|
|
کدخبر: ۱۶۶۴۹۴

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: به دلیل مشکلات موجود در زمینه نیروی انسانی و تامین اعتبار لازم دولت اعلام کرد که بازنشستگی پیش از موعد در سال ۹۳ ممنوع است. این رویه در آموزش وپرورش هم اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان یکی از سیاست هایی بود که وزارت آموزش و پرورش برای ساماندهی نیروی انسانی در سال ۹۳ آن را لحاظ کرد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در تاریخ ۲۱ دی ۹۲ با تاکید بر اینکه بازنشستگی پیش از موعد در لایحه بودجه دولت آمده است، گفت: در صورت تصویب این لایحه، نیروهای مازاد با تشویق و امتیاز و البته با انتخاب و اختیارخود از سیستم آموزش و پروش خارج خواهند شد و امیدواریم طی دو سال آینده عدم توازن نیروی انسانی را ساماندهی کنیم.

اما مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه سال ۹۳ بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان را بدون سنوات ارفاقی تصویب کرد.

فانی در تاریخ ۷ اسفند ۹۲ درخصوص شرایط بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان در سال ۹۳ عنوان کرد: مجلس بازنشستگی پیش از موعد با سنوات ارفاقی را تصویب نکرد و برای سال ۹۳ بازنشستگی پیش از موعد را داریم اما بدون سنوات ارفاقی و براساس نیاز و عدم نیاز به نیروی انسانی در خصوص آن تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: با توجه به نیروی انسانی در یک منطقه جغرافیایی خاص، رشته و دوره تحصیلی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد تصمیم گیری خواهیم کرد و اگر در یک منطقه جغرافیایی به نیروی انسانی در رشته ای خاص نیاز داشته باشیم با بازنشستگی پیش از موعد موافقت نمی شود اما اگر بتوانیم نیرو را جایگزین کنیم با بازنشستگی پیش از موعد موافقت خواهیم کرد.

طبق قانون بودجه سال ۹۳ بند و تبصره ۱۹ به دولت اجازه داده شده است که بدون سنوات ارفاقی منطبق بر قانون بازنشستگی پیش از موعد دولت مصوب سال ۸۶ با موافقت بالاترین مقام اجرایی اقدام کند.

در این هفته محمود عسگری آزاد، جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری اعلام کرد:گسترش استخدام ها از یک طرف و اعمال بازنشستگی پیش از موعد در سال های گذشته باعثشده صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری با کسری بودجه بالا مواجه شوند و برای خروج از این مشکل در نقشه راه اصلاح نظام اداری مقرر شده هیچ بازنشستگی پیش از موعدی در سال ۹۳ انجام نشود.

مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمدرخصوص وضعیت بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان در سال ۹۳ اظهار داشت:به دلیل مشکلاتی که برای بازنشستگی پیش از موعد در بحثنیروی انسانی و تامین اعتبار لازم برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان، دولت اعلام کرد که در سال ۹۳ بازنشستگی پیش از موعد ممنوع است.

وی افزود:این موضوع یک دستور دولتی و حکومتی است و در تمام دستگاه ها از جمله آموزش و پرورش عملیاتی می شود.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درخصوص وضعیت ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش در سال ۹۳ گفت: ساماندهی نیروی انسانی ابعاد مختلف دارد، اصلی ترین عنصر آ موزش و پرورش معلم است و همواره جذب مطلوب و به کارگیری مناسب معلمان دغدغه مسئولان بود.

نوید ادهم ادامه داد: هم اکنون در برخی استان ها بالای ۷۰ درصد معلمان زن هستند در حالی که صرفا ۵۰ درصد دانش آموزان دختر هستند بنابراین ساماندهی نیروی انسانی یعنی معلمان متناسب با رشته تحصیلی تدریس کنند همچنین برنامه های مختلف پیش بینی شده است تا مشکل کمبود نیرو در برخی مناطق و از سوی دیگر مازاد نیرو در مناطق خاص حل شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر