|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۳۴

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به اینکه برخورد با متخلفان فروش اعضای بدن از طرف وزارت بهداشت نباید سطحی باشد، گفت: پزشکان و بیمارستان متخلف فروش اعضای بدن باید شدیداً به سزای عمل خود برسند.

هاشم قاسمی مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در گفت وگو با خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، در پاسخ به رخداد فروش کلیه به اتباع خارجی در یکی از بیمارستانهای تهران اظهار داشت: این مسئله هیچ ربطی به انجمن حمایت از بیماران کلیوی ندارد. زیرا پیوند اتباع خارجی به ما مربوط نمی شود و انجمن در آن دخالتی نمی کند و این نظارت ها بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است.

وی در تشریح فروش کلیه به اتباع خارجی در یکی از بیمارستانهای تهران عنوان کرد: بنده از ریز این جریان اطلاعی ندارم، باور کنید اگر رسانه ها اطلاع رسانی نمی کردند ما مطلع نمی شدیم، اما آنقدر می دانم که در یکی از بیمارستانهای تهران(ف) که به هیچ عنوان مجوز پیوند نداشته است، با پارتی بازی و تخلف می خواستند کلیه ای را به یکی از اتباع خارجی بفروشند.

قاسمی ادامه داد: بنابراین وقتی ما از اطلاعات دقیقی برخوردار نباشیم شناخت کاملی بر این موضوع نخواهیم داشت ولی براساس قانونی که در زمان محمدرضا خاتمی معاون درمان اسبق وزارت بهداشت به تمام دانشگاه ها ابلاغ شد هیچ ایرانی نمی تواند به یک خارجی کلیه بفروشد و متعاقب آن نیز هیچ خارجی به یک ایرانی نمی تواند برای پیوند کلیه فروشد.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی در زمینه چگونگی برخورد با این تخلف عنوان کرد: بنده نمی توانم چطور این بیمارستان دست به پیوند کلیه زده است، چون مجوز نداشته است. این کارها به وجدان آن پزشک برمی گردد. ولی مشاهده می کنیم به خاطر پول هنگفت این تخلف صورت می پذیرد. بنابر این تقاضا داریم متخلفان در این زمینه به سزای اعمال خود برسند. بنابراین وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باید به صورتی عمل کند که دیگر این اتفاق ها رخ ندهد یعنی برخورد آنها باید به شکلی انجام شود تا تکرار این تخلفات را نبینیم.

قاسمی با تایید قاچاقچیان اعضای بدن عنوان کرد: متاسفانه اگر روزنامه ها و خبرگزاری ها این مطلب را منتشر نمی کردند ما نیز متوجه نمی شدیم. دانشگاه علوم پزشکی مربوطه باید پیگیری کند که این پزشک متخلف که بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که براساس قانون باید بیمارستانها برای پیوند کلیه با انجمن حمایت از بیماران کلیوی هماهنگ باشد، تصریح کرد: بله. این درست است و بیمارستانهای دولتی باید برای پیوند کلیه با انجمن حمایت از بیماران کلیوی هماهنگ باشند ولی این تخلف در یکی ازبیمارستانهای غیردولتی که حتی مجوز پیوند نیز نداشته است صورت پذیرفته است. بنابراین این نظارت بر عهده دولت است و ما نیز هشدارهای خود را به نیروی انتظامی منعکس کردیم و تقاضا داریم پیگیری این تخلف سطحی نباشد.

تخلف آشکار بیمارستان های خصوصی در فروش اعضای بدن

به گزارش تسنیم، براین اساس ایرج فاضل رئیس انجمن پیوند اعضای ایران در واکنش به ماجرای پیوند کلیه ای که قرار بود به صورت غیر قانونی برای یک بیمار تبعه کشور عراق در یکی از بیمارستان های خصوصی پایتخت انجام شود، گفت: هیچ بیمارستانی نباید این گونه کارهای خلاف قانون را انجام دهد چراکه این اتفاق به طور قطع تخلف آشکار است.

برخورد قانونی با بیمارستان متخلف به دستور وزیربهداشت / تعطیلی بخش ارولوژی و خلع صلاحیت ۲ پزشک

در این راستا کتایون نجفی زاده نیز در پی اقدام غیرقانونی دلالان اعضای بدن برای پیوند کلیه قاچاقی یک بیمار تبعه کشور عراق با کارت ملی جعلی ایرانی، در یکی از بیمارستان های خصوصی پایتخت؛ از برخورد قانونی با بیمارستان متخلف به دستور وزیربهداشت و تعطیلی بخش ارولوژی و خلع صلاحیت ۲ پزشک متخلف در این پرونده شده است.

پیوند اعضای ایرانی ها به خارجی ها ممنوع است

براین اساس، سید سجاد رضوی رئیس اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت و درمان نیز با اشاره به اینکه قانون پیوند مصوبه مجلس بوده و دستورالعمل آن را وزارت بهداشت صادر کرده است، بیان داشت: بیمارستانهایی که می خواهند پیوند انجام دهند باید از واحد پیوند اعضا وزارت بهداشت و بیماریهای خاص معاونت درمان مجوز اخذ کنند و طبق قوانین موجود، اهدای عضو از سوی ایرانی ها به افراد خارجی ممنوع است.

ماجرا چه بود؟

هفته گذشته یک بیمار تبعه عراق به طور کاملاً مشکوک و با کارت ملی جعلی ایرانی به یکی از بیمارستان های فوق تخصصی خصوصی پایتخت در منطقه شمال تهران منتقل شد تا تحت عمل جراحی پیوندکلیه؛ با کلیه فروخته شده از سوی یک ایرانی قرار گیرد. این درحالی است که بیمارستان مذکورکه در حوالی خیابان پاسداران قرار دارد امکانات انجام عمل جراحی پیوند کلیه را نداشته است ولی با این حال به شکل عجیبی برای انجام پیوند پذیرای مرد عراقی می شود.

از سوی دیگر چند نفر از پرسنل بیمارستان که پی برده بودند عکس کارت ملی بیمار نیازمند پیوند با ظاهر فرد تشابه چندانی ندارد، به این موضوع واکنش نشان داده و ماجرا را با مسؤلان بیمارستان در میان گذاشتند. اما به رغم تمام این پیگیری ها فرد بیمار و فروشنده کلیه با دستور مقامات بیمارستان راهی اتاق عمل شدند. با این حال پس از ورود بیمار به داخل اتاق عمل، پرسنل با وجدان بیمارستان با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تماس گرفته و به شرح ماجرا پرداختند. بلافاصله نیز تیمی از بازرسان دانشگاه راهی بیمارستان شده و پس ازبررسی های لازم در اقدامی ضربتی از عمل جراحی غیرقانونی این بیمارجلوگیری کردند.

انتهای پیام /

ارسال نظر