|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۱۲

یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت جزئیات حادثه آتش سوزی در حاشیه پالایشگاه های فاز ۱۲ پارس جنوبی را اعلام کرد.

سیدهادی میرباقری امروز در گفتگو با مهر درباره دلایل آتش سوزی در فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای پارس جنوبی، گفت: آتش سوزی پنج شنبه هفته گذشته در حاشیه پالایشگاه ها این فاز مشترک گازی به وقوع پیوسته است.

مدیر پیگیری پروژه های پتروپارس با اعلام اینکه این حادثه در انبار ضایعات برخی از شرکت های پیمانکاری شاغل در این مگا پروژه گازی به وقوع پیوسته است، تصریح کرد: این حادثه آتش سوزی با حضور به موقع نیروهای آتش نشانی و امدادی بلافاصله مهار شد به طوری که کوچکترین خسارتی به واحدهای پالایشگاهی فاز ۱۲ پارس جنوبی وارد نکرده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در آتش سوزی برخی از ضایعات چوبی و فلزی شرکت های پیمانکاری سوخته است، اظهار داشت: این حادثه هیچ گونه تلفات جانی و یا مالی برای پالایشگاه های فاز ۱۲ پارس جنوبی به همراه نداشته است.

وی همچنین با اشاره تولید عادی گاز طبیعی و میعانات گازی در فاز ۱۲ پارس جنوبی، بیان کرد: در حال حاضر روزانه بیش از ۶۵۰ میلیون فوت مکعب گاز توسط سکوهای دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی برداشت و به واحدهای پالایشگاهی ساحلی منتقل می شود.

میرباقری با اشاره به تولید روزانه ۶۰۰ میلیون فوت معب و معادل ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی، تاکید کرد: با تکمیل و راه اندازی سایر واحدهای پالایشگاهی و تاسیسات فراساحلی ظرفیت تولید گاز در فاز ۱۲ پارس جنوبی افزایش می یابد.

به گزارش مهر، از اسفند ماه سال گذشته با بهره برداری از سکو، چاه ها، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه ساحلی، بزرگترین فاز پارس جنوبی رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت.

در حال حاضر از مجموع ۱۲ حلقه چاه اولین سکوی فاز ۱۲ پارس جنوبی، تولید گاز از پنج حلقه چاه آغاز شده ضمن آنکه هفت حلقه چاه دیگر این سکوی دریایی آماده بوده و تا چند هفته آینده به تدریج وارد مدار تولید خواهند شد.

با آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی، در روزهای پایانی اسفند ماه ظرفیت تولید گاز ایران به طور متوسط روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یافت که هم اکنون این ظرفیت به ۶۵۰ میلیون فوت معب در روز رسیده است.

رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت پیشتر در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی از راه اندازی دومین خط تولید گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا بهار سال آینده خبر داد و گفته است: تزریق گاز تولیدی فاز ۱۲ پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شده است.

به گزارش مهر، هدف از طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان یک مگا پروژه گازی، تولید روزانه ۸۱ میلیون متر مکعب گاز ترش و غنی، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد و مایعات گازی است.

ارسال نظر