|
|
کدخبر: ۱۵۹۲۰۴

مدیرکل دفتر طرح و برنامه های درسی از شناسایی ۲۲۶ عنوان مشاغل سبز مطرح در دنیا خبر داد و گفت: تعداد شاغلان این حوزه تا ۲۰۳۰ به ۲۰ میلیون نفر بالغ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلی موسوی گفت: بیش از ۲۲۰ عنوان مشاغل سبز مطرح در دنیا در راستای دستیابی به توسعه پایدار از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور شناسایی شده است.

مدیرکل دفتر طرح و برنامه های درسی سازمان فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در گام بعدی نسبت به تدوین استاندارد های مربوطه اقدام خواهد شد اظهارداشت: با توجه به گسترش مشاغل سبز به منظور غلبه بر مشکلات زیست محیطی و تاکید سازمان بین المللی کار(ILO) مبنی بر افزایش شاغلان این حوزه به ۲۰ میلیون نفر در جهان تا سال ۲۰۳۰، دفتر طرح و برنامه های درسی با توجه به رسالت خود مبنی بر تدوین استاندارد های آموزشی شغلی و شایستگی، نسبت به شناسایی ۲۲۶ عنوان از مشاغل سبز مطرح در دنیا نموده است که در گام بعدی نسبت به تدوین استانداردهای مربوطه اقدام خواهد کرد.

موسوی تصریح کرد: کار شایسته آن است که مستقیما در کاهش اثرات زیست محیطی صنعت و واحدهای شغلی از طریق کاهش مصرف انرژی و منابع، کاهش انتشار آلاینده ها، کاهش زباله در حفظ و یا احیای اکوسیستم و… موثر باشد و در واقع مشاغل سبز، کارهای شایسته ای هستند که شاغلان آن از دستمزد کافی، شرایط کاری ایمن، امنیت شغلی، آینده کاری معقول و حمایت های حقوقی کافی برخوردار باشند.

وی بیان داشت: از مشاغل سبز شناسایی شده می توان به متخصصان منابع آب، تکنسین ها و نصابان دستگاه های انرژی خورشیدی(گرمایشی)، نجاران و درودگران ساختمان، کارگران ساختمان، مدیران ساختمان، تکنسین های مهندسی محیط زیست، ناظرین انرژی، مهندسان سیستم های انرژی خورشیدی، تکنسین های حوزه کشاورزی، اکولوژیست های صنعت، مهندسین برق و مدیران مهندسی و معماری اشاره کرد.

این مقام مسئول در سازمان فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: در راستای بسترسازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، دفتر طرح و برنامه های درسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، نسبت به تشکیل کمیته تخصصی برنامه ریزی درسی اقتصاد مقاومتی اقدام نموده است.

مدیرکل دفتر طرح و برنامه های درسی فنی و حرفه ای تصریح کرد: در گام اول تعداد ۱۱ عنوان دوره آموزشی تعیین شده و استانداردهای آموزشی شایستگی آن به منظور آموزش کارکنان در دست تدوین است.

موسوی بیان داشت: شناسایی اصول اقتصاد مقاومتی، تببین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، کارگاه آموزشی نحوه تعیین راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی در دستگاه های اجرایی، بررسی رابطه اقتصاد مقاومتی و اشتغال، بررسی جایگاه مهارت آموزی در اقتصاد مقاومتی، بررسی تاثیر اقتصاد مقاومتی بر رفاه اجتماعی، بررسی نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی، شناسایی اصول مدیریت جهادی در اقتصاد مقاومتی، شناسایی اصول مدیریت جهادی در اقتصاد مقاومتی، بررسی ارتباط هدفمندسازی یارانه ها در اقتصاد مقاومتی، راهکار های اجرایی پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش های تخصصی وزارت تعاون، کار و رفاه و بررسی تاثیر متقابل کار آفرینی و اقتصاد مقاومتی عناوین دوره های آموزشی تعیین شده است.

ارسال نظر

پربیننده ترین