|
|
کدخبر: ۱۵۹۳۷۱

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه(س) گفت: کسی که کسبش حرام باشد نماز و سایر کارهایش مورد قبول درگاه الهی قرار نمی گیرد.

گروه فرهنگی مشرق- حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن حق جو، با بیان این که «در اسلام راجع به کسب درآمد یک سری خطوط قرمز وجود دارد» اظهار کرد: اگر می خواهیم درآمدمان حلال باشد نباید از خط قرمزهایی که اسلام برای ما درنظر گرفته است پا را فراتر بگذاریم. در روایات اسلامی گرانفروشی، کم فروشی، غش در معامله، ارتشا، ربا و امثال این ها حرام است.

وی تصریح کرد: کم فروشی و گرانفروشی در معاملات فقط مختص کارهای آزاد نیست بلکه افرادی که در ادارات نیز کار می کنند باید ساعت کاری خود را پر کنند و زمانی که در اداره هستند کم کاری نداشته باشند چراکه کم کاری باعثمی شود مال آنها شبهه ناک شود.

حق جو افزود: دین ۱۰ قسمت دارد که هشت قسمت آن کسب درآمد حلال است. کسی که کسبش حرام باشد نماز و سایر کارهایش مورد قبول درگاه الهی قرار نمی گیرد حتی فردی که کسب حرام دارد اگر مالش را در راه امام حسین(ع) نیز خرج کند هرگز ثوابی برای فرد نوشته نمی شود. افرادی که مال حرام کسب می کنند در قبال خانواده خود نیز مسئول هستند و باید پاسخگوی گناهان آنها نیز باشد.

وی گفت: کم کاری در زمان حضور در اداره فرقی با گرانفروشی ندارد. تمامی افرادی که کار می کنند باید در راه رضای خدا گام بردارند مثلا فرد فروشنده می تواند برای حلال شدن مالش جاهایی که می تواند تخفیف بدهد و احترام مشتری را حفظ کند در مقابل مشتری هم باید احترام آن فروشنده را نگه دارد.

رئیس مرکز مشاوره حرم حضرت معصومه(س) افزود: کسب و معامله در شرع و دین ما بسیار گسترده است. در معاملات باید سود به اندازه عرف دین باشد و هرگز در کسب خود احتکار نکنیم.

حق جو در پایان گفت: اگر می خواهیم مال حلالی داشته باشیم باید ظرافت های کسب و کار را رعایت کنیم و فراموش نکنیم که کسب و کار حرام برکت را از زندگی ما می برد.

ارسال نظر

پربیننده ترین