|
|
کدخبر: ۱۶۸۹۸۰

ویژه نامه «خشت کج» / بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری

خبرگزاری تسنیم: مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۱ آبان ۸۲ در دیدار کارگزاران نظام فرمودند: اگر این نفتی که دست کشورهای این منطقه است، در دست اروپاییها بود و بنا بود آنها به شما بفروشند، برای هر استکانش جانِ شما را می‏ گرفتند!

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، توقف خام فروشی نفت که بارها در سخنرانی های سال های گذشته مقام معظم رهبری تاکید شد، یکی از سیاست های اصلی نظام در سالهای گذشته بود که در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی هم بدان اشاره شده است، ولی در عمل مسئولان توفیق چندانی در تحقق این باور نداشتند و در پاسخ به خواسته رهبری که فرمودند، " کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاههای نفت را ببندیم، " آقایانِ به قول خودشان " تکنوکرات " لبخند انکار زدند که مگر میشود؟!

حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی اول فروردین سال ۹۲ در حرم رضوی فرمودند: " البته من این را بگویم این را یک بار دیگر هم چند ماه قبل از این گفتم که آمریکائی ها اظهار خوشحالی کردند و گفتند که فلانی اعتراف کرد که تحریمها اثر گذاشته. بله، تحریمها بی اثر نبود؛ میخواهند خوشحالی کنند، بکنند. تحریمها بالاخره اثر گذاشت؛ این هم یک اشکال اساسی در خود ما است. اقتصاد ما دچار این اشکال است که وابسته ی به نفت است. ما باید اقتصاد خودمان را از نفت جدا کنیم؛ دولتهای ما در برنامه های اساسیِ خودشان این را بگنجانند. من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاههای نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان " تکنوکرات " لبخند انکار زدند که مگر میشود؟! بله، میشود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه ریزی کرد. وقتی برنامه ی اقتصادی یک کشور به یک نقطه ی خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطه ی خاص تمرکز پیدا میکنند. "

ایشان همچنین در سخنرانی ۱۱ آبان ۸۲ در جمع کارگزاران نظام تصریح کردند: " یکی از مسائلی که در این مذاکرات جهانی مطرح شد و آن را بعضی از اروپاییها و دیگران گفتند، این بود که ما نه تنها با انرژی اتمی صلح‏آمیز در ایران مخالفتی نداریم، بلکه خودمان برایشان نیروگاه می‏سازیم و خوراکش را هم می‏دهیم. از نظر ما این موضوع قابل قبول نیست؛ زیرا آن نیروگاهی که غربیها بخواهند برای ما بسازند و سوختش را هم بدهند، به درد ایران نمی‏خورد؛ آن به گروگان دادن ایران و ایرانی است! من یک وقت راجع به نفت گفتم اگر این نفتی که دست کشورهای این منطقه است، در دست اروپاییها بود و بنا بود آنها به شما مردم ایران و مردم سایر کشورهایی که امروز نفت تولید می‏کنند، بفروشند، برای هر استکانش جانِ شما را می‏گرفتند! حالا میلیونها بشکه را به قیمت ثمن‏بَخس می‏خرند و پولی که بابت آن می‏دهند، مثل ندادن است. اگر غربیها بخواهند سوختِ نیروگاه ما را بدهند، آن را به هزاران شرط می‏دهند: چرا فلان حرف را گفتید؟ نمی‏دهیم؛ چرا فلان حرف را نگفتید؟ نمی‏دهیم! جمهوری اسلامی زیر بار این حرفها نمی‏رود. ما سوختِ نیروگاه را خودمان تولید می‏کنیم، که از لحاظ مقرّرات بین ‏المللی هم مجاز است. البته تهیه سوخت دارای فناوریِ بالا و فرآیند بسیار مهم، پیچیده، حسّاس و اثرگذار در سطح عام و فناوری کشور است. "

انتهای پیام /

ارسال نظر