|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۸۰

انتقاد مدیرعامل سابق سازمان بیمه خدمات درمانی:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سابق سازمان بیمه خدمات درمانی با اشاره به اینکه خبرهای غیررسمی از میزان افزایش تعرفه ها نگران کننده است، گفت: اگر خبر این تعرفه ها صحت داشته باشد، بیمارستانها فشل تر می شوند و کسری بودجه حتمی است.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، سیدابوالقاسم موسوی درباره وضعیت تعرفه ها اظهار داشت: اساس تعرفه در تمام دنیا به شکل و شرایط نظام سلامت آن کشور بر می گردد. در کشور ما برخی مواقع برای تعیین تعرفه ها مهندسی معکوس می شود. تعیین تعرفه بر مبنای فرمول های سرانه صورت می پذیرد که می تواند مربوط به بار مراجعه به داروخانه ها، بودجه، هزینه بستری و همچنین هزینه سرپایی باشد.

هیچ جای دنیا مانند ایران در تعرفه گذاری آشوب بازار ندارد

وی افزود: هیچ جای دنیا مانند کشور ما در زمینه تعرفه گذاری به این صورت آشوب بازار نیست به هر حال ابلاغ سیاستهای کلی سلامت دقیقا خطوط را مشخص کرده است و به صورت یک پکیج و مجموعه در آمده است.

جیب سلامت سوراخ است

موسوی ادامه داد: در کشورهای اسکانیداناوی، هلند، استرالیا و کانادا اصلاً مانند کشور ما در زمینه تعرفه عمل نمی کنند زیرا اصلاً طب خصوصی آنجا جایگاهی ندارد. این در حالی است که در نظام سلامت کشور ما یک جیب وجود دارد که بسیار سوراخ است و باید این سوراخ ها گرفته شود و با همین پول کم اقدام کرد.

انتقاد از کتاب کالیفرنیا

وی تصریح کرد: بر اساس ابلاغ سیاست های کلی سلامت، اول باید به سمت تقویت بیمه ها پیش رویم. در گذشته تعرفه ها را با چانه زنی تعیین می کردند، واقعاً چرا باید هنوز در کشور ما برای تعرفه گذاری از کتاب کالیفرنیا استفاده کرد چرا آن را بومی سازی نکردیم.

موسوی با تأکید بر ضرورت مشخص شدن قیمت واقعی خدمات عنوان کرد: چرا باید یک آپاندیسم در بخش دولتی مثلاً یک قیمت بسیار پایین باشد و ۶ ماه بعد پول آن پرداخت شود ولی در بخش دولتی ۱۰ برابر آن پول گرفته شود و همان لحظه نیز پول از بیمار دریافت شود در حالی که همان جراح این خدمت را در بخش دولتی و خصوصی به صورت یکسال ارائه می کند.

سیاست گذار، ناظر و مجری در حوزه سلامت یکی نباشد

مدیرعامل سابق سازمان بیمه خدمات درمانی که در برنامه پزشکی نبض حضور یافته بود، عنوان کرد: مشکل آن است که سیاست گذار، ناظر و مجری در کشور ما در حوزه سلامت یک نفر است. این در حالی است کهآقای هاشمی وزیر بهداشت در یکی از برنامه های تلویزیونی عنوان کردند که وضعیت بیمارستانها خوب نیست، ولی همین بیمارستانهایی که وضعیت بدی دارند به آنان درجه یک می دهند چون ناظر خود وزارت بهداشت است.

موسوی درباره بیمارستانهای خصوصی نیز گفت: به هر حال بیمارستان خصوصی استهلاک و مالیات دارد. ولی تعرفه در بخش خصوصی و دولتی باید یکسان شود به هر حال حوزه سلامت با جان انسانها سر و کار دارد و سلامتی بر اساس قانون اساسی کشورمان حق همه مردم ایران است زیرا در تمام دنیا ۳ مقوله امنیت، سلامت و آموزش مورد توجه قرار می گیرد و دولت نیز باید در این مقاله متمرکزتر شود، البته در این روزها خبرهای خوبی شنیده ایم، مبنی بر اینکه از هدفمندسازی فاز دوم یارانه ها به حوزه سلامت اعتباراتی اختصاص یافته است. وزرای بهداشت و رفاه نیز برای کاهش پرداخت هزینه درمانی از جیب مردم قول هایی داده اند.

هنوز نتوانستیم پزشک خانواده تربیت کنیم

وی ادامه داد: بنابراین باید سازوکارهایی در این زمینه دیده شود وگرنه نمی توان به این فنر فشار آوریم و آن را بی هوا رها کنیم. در تمام دنیا بودجه سلامت در یکجا جمع می شود و بیمار نباید بیماری اش به سطح ۲ و ۳ و ۴ برسد باید این مقولات را اولویت بندی کنیم. ما مشاهده می کنیم پزشک خانواده قرار بود از سال ۷۳ در کشور اجرایی شود ولی هنوز نتوانستیم پزشک خانواده تربیت کنیم.

خبرهای غیر رسمی از افزایش ۴۴ درصدی تعرفه خصوصی و ۳۳ درصدی تعرفه دولتی

موسوی با انتقاد از چانه زنی های بی مورد برای برخی تعرفه های درمانی و پزشکی عنوان کرد: شنیده هایی به گوشمان می رسد که تعرفه خصوصی ۴۴ درصد و تعرفه دولتی ۳۳ درصد افزایش می یابد. اگر این مسئله و این شنیده های غیر رسمی صحیح باشد مطمئن باشید دچار کسری بودجه می شویم و سلامت کشور نیز شکل نخواهد گرفت و بیمارستانها نیز فشل تر خواهند شد.

وی گفت: فکر نکنید بخش دولتی پول کمی پرداخت می کند چرا که این بخش باید حقوق اساتید بپردازد ولی بخش خصوصی این هزینه ها را نمی پردازند بلکه بخش خصوصی از درآمد خودش حقوق پرستار را می دهد، بنابراین در مجموع باید نظام پرداخت در کشور اصلاح شود. بر این اساس باید تجمیع صندوق ها صورت پذیرد، بیمه اجرایی شود و تمام سیاست های ابلاغی سلامت نیز اجرایی شود.

سفره سلامت کشور باید یکی شود

مدیرعامل سابق سازمان بیمه خدمات درمانی عنوان کرد: برخی سازمان ها از جمله نهاد ریاست جمهوری برای کارمندان خود بیمه تکمیلی تهیه دیده اند و این به معنای این است که در کشور در این زمینه دو سفره پهن شده است، که این کار غلط است.

دُور زدن قانون بسیار تبحر داریم

موسوی خاطرنشان کرد: متاسفانه ما در دُور زدن قانون بسیار تبحر داریم. باید بیمه ها یکی شود و این در شرایطی نباشد که یک بیمه مثلا هزینه یک سرنگ را می دهد و یک بیمه دیگر هزینه آن را نمی دهد و باید تمام این موارد یکسان سازی شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر