|
|
کدخبر: ۱۶۰۷۴۰

خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز تحقیقات سرطان بالا بودن هزینه دارو، مجهز نبودن مراکز درمانی، بالا بودن هزینه روش های تشخیصی را از جمله مشکلات پیش روی بیماران سرطانی و به تأخیر افتادن درمان و پیشرفت بیماری آنان برشمرد.

به گزارش خبرگرازی تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد اجرایی اوراق وقف(امینانه)، محمدعلی محققی، رئیس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر ایران، با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما نیز همچون تمامی نقاط دنیا از بیماری های مهم غیرواگیردار و از تهدیدهای مهم سلامتی به شمار می آید گفت: سرطان بیماری است که بیشتر کهنسالان به آن مبتلا می شوند ولی با توجه به اینکه تغییرات هرم سنی در ایران به سوی میانسالی و کهنسالی شیب پیدا می کند در آینده این میزان بسیار فرا تر و بیشتر از امروز می شود و تعداد مبتلایان به سرطان افزایش می یابد.

آمار مبتلایان مرد به سرطان: ۸۹ در هر ۱۰۰ هزار نفر

محققی با اشاره به مطالعاتی که در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ در مورد سرطان صورت گرفته است گفت: در هر صد هزار نفر از جمعیت کشور ما ۱۱۰/۴۳ نفر از مردان و ۹۸/۲۳ نفر از زنان مبتلا به انواع سرطان شدند. این ارقام طراز شده بر حسب سن به جمعیت است و ارقام واقعی برای مردان ۸۹ نفر و برای زنان ۷۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

عضو هیئت مدیره موسسه خیریه سرطان در ادامه افزود: اگر این تعداد را طراز کنیم در یک محدوده سنی ۵۰ تا ۶۰ سال این ارقام به مراتب افزایش می یابد. علت پایین بودن این ارقام در ایران نسبت به متوسط دنیا که ۱۴۳ نفر است این است که جمعیت کشور ما هنوز جوان و زیر ۳۰ سال است که کمتر به سرطان مبتلا می شوند.

مهم ترین مشکلات پیش روی بیماران سرطانی

وی به مهم ترین مشکلات پیش روی بیماران سرطانی اشاره و عنوان کرد: وقتی بیماری به مرحله ای می رسد که قابل کشف است و بیماران برای مداوا مراجعه می کنند در شرایط سختی قرار می گیرند و باید با واقعیت های این بیماری کنار بیایند و تمهیدات لازم برای درمان و اقدات پیشگیرانه را مد نظر قرار دهند.

محققی با بیان اینکه بیماری مستلزم استفاده از روش های تشخیصی است که مرتبا ارتقا می یابند گفت: این روش ها مربوط به آزمایش های بالینی، تصویربرداری، آسیب شناسی و نمونه برداری و تشخیص های پیشرفته مولکولی است. که منطقا همه این روش های تشخیصی هزینه هایی در بردارد که برخی در پوشش بیمه قرار ندارد و بیماران مجبور به تأمین آن هستند و بسیاری از بیماران در تأمین هزینه های بخش تشخیص با مشکل روبرو می شوند.

دشواری های مالی برخی بیماران را از ادامه مسیر درمان منصرف می کند

وی ادامه داد: این دشواری های مالی برخی از بیماران را از پیمودن ادامه مسیر منصرف می کند و این امر منجر به پیشرفت بیماری می شود. تشخیص زودرس در درمان بیماری بسیار مؤثر است. مجهز نبودن برخی مراکز درمانی به ابزار پیشرفته از دیگر مشکلات پیش روی بیماران است.

نظام سلامت باید یک حمایت جامع از بیماران سرطانی داشته باشد

محققی بالا رفتن هزینه دارو را از دیگر مشکلات موجود در حوزه سرطان برشمرد و افزود: نظام سلامت باید یک حمایت جامع از بیماران داشته باشد. سازمان های حمایتی، بیمه ها، بخش خیریه و مردم می توانند با مشارکت جامع در این امور به یاری بیماران بپردازند و به گفته مقام معظم رهبری بیمار نباید غصه ای غیر از درد و رنج بیماری داشته و بخاطر هزینه های درمان با مشکل روبرو شوند.

وی با بیان اینکه وقتی درمان به انتها می رسد دوره ای آغاز می شود که از نظر علمی پیگیری بیماری است، گفت: تهدید عود بیماری، بازتوانی، تسکین درد ها، رفع معلولیت ها در دوره پیگیری نیز نیازمند داشتن امکانات و حمایت است.

اوراق وقف؛ شکل جدید مشارکت مردمی

وی ایجاد یک بیمارستان تخصصی سرطان از محل فروش اوراق وقف را امری جدید در روش کمک دانست و گفت: پیش تر این امور در قالب های قدیمی دنبال می شد و این اوراق شکل جدیدی از مشارکت مردمی را فراهم کرده است.

کمک مسئولان اوقاف به نظام سلامت

این محقق و پژوهشگر کشورمان در پایان افزود: هماهنگی با نظام سلامت در این راستا بسیار تاثیرگذار است. مسئولان نهادهایی همچون سازمان اوقاف می توانند به بهترین شکل به نظام سلامت کمک کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر