|
|
کدخبر: ۱۵۹۲۷۲

بیزینس مانیتور پیش بینی کرد

خبرگزاری تسنیم: بیزینس مانیتور در گزارشی از چشم انداز صنعت حمل و نقل ایران رشد ۲ درصدی را برای این صنعت در سال ۲۰۱۴ پیش بینی کرد و نوشت: ایران شاهد بازگشت رشد فعالیت های حمل و نقل کالا در سال ۲۰۱۴ خواهد بود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، پایگاه اینترنتی بیزینس مانیتور در گزارش خود از چشم انداز صنعت حمل و نقل ایران در سال ۲۰۱۴ نوشت: ایران شاهد بازگشت رشد فعالیت های حمل و نقل کالا در سال ۲۰۱۴ خواهد بود که بخشی از آن ناشی از تحولات ساختاری و بخش دیگر ناشی از موضع متعادل تر اتخاذ شده توسط دولت جدید و کاهش تحریم ها علیه این کشور است.

اگرچه بخش بنادر و کشتیرانی ایران همچنان با چالش های قابل توجهی مواجه خواهد بود بخش حمل و نقل ریلی در این سال شاهد سرمایه گذاری سنگینی خواهد بود.

این موسسه تحقیقاتی پیش بینی کرد در سال ۲۰۱۴ توان عملیات بندرعباس با رشد ۳.۱ درصد مواجه شود و تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ۶ درصد رشد داشته باشد.

حمل و نقل جاده ای ایران نیز در سال جاری میلادی رشدی ۴.۶ درصدی را تجربه می کند و تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط رشد ۷.۱ درصدی خواهد داشت.

این گزارش همچنین پیش بینی کرد در سال ۲۰۱۴، حمل و نقل ریلی ایران رشد ۱.۸ درصدی و تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط رشد ۲.۴ درصدی داشته باشد.

انتظار می رود حمل و نقل هوایی ایران نیز در سال جاری میلادی رشد ۱.۶ درصدی را تجربه کند و تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط رشد بالغ بر ۱.۸ درصد را تجربه کند.

بیزینس مانیتور پیش بینی کرده است صنعت حمل و نقل ایران در مجموع با رشد واقعی ۲ درصدی در سال ۲۰۱۴ مواجه شود. متوسط رشد این صنعت تا سال ۲۰۱۸ نیز ۱.۹ درصد پیش بینی شده است.

این گزارش در ادامه نوشت: کاهش تحریم ها موجب افزایش محدود میزان صادرات ایران می شود. اظهارات وزیر نفت ایران در نوامبر ۲۰۱۳ مبنی بر اینکه ایران انتظار ندارد که صادرات نفتش در میان مدت افزایش یابد، با ارزیابی های ما مطابقت دارد. بر اساس مطالعات ما، به رغم توافق صورت گرفته اخیر، هرگونه کاهش قابل توجه تحریم نفتی تنها بخشی از یک توافق نهایی و گسترده خواهد بود که در طی ۶ تا ۱۲ ماه آینده ممکن است به دست آید.

اما توافق موقت ژنو، نوعی خوش بینی را به وجود آورده است که به موجب آن شرکت های مختلف بین المللی در حال مذاکره با مقامات ایران در مورد بازگشت احتمالی سرمایه گذاری به این کشور در صورت لغو تحریم ها هستند. به علاوه، ما خاطرنشان می کنیم که این توافق می تواند موجب کاهش تحریم بیمه ای اتحادیه اروپا علیه نفت ایران شود. این می تواند منجر به افزایش جزئی صادرات نفت ایران به مشتریان اصلی اش از جمله هند و کره جنوبی حداقل در سطح مجاز بر اساس رژیم تحریم ها شود.

این موسسه در مورد ریسک های بخش حمل و نقل ایران نوشت: ریسک های فراوانی در برابر بخش حمل و نقل ایران وجود دارد که عمدتا از تاثیرات تحریم های غرب بر تجارت و اقتصاد ایران ناشی می شود. در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، روابط ایران و غرب بهبود یافته است و تحریم ها به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته اند. اما اگر مذاکرات در این مرحله به شکست بینجامد، باید انتظار بازگشت محدودیت های حتی بیشتری را داشت.

انتهای پیام / / ۷۶

ارسال نظر