|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۶۳

با اعلام تشدید نظارت بر داروخانه ها اعلام شد

خبرگزاری تسنیم: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تشدید نظارت بر داروخانه ها از ساخت بیمارستان جامع(سوختگی، قلب و پیوند) در پایتخت خبر داد و گفت: معضل بهداشتی در پایتخت با شکیل ستاد شورای راهبردی استان تهران برطرف می شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسیم، علی اصغر پیوندی در نخستین نشست خبری خود به مناسبت هفته سلامت اظهار داشت: در سال جدید اتفاقات خوبی رخ داد تا مشکلات حوزه سلامت کمتر شود و در ماه های آینده شاهد افزایش رضایتمندی مردم خواهیم بود. بر این اساس با ابلاغ سیاست های کلی سلامت که دارای ۱۴ بند طلایی هستند می طلبد دولت و مجلس و همه ارگان های مرتبط سلامت برای اجرا و تحقق ابلاغ رهبر معظم انقلاب با تبیین برنامه ها این سیاست های کلی سلامت را اجرایی کنند.

* پوشش بهداشتی ۴۸ درصد تهرانی ها با دانشگاه شهید بهشتی

وی با اشاره به اینکه ۴۸ درصد پوشش بهداشتی، آموزشی، پژوهشی و درمانی جمعیت تهران با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، عنوان کرد: این جمعیت بالغ بر ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که ما با ۱۷ مرکز درمانی و بیمارستان، ۱۲ دانشکده، بیش از ۱۲ هزار دانشجو، ۱۳۰۰ عضو هیئت علمی و در نهایت با ۱۶ هزار پرسنل در این حوزه ها خدمت می کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در سال ۹۲ با وجود تغییر مدیریتی در این دانشگاه با همت مدیران دیگر اهداف دانشگاه گام به گام پیش رفت و بر این اساس در رتبه تحول اداری در جشنواره رجایی رتبه نخست را کسب کردیم و در حوزه پژوهش در پایگاه جهان اسلام رتبه دوم کسب کردیم البته رتبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دنیا ۸۸۵ است.

* اعلام برنامه ها کمتر ولی مفیدتر

پیوندی تصریح کرد: ما سعی می کنیم برنامه آینده دانشگاه را کمتر اعلام کنیم ولی این برنامه ها مفید واقع شود. بر این اساس مهمترین برنامه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و تحول سلامت است. به هر حال این دانشگاه وظیفه پوشش بهداشتی ۴۸ درصد جمعیت تهران را بر عهده دارد و در حوزه سلامت نیز باید به سمتی گام برداریم تا رضایتمندی مردم در حوزه بهداشت و درمان افزایش یابد.

* پرداخت از جیب مردم در حوزه درمان به زیر ۶۰ درصد کاهش می یابد

وی با اشاره به دستاوردهای فاز دوم هدفمندی یارانه ها از جمله کاهش پرداختی بیماران به زیر ۶۰ درصد عنوان کرد: بر این اساس پرداختی بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی به ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت و هزینه های آن را از طریق فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها جبران خواهد شد. البته حامل های انرژی گران شده است ولی با وجود تمام مشکلاتی که در شروع این طرح داریم سعی می کنیم پرداخت از جیب مردم به خصوص بیماران در حوزه بستری بیمارستانی کاهش یابد البته بیماران سرپایی همان ۳۰ درصد را پرداخت خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: باید سرگردانی مردم در بیمارستانها را کاهش دهیم. متاسفانه امروز بیماران برای تهیه ملزومات درمانی به خارج از بیمارستان ارجاع می شوند بنابراین پیش بینی ها برای کاهش این مشکلات صورت پذیرفته است.

