|
|
کدخبر: ۱۶۱۰۰۱

معاون اول رئیس جمهور:

خبرگزاری تسنیم: معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مجبور به اجرای فار دوم هدفمندی یارانه ها بودیم ولی انتظار انصرف ۳۰درصد مردم از یارانه نقدی را نداریم، گفت: یکی از معضلات اصلی کشور مسئله بیکاری افراد تحصیلکرده است که به رمز هشدار رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در حاشیه نخستین نمایشگاه توانمندی بانوان با بیان اینکه بر اساس اطلاعات مرکز آمار نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته ۳۷.۶ درصد بوده که سهم مردان ۶۳ درصد و نرخ مشارکت زنان ۱۲.۴ درصد است، اظهار داشت: معضل بیکاری مسئله ای است که در کشور به مرز هشدار رسیده و مهمتر از همه اینکه بیکاران افراد بی سواد نیستند بلکه بیشتر آنها افراد تحصیلکرده کشور هستند.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال ۹۲ حدود ۱۰.۳ درصد بود که سهم مردان ۱۵ تا ۲۴ سال ۲۴ درصد و سهم زنان ۱۵ تا ۲۴ سال ۴۰ درصد بوده است، تصریح کرد: دولت سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اختصاص پروژه های عمرانی در نظر گرفت که خوشبختانه در ۱۵ روز پایانی سال گذشته، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان سهم پروژه های عمرانی از بودجه دولت شد.

وی با بیان اینکه منتظر نیستیم تا ۳۰ الی ۴۰ درصد مردم انصراف دهند بلکه به هر میزان که باشد فرصتی برای دولت فراهم می شود تا بتواند در درمان و سلامت کشور از آن استفاده کند گفت: باید ۱۵ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید ایجاد می شد که در حال حاضر فقط ۳۸۰۰ مگاوات در دست احداثاست.

جهانگیری با بیان اینکه علاوه بر بیکاری و خروج اقتصاد از رکود، بهبود فضای کسب و کار و حمایت از کارآفرینان یکی دیگر از برنامه های اصلی دولت است، گفت: با کاهش تورم امیدواریم نرخ آن در سال جاری به ۲۵ درصد و در سال آینده نیز به ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. اگر برخی از آسیب های هدفمندی یارانه ها که منجر به تشدید رکود و تورم می شد، وجود نداشت، مجبور به اجرا فاز دوم هدفمندی یارانه ها نبودیم.

وی با اشاره به اینکه برخلاف درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه ها، بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان تا کنون بین مردم توزیع شده است، اظهار داشت: بخشی از این درآمد باید به دست تولید می رسید ولی این امر میسر نشد و در حال حاضر برخی شرکت ها و واحد های تولیدی با بدهی های بالایی روبه رو هستند. همچنین، قرار بود ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه وارد مدار شود که هم اکنون تنها ۳۸۰۰ مگاوات در دستور راه اندازی است.

معاون اول رئیس جمهور در پایان تأکید کرد، شرایط خاص و برخی از آسیب های هدفمندی یارانه ها باعثشد که دولت جدید فاز دوم هدفمندی یارانه ها را آغاز کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر