|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۸۶

فرانس پرس گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: ترکیه که یکی از تولیدکنندگان عمده پسته در جهان محسوب می شود قصد دارد از پوست پسته برای گرم کردن ساختمان های یک شهر ۲۰۰ هزار نفری استفاده کند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از فرانس پرس، پسته از مدتها پیش، یکی از مواد مورد استفاده در پخت باقلوا در ترکیه بوده است، اما این کشور اکنون با استفاده از پوست پسته برای گرم کردن یک شهر سازگار با طبیعت، راه جدیدی برای استفاده از این نوع آجیل که به طلای سبز معروف است، پیدا کرده است.
مقامات ترکیه در حال بررسی طرح هایی برای ساخت اولین شهر اکولوژیک ترکیه هستند که در آن ساختمان های دولتی و خصوصی با استفاده از سوزاندن پوست پسته گرم خواهند شد.
ظاهرا برای اجرای این پروژه جایی بهتر از منطقه گازیانتپ، واقع در جنوب شرق ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه که سالانه هزاران تن پسته تولید می کند نیست.
سدا موفتو اوغلو، کارشناس ساخت و ساز سبز در این باره گفت: «پتانسیل منطقه گازیانتپ در تولید پسته شناخته شده است و میزان قابل توجهی پوست پسته در این منطقه به هدر می رود.»
وی گفت: «ما در حال برنامه ریزی برای به دست آوردن زیست گاز از سوزاندن پوست پسته هستیم که یک نوع انرژی تجدید پذیر است.»
وی ادامه داد: «ما فکر کردیم که این شهر اکولوژیک می تواند با استفاده از سوزاندن پوست پسته گرم شود، زیرا وقتی شما چنین سیستم های سازگار با محیط زیستی را طراحی می کنید، به منابع طبیعی ای که در اختیار دارید نگاه می کنید. اگر این منطقه از نظر نیروی باد پتانسیل داشت، ما از انرژی باد استفاده می کردیم.»
این شهر جدید که قرار است با پوست پسته گرم شود، در زمینی به مساحت ۳۲۰۰ هکتار ساخته خواهد شد و ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای خواهد داد. این شهر در ۱۱ کیلومتری شهر گازیانتپ احداثخواهد شد.
اگر این پروژه با موفقیت اجرا شود، پوست پسته که قبلا به عنوان زباله تلقی می شد، می تواند به منبع جدید انرژی تبدیل شود.
بر اساس آمارهای سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد(فائو)، ترکیه در کنار کشورهایی همچون ایران، آمریکا و سوریه یکی از بزرگترین تولید کنندگان پسته جهان به شمار می رود.
انتهای پیام / / ۹۸

ارسال نظر