|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۹۶

در جریان سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان، مسئولان محلی آبی این استان از وزیر نیرو درخواست کردند تا حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان در راس هیئتی از مدیران وزارت نیرو از طرح ها و پروژه های آبی استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد. در جریان سفر رئیس جمهوری وزیر نیرو از طرح های آبی سد انحرافی سیستان، ورودی آب رودخانه هیرمند به سیستان و مخازن چاه نیمه بازدید کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان در جریان این بازدید گفت: سد سیستان بر روی رودخانه هیرمند احداثشده و هدف از ساخت آن کنترل آب هیرمند و انحراف آب بر روی شبکه های پیشرفته آبیاری است.

احمد عاقبت بخیر تصریح کرد: رودخانه سیستان تنها شریان حیاتی دشت سیستان است که از کوه های هندوکش در افغانستان سرچشمه گرفته و پس از مسافت حدود یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر در این محل وارد خاک ایران می شود.

وی افزود: به دلیل نداشتن سفره های آب زیر زمینی در دشت سیستان، آب شرب و کشاورزی منطقه وابسته به جریان های هیرمند است که در طی ۱۶ سال اخیر و کمبود جریان های آب هیرمند، مشکلات زیادی برای منطقه به وجود آمده است.

عاقبت بخیر از وزیر نیرو درخواست کرد با پیگیری حقابه هیرمند از کشور همسایه، مشکلات منطقه برطرف شود. براساس این گزارش، مخازن چاه نیمه ها به منظور کنترل و ذخیره بخشی از سیلاب های هیرمند احداثشده است.

ارسال نظر

پربیننده ترین