* پژوهش های علوم پزشکی باید نیازهای مردم را برطرف کند

پیوندی در ادامه عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را دیگر نباید با دانشگاه های داخل کشور مقایسه کرد بلکه باید با دانشگاه های جهان مقایسه کرد در این زمینه در اوضاع پژوهش وضع دانشگاه خوب است ولی باید ارتقا یابد زیرا پژوهش ها باید کاربردی شود بر این اساس لازم است مراکز رشد دانشگاه ارتقا یابد و پژوهش ها نیز در راستای کاهش مشکلات و نیازهای مردم صورت پذیرد و در نهایت با تولید فناوری بتوانیم ثروت کسب کنیم.

* ۳۰ درصد دروس دانشگاه مجازی می شود

وی با تاکید بر ارتقای واحدهای بین الملل دانشگاه برای رشد رتبه های جهانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: رتبه های جهانی دانشگاه های ایران در جهان خوب نیست بر این اساس یکی از اهداف ما در سال ۹۳ ارتقای آموزش های مجازی است به طوری که بتوانیم در ۲ سال آینده ۳۰ درصد دروس دانشگاهی را به وسیله برنامه های مجازی ارائه دهیم.

* ساخت بیمارستان جامع سوختگی و قلب در پایتخت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به برنامه های دیگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و افزود: متأسفانه برای درمان مراکز درمانی و بیمارستانی ما در تهران پراکنده است. به طوری که ۱۷ مرکز و بیمارستان با ۴ هزار تخت داریم که در مجموع در حدود ۷ تا ۸ درصد نیز تخت های ویژه در این بیمارستانها وجود دارد ولی بخش سوختگی نداریم و بر این اساس با توجه به توصیه های رئیس جمهور که در بازدید نوروزی از بیمارستان امام خمینی داشتند این دانشگاه در تلاش است تا یک بیمارستان بزرگ و جامع برای سوانح و سوختگی، پیوند اعضا و قلب راه اندازی کند که البته به کمک دولت و وزارت بهداشت نیاز است.

* بیمارستان استاندارد سوختگی نداریم

پیوندی با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز یک مرکز درمانی و بیمارستان استاندارد سوختگی نداریم، عنوان کرد: بر این اساس ساخت یک بیمارستان مجهز سوختگی با ارائه خدمات استاندارد نیاز مبرم پایتخت است که باید البته در این زمینه کمک خیرین و نهاد ریاست جمهوری الزامی خواهد بود.

وی درباره مشکل پراکندگی ۱۲ دانشکده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که از شمال تا شرق تهران پراکنده هستند و هزینه های زیادی برای دانشجویان ایجاد می کند گفت: بر این اساس در تلاشیم تا تجمیع این دانشکده ها را داشته باشیم همانطور که از گذشته مسئله پردیس دانشگاه مطرح بود ولی عملی نشده بود. بر این اساس پردیس شماره ۲ را در دستور کار خود داریم.

* طرح های جهادی در حوزه پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به طرح های جهادی در حوزه پزشکی اشاره کرد و افزود: بر اساس خواسته های رئیس جمهور و وزیر بهداشت درصددیم تا طرح های جهادی در حوزه پزشکی تقویت کنیم زیرا معتقدیم این طرح ها یک میانبر در حوزه ارائه خدمات درمانی است ولو اینکه به صورت مقطعی صورت پذیرد بر این اساس در سال جدید برای مناطق محروم و به خصوص حاشیه شهرها طرح های جهادی پزشکی را تقویت می کنیم.

* تصدی گری ممنوع

پیوندی ادامه داد: اداره نظام سلامت با تصدی گری حل نمی شود. باید کارها در قالب مشارکتهای مردمی واگذار شود و از آن طرف نظارت ما بر فعالیت های استاندارد افزایش یابد بر این اساس در تلاشیم برخی امور به بخش های خصوصی و خیریه ها واگذار کنیم تا دانشگاه چابک تر شود.

* اجرای پایلوت ملی خودمراقبتی

وی به شعار امسال مبنی بر یک عمر سلامتی با خودمراقبتی اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طرح پایلوت ملی خودمراقبتی در سال ۹۳را به عنوان پیشگام به اجرا در خواهد آورد زیرا معتقدیم ۸۵ درصد سلامت با مدیریت خودمراقبتی که باید به صورت کار داوطلبانه صورت پذیرد امکان پذیر است ولی باید این را در نظر داشت خودمراقبتی به معنای خوددرمانی نیست. بنابراین خودمراقبتی باعثکاهش هزینه های سلامت نیز می شود که ما این طرح پایلوت ملی خودمراقبتی در سال ۹۳ را از اول اردیبهشت ماه شروع می کنیم که به همراه آن هزینه های بیمارستانهای دولتی نیز کاهش خواهد یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مشکل ارجاع بیماران برای خریداری کردن ملزومات پزشکی به خارج از بیمارستانها اشاره کرد و افزود: سعی می کنیم از طریق اعتبارات هدفمندسازی یارانه ها پرداخت بستری در بیمارستانهای دولتی را ۱۰ درصد کاهش دهیم ولی بیمارانی که از طریق نظام ارجاع و بیمه روستایی ارجاع شوند هزینه آنها به ۵ درصد کاهش می یابد البته برای تهیه این زیرساختها با چالش هایی مواجه هستیم.

پیوندی ادامه داد: بیماران سرپایی که کمتر از ۶ ساعت اقدامات درمانی دریافت کنند همان ۳۰ درصد را پرداخت خواهند کرد. در این راستا در اواخر سال ۹۲ اعتباراتی برای تحول سلامت تزریق شد که سهم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۵۰ میلیارد تومان بود.

وی در توضیح هزینه های بستری در بیمارستانها عنوان کرد: بیشتر هزینه ها در این حوزه مربوط به ملزومات ارتوپدی، استنت قلب و تجهیزات چشم پزشکی است که سعی می کنیم این هزینه ها را به حداقل ۱۰ درصد برای بیماران کاهش دهیم.

* زنگ سلامت به صدا در می آید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به برنامه های هفته سلامت به خصوص برنامه های این دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت: این دانشگاه بر اساس برنامه های وزارت بهداشت برنامه های هفته سلامت از جمله به صدا در آوردن زنگ سلامت و برنامه های متعدد دیگر را نیز در مراکز بهداشتی خود از اول تا ۷ اردیبهشت به اجرا درخواهد آورد.

* ۵۵ سالگی دانشگاه جشن گرفته می شود

پیوندی در ادامه به جشن ۵۵ سالگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در سال ۱۳۳۸ و ۱۳۳۹ تأسیس شد و در نیمه دوم امسال با حضور مسئولان ارشد نظام ۵۵ سالگی تأسیس دانشگاه جشن گرفته می شود و از فرهیختگان دانشگاه تقدیر خواهد شد. این در حالی است که در سالهای گذشته ظلم های زیادی به این دانشگاه وارد شد و توانمندی های آن نادیده گرفته شد بر این اساس یادمان دانشگاه با حضور فرهیختگان و اساتید پیشکسوت و تمام کسانی که برای این دانشگاه زحمت کشیدند را برگزار خواهیم کرد.

* داروخانه های بیمارستانی احیا می شوند

وی در ادامه به مشکل واگذاری وظایف دارویی به داروخانه ها که از دانشگاه ها گرفته شده بود اشاره کرد و افزود: پس از این واگذاری ها دچار مشکل عدیده ای شدیم بر این اساس تصمیم بر آن است تا پس از پایان قراردادهای مربوطه داروخانه های بیمارستانی احیا شود تا نظارت های دانشگاه بر آنان بهتر صورت پذیرد.

* ارجاع بیمار از بیمارستان دانشگاهی به بخش خصوصی را قبول ندارم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره مشکلات ارجاع بیماران از بیمارستانهای دانشگاهی به بخش خصوصی عنوان کرد: بنده این مسئله را قبول ندارم البته مشکلاتی وجود دارد که رضایتمندی کسب نشده است. به هر حال بیمارستانهای ما فرسوده است، تعرفه های اصلاح نشده است بنابراین همه این موارد دست به دست هم می دهند تا خدمات به درستی انجام نشود.

* کار ما فروش اوراق اوقاف نیست

پیوندی در پاسخ به پرسشی درباره این مسئله که سازمان اوقاف برای ساخت بیمارستان از فروش اوراق استفاده کرده است و آیا این دانشگاه نمی تواند این کار را انجام دهد، گفت: سازمان اوقاف این کار را انجام داده است ولی باید تمام این کارها بر اساس یک متولی صورت پذیرد بنابراین انتشار کار اوراق نیز کار ما نیست ولی از حمایت و مشارکت خیرین و سازمان های مرتبط در حوزه سلامت کمک خواهیم گرفت.

* ۷۰ میلیارد طلب از بیمه ها داریم

وی با اشاره به طلب ۷۰ میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از بیمه ها بیان داشت: در پایان سال ۹۲ قرار بر این بود که مبالغی از این طلبها پرداخت شود ولی سقف دانشگاه پر شده بود بر این اساس امیدواریم تزریق مالی بیمه ها به دانشگاه ها مناسب شود تا ما نیز بتوانیم بدهی های خود را بپردازیم که در این راستا در روزهای ۵ تا ۶ فروردین مبالغی از این طلبها به دانشگاه واریز شد.

* ۱۰۰ دانشجوی خارجی داریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای واحدهای بین الملل خود عنوان کرد: دانشگاه های بزرگی مانند تهران، شهید بهشتی و شیراز پتانسیل ارتقای بین المللی شدن دارند ولی توانمندی ها برای پذیرش دانشجوی خارجی وجود دارد و این در حالی است که دانشجوی خارجی پس از گذراندن تحصیلات خود در ایران به نوعی سفیر کشورمان در کشور متبوع خود می شود در حال حاضر نیز ۱۰۰ دانشجوی خارجی داریم که باید با ارتقای سطح کیفی آموزشها تعداد پذیرش این دانشجوها را افزایش دهیم.

* واحدهای بین المللی که دانشجوی داخلی پذیرش می کنند

پیوندی درباره یکی از مشکلات واحدهای بین المللی که منجر به پذیرش دانشجوی داخلی به جای دانشجوی خارجی شده است، افزود: اساسا واحدهای بین الملل دانشگاه ها برای این به وجود آمد که دانشجوی خارجی پذیرش کنند ولی بعدها برای پر کردن ظرفیت مازاد به پذیرش دانشجوی خارجی اقدام کردند که این کار قابل دفاع نیست و وزارت بهداشت برای برطرف کردن این مشکل راهکارهایی را مشخص خواهد کرد و این در شرایطی است که ما برای پزشکان عمومی مشکل اشتغال داریم و امیدواریم با اجرای پزشک خانواده مشکل اشتغال آنها برطرف شود.

* معضل بهداشتی در حاشیه شهرها

وی با اشاره به اینکه حاشیه شهرها معضل بهداشتی دارند و به آنها پرداخته نشده است، خاطرنشان کرد: این دانشگاه از مرکز، جنوب و شرق تهران که شامل مناطق ورامین تا فیروزکوه می شود تحت پوشش بهداشتی دارد و این در حالی است که در گذشته برای سیستم بهداشتی فکر جدی نشده بود بنابراین سعی کرده ایم با تشکیل ستاد شورای راهبردی استان تهران با مشارکت شهرداری طرح پایلوت در مناطق ۴،۹ و ۱۰ را به اجرا درآوریم تا بتوانیم معضل بهداشت حاشیه شهرها که بیشتر مربوط به حاشیه شهر تهران است را برطرف و کاهش دهیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین