|
|
کدخبر: ۱۶۹۲۰۳

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در گفت وگو با تسنیم هشدار داد

خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران با هشدار نسبت به آسیب های ناشی از وسایل نوک تیز همچون سوزن و سر سوزن آلوده به خون که می تواند زمینه ساز انتقال بیماری هایی ایدز و هپاتیت B و C شود، بر ضرورت توجه به سلامت کادر درمانی بیمارستانها تاکید کرد.

ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، در رابطه با ضرورت توجه به سلامت کادر درمانی در بیمارستانها اظهار داشت: «نیدل استیک شدن» یا آسیب های ناشی از وسایل نوک تیز و برنده همچون سوزن و سر سوزن آلوده به خون و ترشحات بیمار، یکی از مهم ترین خطرهای بیولوژیکی برای کارکنان خدمات بهداشتی و درمانی به شمار می آید. پیامد بیولوژیکی این آسیب ها، می تواند زمینه ساز انتقال بیماری هایی مثل ایدز، هپاتیت B و C شود.

خسرونیا تصریح کرد: همواره یکی از دغدغه های ارائه کنندگان خدمات درمانی آن است که بیمارستانها چگونه از کادر درمانی در مقابل آسیب سوزن هایی که حاوی خون یا ترشحات خونی آلوده هستند مراقبت می کنند؟

وی ادامه داد: بیمارستانها باید مراقبت از پرستاران و سایر کادر درمانی را در مواجهه با عفونت های منتقله از طریق تماس با خون یا ترشحات خونی بیماران را در برنامه های خود به طور جدی لحاظ کنند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران بیان داشت کرد: به همین جهت در مراکز درمانی، باید متناسب با وضعیت بیمار، وسایل لازم از قبیل دستکش، ماسک، عینک برای مراقبت از کادر درمانی موجود باشد.

خسرونیا افزود: واکسیناسیون پرسنل، الزامی کردن تشکیل پرونده بهداشت، نصب تابلو احتیاطات استاندارد در تمام بخشها و واحدها درمانی، استفاده از سرنگ های ایمن برای دریافت نمونه خون، استفاده از سطل های استاندارد برای معدوم سازی سوزن های استفاده شده،، نصب اطلاعیه تزریقات ایمن، برگزاری کلاس شناخت بیماری ایدز و هپاتیت در چند نوبت برای تمام پرسنل درمانی و معرفی پرسنل آسیب دیده به پزشک کنترل عفونت برای اقدامات درمانی می تواند در کاهش احتمال خطر موثر واقع شود.

وی در رابطه با ابزارهای ایمن تصریح کرد: سوزن های ایمن یکبار مصرف هستند، ضمن آنکه به محض استفاده، سر سوزن به صورت خودکار و فشاری در یک لایه محافظ پلاستکی قرار می گیرد و به این صورت علاوه بر مراقبت از سلامت و ایمنی پرستار، ایمنی کارگران خدماتی بیمارستانی نیز افزایش پیدا می کند.

وی یادآور شد: در رابطه با «نیدل استیک» شدن، عللی که بیشترین خطر را ایجاد می کنند شامل خستگی یا خواب آلودگی، کشیدن دست بیمار، درپوش گذاری سرنگ، فشار کاری بالا، عجله کردن در حین بخیه، عدم تمرکز به هنگام دریافت نمونه خون مویرگی و وجود اشیاء تیز در کف ها و تخت ها است.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران خاطرنشان کرد: از دیگر راهکار در تامین سلامت پرستاران، تقویت برنامه های آموزشی و توسعه کارگاه های آموزش مداوم است، زیرا این موضوع در تامین سلامت کارگران و کارکنان خدماتی بیمارستانی نیز حائز اهمیت است.

انتهای پیام /

ارسال نظر