|
|
کدخبر: ۱۶۲۶۵۷

دبیر علمی انجمن جراحان پلاستیک و ترمیم چشم ایران هشدار داد

خبرگزاری تسنیم: دبیر علمی انجمن جراحان پلاستیک و ترمیم چشم ایران گفت: از پزشکان و متقاضیان کاشت نگین و یا تغییر رنگ چشم می خواهیم تا زمانی که مجامع بین المللی این نوع جراحی ها را تأیید نکرده، برای آن اقدام نکنند.

محسن بهمنی کشکولی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی تسنیم ضمن تأیید جراحی زیبایی چشم از جمله تغییر رنگ و کارگذاری نگین در ایران گفت: پیش از این ایمپنلت هایی در جراحی های زیبایی استفاده می شد که قابل رؤیت نبود و فقط قسمت مورد نظر را به صورت برجسته نشان می داد اما از ۱۰ سال گذشته ایمپلنت هایی پا به عرصه گذاشتند که می توان آن ها را مشاهده کرد و این موضوع از کاشت نگین بر روی دندان شروع شد که به تدریج در کنار آن بحثکارگذاری نگین داخل چشم و همچنین کار گذاشتن عنبیه مصنوعی برای تغییر رنگ چشم و هماهنگی آن با رنگ لباس به عنوان یک مدل زیبایی آغاز شد.

منشاء اولیه وجود چنین ایمپلنت هایی در یکی از کشورهای اروپایی بود که محققان آن بر این عقیده بودند وقتی لنزهای رنگی می تواند به راحتی بر روی چشم گذاشته و بعد برداشته شود و یا نگین دندان نیز چنین خاصیتی را دارد، پس می توان برای چشم هم از این ایمپلنت ها استفاده کرد. از آن جا که کریستال ها برای بدن عموماً خنثی هستند و ایجاد التهاب نمی کنند؛ نگین هایی از جنس کریستال ساخته شد که(البته این نگین ها با جنس طلا هم در برخی از کشورها وجود دارد) برای زیبایی بر روی سفیدی چشم یعنی بافت صلبیه قرار می گیرد.

چگونه نگین ها در داخل چشم کاشته می شوند؟


در این جراحی دو لایه ملتحمه و پنون که لایه های لغزنده ای بر روی کره چشم هستند، برش داده و باز می شود و نگین که تراش بسیار ظریفی خورده، زیر آن قرار می گیرد.پس از مدتی که از قرمزی چشم بگذرد، نگین های کاشته شده از زیر این لایه ها مشخص می شود. هر چند به دلیل این که دولایه روی نگین را پوشانده است، درخشندگی که نگین بر روی دندان دارد را نمی تواند داشته باشد.

با توجه به این که ایران از لحاظ علم چشم پزشکی رتبه اول را دارد و جراحان زبده آن می توانند تبحر لازم را برای این نوع جراحی داشته باشند، آیا چنین عملی تا به حال در ایران انجام شده است؟


این عمل زیبایی در کشورهای معدودی صورت گرفته و در تهران نیز برای چند نفر در یکی از بیمارستان های خصوصی انجام شده است.از پزشکان و متقاضیان درخواست می کنیم تا زمانی که تأیید نشده و استانداردهای لازم آن ارائه نشده است، برای انجام این جراحی اقدام نکنند.

در صورتی که فرد به هر دلیلی از گذاشتن این نگین پشیمان شود، امکان برداشتن آن وجود دارد؟


بله. مجدداً می تواند جراحی و نگین را خارج کند.

از آن جا که چشم حساسیت بسیار زیادی دارد و بهبودی آن با اعضای دیگر بدن همانند پا و دست قابل مقایسه نیست؛ آیا باز کردن لایه های چشم یک فرد سالم و کاشتن نگین در آن و جراحی مجدد آن برای بیرون آوردن نگین بر اثر عفونت و یا پشیمانی بیمار از انجام آن باعثنابینایی و یا عوارض دیگر نمی شود؟


هیچ جراحی بدون عارضه نیست. زمانی که فرد برای درمان اقدام می کند، احتمالات درمان پس از جراحی بیشتر از عوارض آن است اما وقتی فردی سالم است و می خواهد صرفا برای زیبایی چنین جراحی را انجام دهد، ممکن استعوارض هایی را شامل عدم ترمیم مناسب لایه هایی که نگین در زیر آن گذاشته شده، عدم ترمیم لایه ملتحمه(باز و و بسته شدن لایه های ملتحمه منجر به اختلال حرکتی در چشم شود) و قرمزی مداوم در آن ناحیه را داشته باشد. اگر این نگین باعثعفونت نیز شود، می تواند به کره چشم صدمه بزند و در نهایت فرد بینایی خود را از دست دهد.

انجام این نوع جراحی زیبایی هنوز تأییدیه مجامع بین المللی پزشکی را دریافت نکرده و لازمه آن انجام مطالعات بسیاری درباره کارگزاری نگین در چشم است.

این نگین ها از کدام کشور وارد می شوند؟


برای نخستین بار در اروپا ساخته شد که در حال حاضر شرکت هایی در هلند آن را می سازند. البته از آن جا که مورد تأیید مجامع بین المللی نیست، انجام این جراحی در کشورهای اروپایی به خودی خود ممنوع است.

از عنبیه های مصنوعی که رنگ چشم را برای همیشه تغییر می دهند، بگویید؟


ماجرای این قرنیه ها از گذاشتن عنبیه های مصنوعی برای بیماران ژنتیکی که هیچ عنبیه ای در چشم نداشتند و یا لنز هایی که برای درمان آب مروارید داخل چشم گذاشته می شد، شروع شد. از طرفی بسیاری از افراد برای زیبایی لنزهای رنگی موقتی را استفاده می کردند که به راحتی روی چشم می گذاشتند و هر زمان که می خواستند برمی داشتند.
ماحصل تمام این تکنیک ها این شد که عنبیه های مصنوعی با رنگ های مختلف ساخته شود تا افراد بتوانند رنگ چشم خود را به طور دائم تغییر دهند و دیگر مجبور به گذاشتن و برداشتن لنز نباشند.

این عنبیه ها در چشم فرد بیمار که عنبیه ندارد به راحتی قرار می گیرد و جراحی موفقی است اما این نوع عنبیه مصنوعی روی عنبیه فرد سالم قرار می گیرد که خطر احتمالی همین جا بروز پیدا می کند.

تقریبا هر عمل جراحی در داخل چشم، یک درصد شانس عفونت را به همراه دارد و عفونت داخل چشم نه تنها با عفونت سطح چشم بلکه با عفونت دست و پا هم قابل مقایسه نیست. عفونت چشم مساوی با درصد بالایی از شانس از بین رفتن بینایی است. در حقیقت طراحی این نوع لنز استاندارد لازم را دارد اما این که صرفاً برای زیبایی چشم را باز کنیم، اصلاً درست نیست.

عنبیه های مصنوعی مورد تأیید هستند؟


خیر. این محصول هم مورد تأیید مجامع بین المللی پزشکی نیست و Off Label است.

تغییر رنگ چشم همیشه متقاضی دارد؛ عوارض این نوع جراحی را بازگو کنید!


فرد در درجه اول با احتمال زیر یک درصد دچار عفونت و نابینایی خواهد شد اما به طور طبیعی به آب مروارید مبتلا می شود چرا که این دیسک رنگی به عنوان یک جسم غیرطبیعی در چشم است و با هر بار حرکت چشم می تواند به لنز صدمه بزند.
حتی این عنبیه وقتی برای افرادی که شماره چشم هایشان ۲۰ به بالا بود استفاده می شد، پس از مدتی دچار آب مروارید می شدند.
فشار بالای چشم، التهاب در درون چشم و خونریزی های مکرر در بخش قدامی چشم از جمله عوارضی است که کاملاً قابل پیش بینی است.
تا زمانی که این نوع جراحی ها مورد تأیید قرار نگرفته به طور ۱۰۰ درصد ممنوع است اما هر گاه تأییدیه آن اعلام شد می توان آن را اجرایی کرد.

با توجه به عوارضی که به آن اشاره کردید آیا انجام این دسته عمل های زیبایی عجیب و غریب، بُعد روحی و روانی افراد و همچنین افزایش تقاضاهای نامعقول برای زیبا تر شدن را تحت شعاع قرار نمی دهد؟


هر هفته یک یا دو بیمار دارم که متقاضی عمل های عجیب و قریب از جمله گربه ای کردن حالت چشم ها، جک گذاشتن در پشت حدقه چشم برای برجسته شدن چشم و… هستند. اما به نظر می رسد جامعه علمی نباید زیر بار این چنین جراحی هایی برود و بر این معتقد باشند که چون این نوع عمل در فیلد کاریشان است، پس می توانند انجام دهند.در واقع باید ایمنی کار را سنجید و تا جایی که لازم است به فرد آگاهی داد. این مشاوره وظیفه همه جراحان است. از طرفی مجامع نظارتی با مشورت گرفتن از انجمن های علمی باید توصیه هایی را به صورت باید ها و نباید هایی برای برخی از جراحی ها و محصولات داشته باشند که حداقل این عمل های زیبایی با کمی کنترل و نظارت انجام گیرد.

گفت وگو: طیبه مقدم جو

انتهای پیام /

ارسال نظر