|
|
کدخبر: ۱۶۸۹۶۵

مدیر سد و نیروگاه کارون ۴ خبرداد

خبرگزاری تسنیم: مدیر سد و نیروگاه کارون ۴ گفت: عملیات مرمت بخش سطوح ترک خورده نمای داخلی بدنه سد کارون ۴، پس از ۶ ماه بررسی میدانی و مطالعات کارشناسی آغاز شد.

حسن اطلاعتی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم درشهرکرد، اظهار کرد: با برگزاری نشست های مشترک بین المللی و ملی، ضمن بررسی علل ایجاد ترک در بدنه سد کارون ۴، راهکارهای تخصصی مورد بحثو تبادل نظر مهندسان و متخصصان سد سازی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ترک ذات بتن و در همه سدهای دنیا معمول و رایج است، افزود: این مشکل، با شیوه تزریق لایه ای و داخلی از جنس رزین و سیمان های خاص سد سازی برطرف می شود.

مدیر سد و نیروگاه کارون ۴ با بیان اینکه همه رفتار های بدنه سد، دو بار در شبانه روز با استفاده از پنج پاندول و ۵۰۰ سامانه ابزار دقیق با مقیاس پنج صدم میلیمتر بررسی می شود، گفت: ترک ها در سطح بالادست بلوک ۹ دیده شده که ناشی از توزیع تنش و شوک های حرارتی است.

اطاعتی تاکید کرد: برای مرمت بدنه سد کارون ۴ حدود ۱۰ میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده است و این عملیات حدود یک ماه طول می کشد.

وی افزود: پیش از این برخی رسانه ها با بیان ترک خوردگی بدنه سدکارون ۴، از احتمال بروز مشکلاتی برای ساکنان زیردست این سد خبر داده بودند که از نظر تخصصی با واقعیت همخوانی ندارد.

سد کارون ۴ به عنوان بزرگترین سد بتنی خاورمیانه به منظور تنظیم آب رودخانه کارون به میزان ۳.۷ میلیارد متر مکعب در سال، کنترل طغیان و سیلاب های رودخانه و تولید انرژی برق آبی در محل تلاقی رودخانه های ارمند و بازفت چهارمحال و بختیاری ساخته شده است.

این سد در فاصله ۱۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر