|
|
کدخبر: ۱۵۹۱۴۱

تسنیم منتشر کرد

خبرگزاری تسنیم: بررسی جدول آنالیز بنزین وارداتی نشان می دهد که این سوخت آن قدری که برخی مدیران وزارت نفت و سازمان محیط زیست برای ورود آن به کشور اصرار دارند تا بلکه این گونه هوای کلان شهرها را پاک کنند، عاری از آلایندگی نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، با اعلام آلاینده بودن بنزین تولید شده به کمک واحدهای پتروشیمی توسط بیژن نامدار زنگنه، قرار است که تولید این بنزین متوقف و حجم واردات بنزین در سال جاری به ۱۰ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

اصرار وزارت نفت و سازمان محیط زیست بر جایگزین کردن واردات بنزین با بنزین پتروشیمی در حالیست که پیش از این برخی از مدیران نفتی و کارشناسان صنعت پالایشی کشور اظهار کرده اند که کیفیت بنزین وارداتی هیچ گاه با استانداردهای یورو مطابقت نداشته است.

مهمترین شاخص های محیط زیستی برای بنزین عرضه شده مربوط به " بنزن "، " گوگرد "، " آروماتیک " و " اُلفین " است. بر این اساس مطبق استانداردهای کشور باید بنزین عرضه شده دارای بنزن کمتر از دو درصد، گوگرد کمتر از ۴۰PPM، آروماتیک حداکثر ۳۵ درصد و الفین ۱۸ درصد باشد.

جدول آنالیز دو محموله بنزین وارداتی به کشور که در ذیل این گزارش آمده است نشان می دهد که در اولین محموله " بنزن " هشت درصد و " گوگرد " ۵۰۰PPMاست. در این جدول اگر چه برخلاف ضوابط واردات بنزین عدد " آروماتیک " مشخص نشده است اما با توجه به درصد انتشار بخار(فرّار بودن بنزین) مشخص می شود که درصد آروماتیک هم بیشتر از استاندارد مشخص شده است.

جدول نتایج آنالیز محموله اول بنزین وارداتی

در جدول نتایج آنالیز محموله دوم بنزین وارداتی نیز گوگرد ۱۵۰PPM، " بنزن " سه درصد، آروماتیک ۴۵ درصد و الفین ۲۰ درصد است. جالب تر این که این محموله وارداتی بنزین برخلاف استاندارهای مشخص شده حاوی ۱۵ درصدMTBEاست که ماده ای سرطان زا محسوب می شود.

جدول نتایج آنالیز محموله دوم بنزین وارداتی

نکته قابل توجه این است که ریفرمیت دریافتی از پتروشیمی های کشور، فاقد گوگرد و بنزن آن کمتر از ۲درصد است. همچنین اکتان این محصول میانی بالای ۹۵ درصد است که در برخی موارد امکان افزایش اکتان آن به ۱۱۰ نیز وجود دارد.

جدول نتایج آنالیز ریفرمیت تولیدی پتروشیمی ها

انتهای پیام /

ارسال نظر