|
|
کدخبر: ۱۶۷۲۲۰

تکرار /

خبرگزاری تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان لزوم تغییر نظارت سنتی بر بازار کالا وخدمات کشور گفت: این هفته بانک مرکزی آمار میزان ارز تخصیص یافته برای بخش های مختلف صنعت را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر امروز در حاشیه جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور در جمع خبرنگارن ضمن اشاره به این که افزایش ثروت ملی از طریق تولید ملی از برنامه های محوری حمایتی وزارت اقتصاد در حمایت از تولید میسر خواهد شد، اظهار داشت: از سیاست های ۲۴ گانه ابلاغ مقام معظم رهبری حدود ۱۴ مورد آن به طور مستقیم مربوط به وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحثحمایت از تولید است.
وی با بیان این که افزایش صادرات غیرنفتی، تولید محصولات اساسی و ارتقای بهره وری از دیگر تاکیدات امروز نشست شورای گفت و گو بود، افزود: البته نظارت بر بازار باید از حالت سنتی خارج شده که در این راستا و تدوین برنامه های جدید نیاز به همفکری با دست اندرکاران این حوزه از جمله اعضای اتاق بازرگانی داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با محدویت واردات نیز به بیان توضیحاتی پرداخت و گفت: در حال حاضر تنها محدودیت واردات کالاها، از طریق تعرفه صورت می گیرد و دولت در برنامه خود پیش بینی کرده با افزایش تعرفه واردات را کنترل کند. البته در سال جاری نیز این سیاست ها ادامه خواهد یافت و کالاهای گروه ۱۰ با ۲ برابر تعرفه قابل ترخیص هستند.
به گفته نعمت زاده، مطابق رایزنی ها بخش صنعت از ارز مبادله ای استفاده خواهند کرد و در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بانک مرکزی آمادگی تأمین ارز تولیدکنندگان را دارد و از هفته جاری تأمین ارز مبادلاتی آغاز شده است.
وی با تأکید بر این که این هفته بانک مرکزی آمار میزان ارز تخصیص یافته برای بخش های مختلف صنعت و به ویژه خودرو را اعلام خواهد کرد، تصریح کرد: به علت محدویت منابع نفتی از نیمه دوم سال گذشته تامین ارز خودروهای سبک براساس ارز آزاد صورت گرفت که این موضوع سبب شد روند نزولی تولید خودرو تغییر کند به گونه ای که در دو ماه آخر سال گذشته تولید خودرو نیز روند افزایشی پیدا کرد.
انتهای پیام /

ارسال نظر