|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۳۳

مدیر عامل شرکت نفت و گاز خزر با تشریح جزئیات یک حادثه نفتی در سکوی امیرکبیر ایران در آب های عمیق دریای خزر، اعلام کرد: جرثقیل سکوی نفت ایران در دریای خزر سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، با ادامه حفاری دومنی حلقه چاه اکتشافی و توصیفی ایران در آب های عمیق دریای خزر توسط سکوی عظیم و نیمه شناور امیرکبیر، یکی از جرثقیل های این سازه غول پیکر سقوط کرده است.

علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت و گاز خزر با بیان اینکه سقوط جرثقیل سکوی امیرکبیر هیچ خسارت جانی و مالی به همراه نداشته است، گفت: این جرثقیل اسفند ماه سال گذشته در ساعت دو بامداد سقوط کرده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه فعالیت حفاری سکوی امیرکبیر با گذشت ۴۸ ساعت پس از سقوط جرثقیل از سر گرفته شده است، تصریح کرد: حدود ۱۲۰ نفر از متخصصان، کارگران و کارشناسان در سکوی امیرکبیر مستقر هستند که این حادثه منجر به حوادثدیگر جانی و مالی نشده است.

به گفته وی با توجه به اینکه ساعت ۲ صبح افراد در محدوده سقوط بوم سکوی امیرکبیر نبوده ضمن آنکه خسارتی به لوله ها و تاسیسات وارد نشده است.

علی ماجدی معاون امور بین الملل وزارت نفت پیشتر با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت در حوزه آب های عمیق دریای خزر یکی از اولویت های کاری صنعت نفت ایران است، گفته بود: دانش حفاری در آب های عمیق تنها در انحصار تعداد معدودی از کشورها جهان استایران در میان کشورهای منطقه خاورمیانه تنها کشوری است که به فناوری حفاری در آب های عمیق دست یافته است.

علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر هم اسفند ماه سال گذشته با اشاره به حفاری دومین چاه توسعه ای ایران در موقعیت میدان گازی سردار جنگل در آب های عمیق دریای خزر، افزود: پس از انجام مطالعات و اثبات وجود ۴۶ ساختار هیدروکربنی در دریای خزر سال گذشته ایران در این منطقه ذخایر جدید نفت و گاز طبیعی کشف کرده است.

به گزارش مهر، آذر ماه سال ۱۳۹۰ با گذشت یک دهه از آغاز ساخت فعالیت‎های اکتشافی ایران و ساخت سکوی نیمه شناور امیرکبیر، ایران در آبهای عمیق دریای خزر یک مخزن با ذخیره ۵۰ تریلیون فوت مکعبی گاز طبیعی کشف کرد.

بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملی نفت ایران، میدان تازه اکتشاف شده گاز طبیعی در آب های حاکمیتی ایران در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچ یک از کشورهای همسایه مشترک نیست.

شرکت ملی نفت ایران برای کشف این ذخیره جدید هیدروکربوری تاکنون هفت حلقه چاه اکتشافی در آبهای عمیق دریای خزر حفاری کرده است که در نهایت هشتمین چاه اکتشافی در این حوزه دریایی به کشف یک میدان عظیم گازی ختم شده است.

در حال حاضر میزان ذخایر گاز طبیعی کشف شده در بلوک ۶ اکتشافی در دریای خزر به طور کامل نهایی نشده است اما مطالعات اولیه نشان می دهد که این میدان گاز طبیعی علاوه بر ذخایر گاز و میعانات گازی دارای ذخایر قابل توجه نفت خام است.

برآوردها نشان می دهد در این بلوک اکتشافی حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام وجود دارد که با توجه به ادامه فعالیت های اکتشافی در مورد حجم دقیق ذخایر نفت این بلوک در شرایط فعلی نمی توان اظهار نظر کارشناسی انجام داد.

ارسال نظر

پربیننده ترین