|
|
کدخبر: ۱۶۰۴۸۳

اختصاصی تسنیم / صندوق بین المللی پول گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: صندوق بین المللی پول با رده بندی ۱۷۷ کشور جهان از نظر درصد تغییر صادرات و واردات در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد رشد صادرات ایران در این سال بیشتر از ۱۱۰ کشور جهان، از جمله همه کشورهای صنعتی(بجز استرالیا و پرتغال) بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، صندوق بین المللی پول در بخشی از گزارش اخیر خود موسوم به چشم انداز اقتصادی جهان به ارائه میزان تغییر صادرات و واردات ۱۷۷ کشور در سال ۲۰۱۳ پرداخته است.

بر اساس این گزارش صادرات ایران در سال ۲۰۱۳ با رشد ۵.۴۱ درصدی مواجه شده و واردات ایران رشد منفی ۹.۰۳ درصدی داشته است.

صادرات ایران طی سال میلادی گذشته در حالی رشد داشته است که این سال دومین سال اجرای به اصطلاح تحریم های سختگیرانه غرب علیه ایران بوده است. در سال ۲۰۱۲ که نخستین سال اجرای تحریم نفتی ایران بود صادرات ایران رشد منفی ۲۵.۹ درصدی را تجربه کرده بود. واردات ایران در این سال نیز ۱۴.۹ درصد کاهش یافته بود.

آمارهای این نهاد بین المللی نشان می دهد صادرات ایران به عنوان کشوری تحت تحریم در سال ۲۰۱۳ به رشد بازگشته است و رشد صادرات ایران در این سال از بسیاری کشورهای دیگر بیشتر بوده است.

ایران در رده بندی جهانی و در بین ۱۷۷ کشور رتبه ۶۷ را از نظر رشد صادرات در سال ۲۰۱۳ کسب کرده است. به عبارتی رشد صادرات ایران در این سال بیشتر از ۱۱۰ کشور جهان بوده است. همه کشورهای صنعتی بجز پرتغال و استرالیا رشد کمتری را نسبت به ایران در صادرات خود طی این سال تجربه کرده اند.

کشورهای آفریقایی سیرالئون، بنین و گینه بیسائو به ترتیب در رتبه های اول تا سوم جهان از نظر میزان رشد صادرات خود در سال ۲۰۱۳ قرار گرفته اند. رشد صادرات این سه کشور به ترتیب ۶۷ درصد، ۵۷ درصد و ۳۹ درصد اعلام شده است.

میزان رشد صادرات برخی کشورهای دیگر عبارت است از: استرالیا ۶.۸ درصد، پرتغال ۶.۲ درصد، امارات ۱۲ درصد، پاکستان ۵.۹ درصد، هند ۵ درصد، قطر ۴.۸ درصد، روسیه ۳.۲ درصد، فرانسه ۰.۵۶ درصد، عربستان ۰.۱۶ درصد، کویت منفی ۴.۱ درصد، ژاپن ۱.۶۳ درصد، آمریکا ۲.۶۸ درصد، ترکیه ۰.۴۷ درصد، انگلیس ۰.۷۸ درصد و آلمان ۰.۷۷ درصد.

به گزارش تسنیم، اطلاعات صندوق بین المللی پول در مورد واردات کشورها در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد ۴۲ کشور در این سال با افت واردات مواجه شده اند که ایران نیز یکی از این کشورهاست.

بر اساس این گزارش، ایران با افت ۹.۰۳ درصدی، هفتمین کشور جهان از نظر میزان افت واردات خود در سال ۲۰۱۳ شناخته شده است. گینه نو با افت ۲۶.۲ درصدی در واردات خود بیشترین افت واردات را در سال ۲۰۱۳ داشته است و کشورهای آفریقای مرکزی با افت ۲۵.۹ درصدی، گینه با افت ۲۰ درصدی، قبرس با افت ۱۴.۷ درصدی، آنتیگوا و باربودا با افت ۹.۵ درصدی، و بوتان با افت ۹.۱۵ درصدی به ترتیب در رتبه های دوم تا ششم از این نظر قرار گرفته اند.

بیشترین رشد واردات در سال ۲۰۱۳ نیز برای کشور بنین ثبت شده است. واردات بنین در این سال ۵۶.۳ درصد رشد داشته است. بورکینافاسو با رشد ۲۹.۲ درصدی و مالی با رشد ۲۶.۴ درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

میزان رشد واردات برخی کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۳ عبارت است از: امارات ۱۸.۹ درصد، چین ۱۰.۶ درصد، ترکیه ۸.۳ درصد، قطر ۶.۸ درصد، روسیه ۶.۱ درصد، آمریکا ۱.۴ درصد، آلمان ۰.۹ درصد و فرانسه ۰.۷۶ درصد.

انتهای پیام / /

ارسال نظر