|
|
کدخبر: ۱۶۴۳۱۴

تعاون و اشتغال در هفته ای که گذشت

خبرگزاری تسنیم: تشریح برنامه های روز کارگر, مخالفت با ادغام بخش درمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت, ادامه بیمه کارگران ساختمانی در سال ۹۳, شناسنامه دار شدن بیش از ۶ میلیون کارگر درروز کارگر مهمترین اخبار این هفته تعاون و اشتغال بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، شاید بتوان مهم ترین برنامه این هفته تعاون، اشتغال راتشریح برنامه های هفته کارگر از سوی معاون وزیر کار بیان کرد. همچنین اختصاص ۸۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی برای حمایت از بنگاه های تولیدی نیز یکی از اخبار مهم این هفته بود که طائی, معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت کار نیز به آن اشاره کرد.

*تشریح برنامه های روز کارگر

محمدرضا موالی زاده, معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی در یک نشست خبری باتشریح برنامه های روز کارگر گفت: این مراسم در چند بخش از جمله امور فرهنگی و تبلیغی شامل تبلیغات محیطی، به صدا در آوردن زنگ کارگر در مدارس، برگزاری نمایشگاه های کتاب و امور رسانه ای تشکیل شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تجلیل از شهدا و ایثارگران جامعه کارگری و برگزاری رقابتهای ورزشی کارگران و تقدیر از پیشکسوتان ورزش کارگری از دیگر برنامه های هفته کارگر است.

وی تصریح کرد: مقرر شده است که امسال برنامه های هفته کارگر در ۳ محور انجام شود که ایمن محورها عبارتند از نقش برجسته کارگران در تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش کارگران در تحقق اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی و سیاستهای دولت برای حل مشکلات معیشتی کارگران است. *

*ادغام نشدن بخش درمانی تامین اجتماعی درخواست کارگران است

یکی دیگر از اخبار این حوزه مخالفت جامعه کارگری باادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی بابیمه سلامت است. که اولیا علی بیگی, رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار سراسر کشور با اشاره به اینکه جامعه کارگری با ادغام بخش درمانی تامین اجتماعی مخالفت است گفت: در راستای سیاست های ابلاغی سلامت از سوی رهبری تقویت بازار رقابتی خدمات بیمه درمانی باید افزایش یابد.

*بیمه کارگران ساختمانی در سال ۹۳ادامه دارد

اما یکی از اخبار حاشیه ساز این هفته تعاون، اشتغال حول صحبت های «محمدحسن زدا»، معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی که گفته بود «تعهد و برنامه ای برای پوشش بیمه ای کارگران ساختمانی در سال جاری نداریم» بود, که اکبر شوکت، عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه از بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی, ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند گفت: ما بقی این تعداد یعنی حدود ۹۰۰ هزار نفر در نوبت بیمه هستند.

وی با بیان اینکه تعداد بیمه کردن کارگران در سال ۹۳ به منابع سازمان تامین اجتماعی از فروش پروانه ساخت از طریق شهرداری ها به صندوق تامین اجتماعی بستگی دارد گفت: قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی، سازمان تامین اجتماعی را موظف کرده است با منابع حاصل از فروش پروانهٔ ساخت که از طریق شهرداری ها به صندوق تامین اجتماعی واریز می شود، تمام کارگران ساختمانی را بیمه کند.

*کارورزی بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموخته دانشگاهی

توجه به بحثاشتغال ازمباحثمهم در کشو راست که معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ازاختصاص ۸۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی برای حمایت از بنگاه های تولیدی خبر داد. حسن طائی, معاون اشتغال وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کارورزی بیش از ۱۰۰هزار دانش آموخته دانشگاهی در بنگاه های کارآفرینی کشور خبر داد و گفت: امسال ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بانکی برای حمایت از بنگاه های تولیدی در نظر گرفته شده است.

*۶ میلیون کارگر شناسنامه کار می گیرند

کارگران فاقد شناسنامه کار همواره صدر اخبار بوده اند که هادی ابوی, سخنگوی کانون انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه امسال نقش کارگران در تحقق اقتصاد مقاومتی تبیین می شود گفت: در روز کارگر امسال با راه اندازی سامانه شناسایی کارگران فاقد شناسنامه کار خبر خوبی را برای جامعه کارگری خواهیم داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر