گذاری مجدد و بازده ها و سود آوری شرکت ها از نو انجام شود، برهمین اساس شاهد هستیم که این بازار فرصت سرمایه گذاری خوبی است.

معاون وزیر اقتصاد درباره زمان بازگشت سودآوری به بازار سهام گفت: اکنون یا بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها تفاوت آنچنانی در سودآ وری شرکت ها نخواهیم داشت و سودآ وری شرکت ها در ۲ ماه اخیر برایشان اتفاق نیفتاده، به جز شرکت های پتروشیمی ها که قیمت خوراک داشتند و آن اثر در بلند مدت نیز جبران خواهد شد و سودآوری شرکت های ایرانی بیش از این حرف ها بوده که بخواهد تحت تاثیر این تغییرات قرار گیرد.

به گفته محمدی، وزارت اقتصاد برنامه ای برای رونق بازار بورس دارد البته تاکید داریم که بخشی از تغییرات بازار سهام طی روزهای اخیر طبیعی بوده و باید این وضعیت را به بازار واگذار کرد، اما اگر اتفاق خاصی بیفتد، وزارت خانه شفاف سازی و از تولید حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر