|
|
کدخبر: ۱۶۷۴۶۹

در چهار روز اخیر؛

در چهار روز نخست اجرای گام نهایی فاز دوم هدفمندی یارانه ها، بخش عمده خرید بنزین مردم با قیمت ۴۰۰ تومانی بوده و خرید این فرآورده با نرخ آزاد ۱۰۰۰ تومانی چندان با اقبال عمومی خودروسواران روبرو نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران حاکی از آن است که از روز جمعه پنجم اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون متوسط مصرف بنزین کشور در محدوده ۵۳ تا ۵۵ میلیون لیتر در روز ثبت شده است.

سال گذشته متوسط مصرف بنزین کشور با ثبت رشدی حدود ۸ درصدی به بیش از ۷۰ میلیون لیتر در روز رسید و پیش بینی می شد مصرف این فرآورده پر طرفدار نفتی در سال جاری به ۷۵ تا ۸۰ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

علاوه بر این، تا پیش از گرانی قیمت این محصول میان تقطیری پالایشگاه های نفت، در چند مرحله متوسط مصرف بنزین کشور حتی با ثبت رکوردهای جدید سه رقمی شده و از مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز عبور کرده بود.

دلایل کاهش فروش بنزین ۱۰۰۰ تومانی

ناصر رئیسی فرد در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت فروش بنزین با سه نرخ ۴۰۰،۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی در جایگاه های سوخت پس از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، گفت: در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ درصد فروش بنزین در جایگاه ها با قیمت ۴۰۰ تومانی انجام می شود.

رئیس کانون کارفرمایی جایگاهداران سوخت سراسر کشور با اعلام اینکه در شرایط فعلی بیش از دو میلایرد لیتر بنزین با قیمت ۴۰۰ تومانی در کارت های سوخت ذخیره سازی شده است، تصریح کرد: علاوه بر این با اعلام رسمی دولت، این ذخیره بنزین تا اطلاع ثانوی محفوظ مانده و نمی سوزد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد فروش بنزین جایگاه ها با قیمت ۴۰۰ تومانی انجام می شود، اظهار داشت: علاوه بر این با توجه به اینکه پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اکثر مردم باک خودروی خود را پر کرده اند، هم اکنون مصرف بنزین ۷۰۰ تومانی کارت ها قابل توجه نیست.

وی با بیان اینکه خرید بنزین ۱۰۰۰ تومانی هم در جایگاه های کشور بسیار پائین است، تبیین کرد: تنها در برخی از پمپ بنزین های شمال شهر تهران که تعداد خودروهای لوکس بالا بوده میزان فروش بنزین آزاد افزایش یافته است.

رئیسی فرد با یادآوری اینکه مردم پس از اتمام ذخیره بنزین ۴۰۰ و ۷۰۰ تومانی می توانند بنزین آزاد را از طریق کارت خود خریداری کنند، خاطرنشان کرد: در مجموع هم اکنون تنها ۲۰ درصد فروش بنزین کشور با قیمت آزاد انجام می شود.

ارسال نظر