|
|
کدخبر: ۱۶۲۷۲۴

خبرگزاری تسنیم: یک متخصص مغز و اعصاب گفت: مهم ترین و بهترین راه تشخیص بیماری مننژیت، گرفتن آب نخاع است. البته رادیوگرافی ریه و بررسی سینوس ها نیز از دیگر مواردی است که برای تشخیص علت این بیماری موثر عمل می کند.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، شاید نام مننژیت برای خیلی ها غریبه باشد، چون این بیماری شیوع زیادی ندارد. اما این بیماری که دوره ای مساوی با مرگ حتمی بود اکنون دریچه های امیدی برای بیماران دارد. اما باز هم دردسرهایی برای مبتلایان به این بیماری وجود دارد. محمد حسین شهبازی، متخصص مغز و اعصاب در این باره بیشتر توضیح می دهد.

به طور کلی مننژیت چیست؟

مننژیت التهاب پرده هایی است که مغز و طناب نخاعی را می پوشانند. این بیماری معمولاً در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود. البته اکنون تمام کودکان در ایمن سازی علیه آن واکسینه می شوند.

علت بیماری مننژیت چیست؟

این عفونت ممکن است به دلایل باکتریایی، ویروسی، قارچی، انگلی، غیرعفونی ایجاد شود، اگرچه علت باکتریایی شایع ترین عامل است اما ضربه هایی که به سر وارد می شود اختلال های آناتومی کودکی، انواع سرطان ها، مصرف الکل، تنگی نفس، ابتلا به بیماری نقص ایمنی بدن و.. می تواند از جمله دلایل ابتلا به این بیماری محسوب شود.

آیا سن و جنسیت در این بیماری نقش دارند؟

خیر. این بیماری عامل زمینه ای دارد و سن خاصی برای ابتلا به آن تعیین نشده است. اما شدت ابتلا به این بیماری در سنین مختلف متفاوت است به طوری که کودکان و افراد سالخورده که بدن های ضعیف تری دارند بیماری شدیدتر است به طوری که ممکن است فرد تا کما و در نهایت مرگ تهدید کند.

علائم مننژیت چیست؟

مدت این بیماری ممکن است ۱-۶ روز طول بکشد و به صورت تب، سردرد، دردهای استخوانی بروز کند. اما راهی که پزشک برای تشخیص این بیماری به کار می گیرد معاینه برای سفتی گردن است. گاهی این بیماری در اختلال هوشیاری نیز تاثیر می گذارد به طوری که فرد را تا مرز کما نیز می برد. البته این علائم بستگی به نوع میکروب و شدت درگیری مغز دارد. البته علامت دیگر در این بیماری خم شدن همزمان سر و پا است به طوری که اگر پای بیمار را درون شکم خم کنید همزمان سر نیز خم می شود. پزشک هنگام معاینه به سفتی زانو نیز توجه می کند.

بهترین راه تشخیص مننژیت چیست؟

مهم ترین و بهترین راه تشخیص گرفتن آب نخاع است. البته رادیوگرافی ریه و بررسی سینوس ها نیز از دیگر مواردی است که برای تشخیص علت این بیماری موثر عمل می کند. البته آزمایش های کشت خون، ام آر آی و سی تی اسکن نیز در تشخیص به کار می رود.

راه های پیشگیری از مننژیت چیست؟

واکسن هایی که به طور معمول وجود دارند و استفاده می شوند کودک را علیه بیماری محافظت می کنند.

آیا مننژیت مرگ و میر هم دارد؟

۲۰ درصد بیماری که دیر تشخیص داده شود منجر به مرگ خواهد شد. البته سن و وضعیت بدن فرد نیز در این بیماری موثر است.

انتهای پیام /

ارسال نظر