|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۱۱

وال استریت ژورنال:

خبرگزاری تسنیم: در حالی که سخنگوی وزارت خارجه ایران هواپیمای آمریکایی فرود آمده در ایران را حامل مقامات غنایی اعلام کرده وال استریت ژورنال نیز طی گزارشی اعلام کرد بر اساس اسنادی که بدستش رسیده این هواپیما در اختیار یک شرکت پیمانکاری غنایی بوده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: بر اساس مستنداتی که این روزنامه آمریکایی به دست آورده است، هواپیمای آمریکایی که در ایران فرود آمده و سوالات فراوانی را در مورد قصد این هواپیما از فرود در فرودگاه مهرآباد ایران ایجاد کرده بود، در اختیار یک شرکت پیمانکاری غنایی قرار دارد.
نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد که یک هواپیمای آمریکایی با یک پرچم کوچک آمریکا در فرودگاه مهرآباد در تهران پارک شده که گفته می شود متعلق به بانک یوتای آمریکا است. در این گزارش همچنین آمده بود، این بانک به عنوان یک امین برای سرمایه گذارانی که در هواپیما حضور داشتند، عمل کرده است.
بر اساس قراردادی که به رویت خبرنگار وال استریت ژورنال رسیده است، این بانک کوچک، هواپیمای مذکور را تنها به صورت امانت در اختیار دارد تا «از ثبت این هواپیما از سوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا اطمینان حاصل کند.»
شرکتی که هواپیما را در اختیار دارد، یک شرکت پیمانکار غنایی است که مدیر آن ابراهیم ماهاما، برادر کوچکتر جان ماهاما، رئیس جمهور غناست.
شرکت انجینیرز اند پلنرز که طبق اعلام وب سایتش اینترنتی اش به شرکت های معدنکاری، خدمات ارائه می کند، تاکنون پاسخی به درخواست ها جهت توضیح در این زمینه نداده است.
بانک یوتا که تنها ۱۳ شعبه در آمریکا دارد، اعلام کرد، که «هیچ کنترل عملیاتی و مورد قابل افشای مالی ای در ارتباط با این جت ندارد و وامی هم به آن پرداخت نکرده است.»
جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت، تحریم های آمریکا به طور کلی پرواز هواپیماهای ثبت شده در آمریکا به ایران را ممنوع نکرده است، اما این بر عهده وزارت خزانه داری آمریکاست که تعیین کند آیا نقضی در ارتباط با تحریم ها رخ داده است یا نه.
هیچ کس این بانک آمریکایی را به نقض تحریم ها علیه ایران متهم نکرده است.

به گزارش تسنیم سخنگوی وزارت خارجه ایران با تایید فرود این هواپیما در فرودگاه مهرآباد ایران گفت این هواپیما حامل مقامات غنایی بوده است.
انتهای پیام / / ۹۳

ارسال نظر