|
|
کدخبر: ۱۶۷۴۳۷

یک پایگاه آمریکایی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: یک پایگاه آمریکایی اعلام کرد اتاق بازرگانی ایران از یک متخصص محصولات ارگانیک آمریکا که در کمیته های ارائه مشاوره به وزارت کشاورزی آمریکا حضور داشته برای سفر به تهران و سخنرانی در کنفرانسی با این موضوع دعوت کرده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، پایگاه آمریکایی وینونا پست طی گزارشی نوشت: اوایل ماه آینده میلادی، جیم ریدل، شهروند منطقه وینونا در ایالت مینسوتای آمریکا به کشوری سفر می کند که هیچ مقام آمریکایی ای به آن کشور سفر نخواهد کرد. آمریکا هیچ گونه روابط رسمی ای با ایران ندارد. تنش ها بین ایران و آمریکا اخیرا تا حدی کاهش یافته است، اما این موضوع همچنان محل نگرانی جدی بین المللی است.

ریدل این سفر را با هدف کمک به ایرانی ها برای توسعه صنعت کشاورزی ارگانیک انجام می دهد. بهار امسال وی یک ایمیل حاوی دعوتنامه از سوی اتاق بازرگانی ایران دریافت کرد که از وی خواسته بود تا در کنفرانسی با موضوع کشاورزی ارگانیک و تجارت بین الملل در تهران سخنرانی کند. او شخص دیرباوری است. وی می گوید: «با خودم گفتم، آیا این جدی است؟» موضوع بعدی که به ذهن وی خطور کرد این بود که آیا سفر وی به ایران مشکلی ندارد و آیا اصلا قانونی است؟

ریدل اول از همه با وزارت کشاورزی آمریکا تماس گرفت. وزارت کشاورزی وی را به وزارت امور خارجه ارجاع داد. آنها به ریدل گفتند که این سفر کاملا همراستا با سیاست خارجی آمریکاست.

این گزارش افزود: ایرانی ها کسی را می خواهند که برای آنها در مورد قواعد فروش مواد غذایی ارگانیک به آمریکا سخنرانی کند. از آنجایی که سیاست خارجی آمریکا، مقامات فدرال را از روابط رسمی با ایران منع می کند، هیچ مقامی از وزارت کشاورزی این کشور نمی تواند به ایران برود، اما ریدل به عنوان یک شهروند معمولی که در کمیته های ارائه مشاوره به وزارت کشاورزی آمریکا در جریان ایجاد قواعد کشاورزی ارگانیک در آمریکا حضور داشته است، می تواند به این سفر برود.

ریدل یک پروژه پرورش میوه های ارگانیک را در شهر ویسکوی مدیریت می کند، به عنوان مشاور تایید استانداردهای ارگانیک کار می کند و در تعدادی از کشورهای دیگر در مورد استانداردهای ارگانیک آمریکا سخنرانی کرده است.

بر اساس این گزارش سفر ریدل به ایران بخشی از چیزی است که او آن را دیپلماسی نرم با ایران نامگذاری کرده و با استقبال وزارت امور خارجه آمریکا نیز مواجه شده است. بطور کلی، دیپلمات های آمریکایی، مبادلات فرهنگی نظیر سفر ستاره های موسیقی آمریکایی به کشورهای دیگر را، فرصتی برای گسترش احساسات آمریکا دوستی در کشورهای دیگر می بینند. سفر ریدل به ایران آخرین نمونه از اقدامات اینچنینی است.

سال گذشته، تیم کشتی آمریکا برای شرکت در جام جهانی کشتی به ایران سفر کرد. کشتی در ایران یک ورزش ملی است. به گفته ریدل، زلزله شناسان آمریکایی اخیرا به ایرانی ها در مقاوم سازی مدارس در برابر زلزله کمک کرده اند و ارکستر سمفونی پیتزبورگ نیز برنامه ای برای اجرا در تهران دارد.

انتهای پیام / / ۱۸۰

ارسال نظر