|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۶۸

عضو هیات مدیره اتحادیه سیب زمینی کاران در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: عضو هیات مدیره اتحادیه سیب زمینی کاران با اشاره به افزایش قیمت تمام شده تولید این محصول به هزار تومان، گفت: مسئولان و مردم باید سیب زمینی کمتر از این قیمت را فراموش کنند.

حسن محمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه قیمت سیب زمینی در برخی نقاط کشور تا ۴ هزار تومان نیز افزایش یافته است، اظهار داشت: ما سال گذشته پیش بینی کرده بودیم که بهای این محصول در روزهای پایانی سال تا چهار هزار تومان افزایش می یابد اما مسئولان این مسئله را انکار کردند.

وی افزود: مسئولان با ارائه آمار کذایی و با وجودی که می دانستند چنین اتفاقی رخ می دهد عمدا برنامه ای برای آن طراحی نکردند.
محمدی با اشاره به اینکه در کشور ما مسئله آب از بهداشت نیز ضروری تر است، اضافه کرد: با توجه به اینکه سیب زمینی محصولی آب بر است برای توسعه کشت آن احتیاج به برنامه ریزی مدون داریم.
وی با بیان اینکه دولت برنامه های جدیدی برای توسعه کشت سیب زمینی دارد، ادامه داد: به نظر بنده واردات دو هزار تن بذر برای تامین نیاز کشور کارساز نیست. چراکه احتمال دارد ما همچنان با کمبود این محصول مواجه شویم.
عضو هیات مدیره اتحادیه سیب زمینی کاران کشور تاکید کرد: در حال حاضر غالب سیب زمینی مصرفی مردم سیب کهنه و محصول پارسال است.
وی با بیان اینکه سال گذشته قیمت تمام شده سیب زمینی سر زمین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان بود، افزود: بهای این محصول در انبار با احتساب هزینه های نگهداری آن به ۸۰۰ تا هزار می رسید.
محمدی ادامه داد: این محصول به قیمت ۱۵۰۰ تومان به دست وا سطه ها رسیده و آنها این سیب زمینی را به بهای ۱۸۰۰ تا دوهزار تومان به مغازه ها می دادند.
وی افزود: مغازه داران نیز باید این محصول را به بهای ۲۵۰۰ تومان به مصرف کنندگان عرضه کنند.
محمدی با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت نهاده های کشاورزی گفت: قیمت کود شیمیایی فسفات طی دو سال گذشته از کیسه ای سه تا چهار هزار تومان به ۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی ادامه داد: همچنین بهای کود مرغی از کیلویی ۳۰ تومان به ۳۰۰ تومان رشد کرده است.
محمدی اضافه کرد: همچنین قیمت تراکتور از ۱۴ میلیون به ۴۵ میلیون تومان افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه همه این مسائل بر روی افزایش قیمت تمام شده تولید سیب زمینی تاثیر گذاشته است، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید سیب زمینی سرزمین(بدون تاثیر هدفمندی یارانه ها) هزار تومان است.
وی با بیان اینکه تولید این محصول برای کشاورزان در هر هکتار ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد، اضافه کرد: تولیدکنندگان باید از تولید خود حداقل ۳۰ درصد سود ببرند.
محمدی تاکید کرد: با تمام این مسائل افزایش بهای سیب زمینی تا پنج هزار تومان ناشی از کمبود این محصول و جو روانی ایجاد شده است.
انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین