|
|
کدخبر: ۱۶۰۵۱۴

مدیر کل دفتر پژوهش و امور مشاورین صدا و سیما گفت: طرح ایجاد شبکه معلولین در رسانه ملی مصوب شد و رییس سازمان صدا و سیما قول داد که تا پایان مأموریت خود در این سازمان این شبکه راه اندازی شود.

گروه فرهنگی مشرق- اسماعیل طهماسبی در مراسم افتتاح طرح توانمندسازی بر مبنای هنر ویژه معلولین و راه اندازی دفتر حامی حقوق معلولین در رسانه ملی در ساوه افزود: دفتر پژوهش و امور مشاوران سازمان صدا و سیما در نظر دارد که طرح توانمندسازی بر مبنای هنر ویژه معلولان را در راستای اهداف رسانه ملی و تحقق شعار «رسانه ملی رسانه ای فراگیر» و با هدف تشکیل شبکه ویژه معلولان در سراسر کشور اجرا کند.

وی اظهار داشت: یکی از بزرگترین مشکلات معلولین نداشتن امکانات کافی جهت رشد استعدادها و توانمندی ها و نیز پرورش آنهاست و شاید یکی از علل دید منفی افراد جامعه به این قشر است که باعثمی شود ما خیلی کم شاهد به بار نشستن این استعدادها باشیم و مهمتر از این مکانی جهت پرورش و آموزش این افراد نیست و دستاوردهای هنری این افراد به صورت عمومی به نمایش گذاشته نمی شود.

وی ادامه داد: به هر حال آموزش به این افراد باید ویژه و متناسب با نوع معلولیت باشد که متأسفانه مراکز آموزشی در همه زمینه ها در کشور به صورت ویژه وجود ندارد.

او با بیان اینکه این افراد مانند دیگر اعضای جامعه دارای حق و حقوقی هستند، ادامه داد: اجرای این طرح در رسانه ملی در راستای ارتقای سلامت روانی معلولان صورت گرفته است که در نهایت سلامت روانی جامعه و شکوفایی استعدادها و فرآیندهای ذهنی و جسمی افراد را شامل می شود چرا که سلامت جامعه در گرو سلامت افراد است.

این مقام مسئول در رسانه ملی آماده سازی این بستر را به عهده صدا و سیما و سازمان بهزیستی کشور دانست و گفت: سازمان صدا و سیما می تواند با تولید برنامه هایی با همکاری معلولین باعثآشنایی مردم با توانمندی های آنان شود تا این نگرش منفی در افراد از بین برود و دیگر کسی به دیده ترحم به این عزیزان نگاه نکرده و این فرهنگ در بین مردم اصلاح شود.

طهماسبی در ادامه با اشاره به اهداف اجرای این طرح گفت: شناسایی استعدادهای مختلف در معلولین و پرورش آنها، بالا بردن سطح سلامت روان، افزایش انگیزه در بین آنان، امکان حضور بیشتر و فعال تر آنان در جامعه و معرفی افراد مستعد به ارگان ها جهت همکاری و نیز تغییر نگرش منفی مردم به معلولین و ناتوانی آنها، از اهداف اجرای طرح توانمندسازی بر مبنای هنر ویژه معلولین در رسانه ملی است.

او گسترش آموزش هنر در بین افراد دارای معلولیت، ایجاد حس رقابت سالم در بین گروه های هنری، تحقق تأثیرات هنردرمانی در روند توانبخشی معلولین، ایجاد امکان دیده شدن در جامعه از طریق رسانه ملی، تشکیل گروه های مختلف هنری معلولین و کارآفرینی برای آنان را از دیگر اهداف اجرای این طرح دانست.

طهماسبی خاطرنشان کرد: این طرح براساس نوع نگرش جامعه و کمبودهای جامعه معلولین در عرصه هنر نگارش شده است و با اجرای صحیح آن و همکاری سایر دستگاه ها تحولی شگرف در جامعه هنری معلولین کشور به وجود می آید.

او تصریح کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه صدا و سیما رکن اساسی فرهنگ سازی در جامعه است همکاری سازمان بهزیستی و سایر متولیان امر بی شک نتیجه مثبت داشت و چشم انداز بسیار مناسبی را در بر خواهد داشت.

ارسال نظر