|
|
کدخبر: ۱۶۵۳۸۲

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان صدا و سیما درباره تبلیغات تلویزیونی برای پزشکان و همچنین، تبلیغات کالاهای آسیب رساندر رسانه ملی پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، عزت الله ضرغامی در همایش هفته سلامت که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای بهداشت، رفاه و آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت اظهار داشت: همه شرایط برای یک جهش بزرگ در حوزه سلامت وجود دارد و با ابلاغ سیاست های کلی سلامت این کار امکانپذیر است و باید مسئولان این حوزه ها اختلافات را کنار بگذارند و برای اجرایی کردن این سیاست ها اقدام کنند.

وی افزود: دولت نیز به دلایل مختلف به امر سلامت توجه دارد. نمونه بارز آن در مسئله هدفمند کردن یارانه ها بود که مردم را به عدم ثبت نام دعوت می کردند به شرط آنکه سرویس های مناسبی در حوزه سلامت به آنان ارائه کنند. گرچه در مرحله دوم آمار عدم ثبت نام ها زیاد بالا نبود ولی آغاز خوبی برای امر سلامت به حساب می آید و جامعه نیز انتظارات آنان برای بهتر شدن حوزه سلامت بالا رفته است.

هاشمی از کسی طلبکار نیست

ضرغامی ادامه داد: خوشبختانه تیم سلامتی که در کشور مسئولیت گرفته اند بسیار خوب فعالیت می کنند و وزیر بهداشت نیز دارای ظرفیت های بالایی بوده و متخصص است و در کار خود نیز مجرب به حساب می آیند و علاقه دارد از تمام ظرفیت ها استفاده کند و از همه مهمتر وی حق شناس است و این روحیات اهمیت دارد بطوریکه آقای هاشمی از کسی هرگز طلبکار نیست.

رئیس سازمان صدا و سیما در ادامه عنوان کرد: یک مدیر باید از فرصت های مطلوب استفاده کند. شرایط کنونی خوشبختانه مطلوب است و مدیران باید ظرفیت ها را خوب بشناسند ولی متاسفانه برخی مدیران طول و عرض کار خود را نمی شناسند و وقتی که رخدادی پیش می آید و مسئولیت آنها را می خواهند به کسان دیگری بدهند داد و بیداد می کنند و این در شرایطی است که آن مدیران از ظرفیت های خود بی اطلاع هستند. بنابر این رهبر معظم انقلاب نیز در توجهات خودشان فرمودند که مدیران شرایط و ظرفیت ها را بشناسند بخصوص مدیران جدیدی که روی کار آمده اند و این مسئله بسیار اهمیت دارد و باید بهترین روش ها را اجرا کنند.

ضرغامی: کشور ما پزشک محور است

ضرغامی تصریح کرد: در حوزه سلامت هم همه دستگاه ها آماده کمک هستند. البته بسیاری از خدمات بهداشت و درمان در حوزه دولتی معرفی نشده است که شاید کمی هم تقصیر ما صدا و سیمایی ها باشد. در حال حاضر کشور ما پزشک محور است و بارها به ما انتقاد شده است که شما برای پزشکان در تلویزیون برنامه می گذارید و برای آنها تبلیغ می کنید که باعثمی شود مطب آنها شلوغ شود. البته بنده این مسئله را نفی نمی کنم مسلما هر کسی در تلویزیون برنامه ای داشته باشد مردم به وی بیشتر اعتماد می کنند. ولی چه کنیم که کشور ما پزشکی محور است ولی باید به سمت درمان محور و کلینیک محور پیش برود.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: بنابر این ما آمادگی آن را داریم که امکانات حوزه بهداشت و درمان دولتی را به مردم معرفی کنیم. زیرا امکانات بسیاری خوبی در حوزه دولتی وجود دارد.

شهید طهرانی مقدم بدون یک ریال بزرگترین پروژه نظامی و علمی کشور به اجرا درآمد

ضرغامی با گرامیداشتن یاد شهید طهرانی مقدم عنوان کرد: بنده سالها با این شهید همکار بودم و مشاهده می کردم که شهید طهرانی مقدم بدون امکانات و فقط با رفاقت و بدون اینکه ریالی بودجه داشته باشد از امکانات استفاده می کرد و امروز شاهد آن هستیم که با تلاش های این شهید بزرگوار بزرگترین پروژه نظامی و علمی کشور به اجرا درآمد و به مهمترین عامل بازدارنده دشمنان ما تبدیل شده است.

وی با اشاره به مشکلات دارویی در کشور عنوان کرد: بنده در مصاحبه های وزیر بهداشت متوجه شدم که ۵۰ درصد مواد اولیه دارویی از خارج می آید و ۴ درصد داروهای ما از خارج از کشور تامین می شود در حالی که ۴۰ درصد هزینه های دارویی نیز متعلق به همین ۴ درصد واردات دارو است. بنابراین می توانیم با فرهنگسازی در جامعه پزشکی و مردم به سمت مصرف داروهایی ایرانی پیش رویم تا هم دارو در خانه ها انبار نشود و هم دچار کمبود دارو نشویم که البته می طلبد پزشکان نیز در نسخ پزشکی کمتر داروی خارجی تجویز کنند. بنابر این ما در مباحثبهداشت و درمان صحبت های بسیاری داریم که به صورت خصوصی به آقای هاشمی ارائه می دهیم.

رئیس سازمان صدا و سیما بیان داشت: شبکه های ماهواره ای بسیار موافقند به حوزه سلامت بپردازند ولی تاکنون ناموفق بوده اند چون بیشتر به فرآورده های زیبایی پرداخته اند و به سمتی پیش می رویم که مردم دیگر به آنها اعتماد ندارند و ما تلاش می کنیم که برنامه های صدا و سیما در حوزه سلامت ارتقاء یابد.

در این راستا رئیس سازمان صدا و سیما در حاشیه مراسم هفته سلامت در مورد پخش آگهی های کالاهای مضر در صدا و سیما گفت: در آگهی های تلویزیون، زمانی که در حین فیلم های سینمایی پخش می شود اگر مورد تأیید هم نباشد، اما چون مجوز دارد نمی توانیم به نظر خود عمل کنیم و جلوی پخش آن را بگیریم. هر چند برخی از برنامه هایی که مجوز دارند هم با وجود پولی که برای قراردادها داده اند اما از تلویزیون پخش نمی شوند، بنابراین تلویزیون به مسائل مختلف توجه دارد.

ضرغامی افزود: اما در حوزه سلامت تمام کالاهایی که تبلیغ می شوند مجوزهای رسمی دارند، ممکن است اختلافی در دستگاه ها باشد. صدا و سیما برای رفع این اختلافات تبلیغ کند، اما صدا و سیما همیشه به وظیفه قانونی عمل می کند، به همین منظور تبلیغ هرکدام از خدمات و کالاهایی که احساس شود جز ضرر چیزی ندارد، علی رغم مجوزهایی که دارد، محدود شده و برخی از آنها نیز متوقف شده اند.

رئیس سازمان صدا و سیما در مورد پخش برنامه های بازرگانی در حین برنامه های کودک بیان داشت: پخش این تبلیغات از سرناچاری و مشکلات اعتباری بوده اما در دو سه هفته گذشته دستور لغو آن صادر شده است. بنابراین مجوز تبلیغ در حین برنامه های کودکان دیگر وجود ندارد.

وی از راه اندازی شبکه مدرسه تا ۶ ماه آینده خبر داد و گفت: جلساتی با وزیر آموزش و پرورش با مخاطب قرار دادن دانش آموزان، معلمان و اولیاء برگزاری شده، برنامه های این شبکه آماده شده و وزارت آموزش و پرورش باید اعلام آمادگی کند تا این برنامه ها عملیاتی شوند.

ضرغامی از راه اندازی شبکه کشاورزی در هفته آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: این شبکه با پخش دو ساعت برنامه در هفته کار خود را آغاز می کند. راه اندازی این شبکه ها نیاز به همکاری های بخش های اجرایی دارد تا بتوانیم در این رابطه مردم را به درستی هدایت کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر