|
|
کدخبر: ۱۶۹۲۰۴

فانی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه عنوان کرد

خبرگزاری تسنیم: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه های آموزش و پرورش در سال فرهنگ و اقتصاد ویژه دانش آموزان گفت: رسیدگی ویژه به معلمان ابتدایی و تقدیم نظام رتبه بندی معلمان به مجلس در دستور کار آموزش و پرورش است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمعلی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه با سلام بر شهیدان مطهری، رجایی و باهنر و تبریک هفته معلم و حلول ماه رجب اظهار داشت: آموزش و پرورش زیرساخت نیروی انسانی هر کشوری را تشکیل می دهد. خروجی های آموزش و پرورش ورودی دانشگاه و جامعه هستند بنابراین آموزش و پرورش نهادی است که زیرساخت منابع انسانی کشور را فراهم می کند.

* کوچکترین تحولات در آموزش و پرورش کل جامعه را متأثر می کند

وی افزود: می توانیم ادعا کنیم که آموزش و پرورش عامل اصلی برای توسعه پایدار و همه جانبه کشور است. آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و ملت است،کوچکترین تحولات در آموزش و پرورش کل جامعه را متأثر می کند بنابراین در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی که توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، باید گفت که یکی از کارکردهای جدی آموزش و پرورش انتقال فرهنگ به نسل آینده است.

* آموزش و پرورش یکی از مخاطبان اصلی مقام معظم رهبری درسال فرهنگ و اقتصاد است

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش و پرورش یکی از مخاطبان اصلی مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ است، گفت: در این نهاد هرسال ۱۳۰ میلیون جلد کتاب چاپ می کنیم و دانش آموزان موظفند این کتابها را بخرند، بخوانند، بفهمند و امتحان بدهند. این امکانات در اختیار هیچ نهاد دیگری نیست. آموزش و پرورش یک اهرم اصلی در اختیار دارد و می تواند با آن به انتقال فرهنگ و دانش بپردازد.

فانی ادامه داد: امروز ۱۲ و نیم میلیون دانش آموز در سطح کشور در ۱۰۵ هزار مدرسه مشغول به تحصیل هستند که یک میلیون معلم امر تعلیم و تربیت آنها را برعهده دارند. از این جهت آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه دولت بوده و به لحاظ کمی و کیفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

* برنامه های آموزش و پرورش در سال فرهنگ و اقتصاد برای دانش آموزان

وی گفت: راهبرد اصلی آموزش و پرورش ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی است و در سال فرهنگ و اقتصاد تقویت مهارت کتاب خوانی، روحیه پرسشگری، نقد منصفانه در دانش آموزان و ایجاد زنگ گفتگو در مدارس در دستور کار قرار دارد. همچنین در حوزه تربیت دینی پرداختن به موضوع اقامه نماز، تقویت شورای امر به معروف و نهی از منکر، توسعه فرهنگ حجاب و عفاف، تأکید بر مهارت های زندگی و نهادینه سازی سبک زندگی ایرانی و اسلامی دنبال می شود.

* اصول پنج گانه تعلیم و تربیت اسلامی از منظر شهید مطهری

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۲ ردیبهشت سالروز شهادت استاد مطهری است، عنوان کرد: مناسب است که در این فرصت اصول تعلیم و تربیت اسلامی را از منظر شهید مطهری دنبال کنیم نخستین اصل، هماهنگی با فطرت است که دستگاه تعلیم و تربیت باید مسائل فطری همچون خردورزی، حقیقت جویی، خداگرایی و عدالت طلبی را در دانش آموزان تقویت کند. اصل دوم اعتدال است که آموزش و پرورش موظف است انسان هایی را تربیت کند که نه اهل افراط باشند و نه اهل تفریط.

فانی با اشاره به اینکه اصل سوم تعلیم و تربیت اسلامی از منظر شهید مطهری جامعیت و همه جانبه نگری است، افزود: انسان رشید یعنی انسانی که در همه ابعاد تقویت شده باشد. اصل چهارم تعلیم و تربیت اسلامی، تأمین نیازهای واقعی انسان است و اصل پنجم اصل تأکید به تربیت است که از این منظر دوره کودکی به ویژه مقطع پیش دبستانی و ابتدایی نقش اساسی را در تکمیل شخصیت انسان دارد.

وی اظهار داشت: اجرای سند تحول نظام آموزشی کشور و پیگیری سیاست های کلی تعلیم و تربیت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری می تواند متضمن اجرای اصول پنج گانه تعلیم و تربیت اسلامی از منظر شهید مطهری باشد. آموزش و پرورش هم اکنون در حال تدوین نقشه راه برای تحقق اجرایی شدن سند تحول بنیادین است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه امروز روز معلم است، گفت: معلم رکن اصلی فرآیند تعلیم و تربیت است و این معلم است که نقش ممتاز و منحصر به فردی را در نظام تعلیم و تربیت دارد. به گونه ای که رفتار، سخن، سکوت و نحوه پوشش معلم همگی می تواند در رفتار دانش آموز تأثیرگذار باشد بنابراین پرداختن به معلمان گام مهمی در تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت است.

* نظام رتبه بندی معلمان پس از تصویب در دولت به مجلس تقدیم می شود

فانی با اشاره به سیاست های آموزش و پرورش در رابطه با معلمان عنوان کرد: ارتقای منزلت و جایگاه معلم در طراز جمهوری اسلامی و تقویت انگیزه و مهارت های حرفه ای معلمان دو محور اصلی است که آنها را دنبال می کنیم ودر این راستا لایحه رتبه بندی معلمان در دولت مطرح است که با تصویب آن در دولت تقدیم مجلس خواهد شد و پس از آن بحثارزیابی صلاحیت حرفه ای معلمان اعمال می شود که امیدواریم براین اساس شایستگی حرفه ای و انگیزه لازم در معلمان رشد کند.

وی با اشاره به سیاست بومی گزینی در آموزش و پرورش عنوان کرد: یکی از سیاست های اصلی آموزش و پرورش جذب نیروی بومی از بوم برای همان بوم است؛ یکی از مشکلات کنونی آموزش و پرورش عدم توزیع مناسب نیروی انسانی است که با اعمال سیاست بومی گزینی امیدواریم در آینده دیگر با مشکل نقش و انتقال نیروها مواجه نشویم.

* رسیدگی ویژه به معلمان ابتدایی در دستور کار

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به اهمیت دوره ابتدایی یکی دیگر از سیاست های مدنظر ما پیگیری رسیدگی ویژه به معلمان ابتدایی است که امیدواریم مراحل قانونی این موضوع طی شود که با تصویب آن گام مهمی در ارتقای جایگاه معلمان ابتدایی برداشته می شود.

* آموزش و پرورش به تنهایی قادر به مدیریت و اداره تعلیم و تربیت کشور نیست

فانی با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت فرزندان کشور از توان و عهده یک وزارتخانه خارج است، افزود: آموزش و پرورش به تنهایی قادر به مدیریت و اداره تعلیم و تربیت کشور نیست. وزارت آموزش و پرورش یک وزارتخانه در کنار سایر وزارتخانه ها نیست بلکه آموزش و پرورش یک فرا وزارتخانه است و مأموریت این نهاد به همه جامعه، سازمان ها و وزارتخانه ها مربوط می شود چرا که همه از خروجی آموزش و پرورش بهره مند می شوند بنابراین آموزش و پرورش متعلق به همه است.

* با همکاری تمام نهادهای کشور می توان امیدوار شد که مشکلات دستگاه تعلیم و تربیت حل شود

وی تصریح کرد: اگر به دنبال این هستیم که سرمایه انسانی را که پایدارترین سرمایه هاست در جامعه رشد دهیم باید بدانیم که بزرگترین سرمایه گذاری در کشور سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است.هزینه کردن در آموزش و پرورش بهترین سرمایه گذاری برای نظام و مردم است، همکاری و مساعدت همه نهادهای دولتی و مردمی، استانداران، فرامنداران، بخشداران، ائمه جمعه و جماعات، مردم، اولیای دانش آموزان و نهادهای غیردولتی می توان به این موضوع امیدوار شد که به تدریج مشکلات آموزش و پرورش برطرف شود و ما بتوانیم نیروهایی برای آینده کشور تربیت کنیم.

* آموزش و پرورش کشور آیینه تمام نمای آینده کشور است

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هم اکنون ۱۲ و نیم میلیون دانش آموز در مدارس کشور حضور دارند که در آینده کارگزاران و نیروی انسانی کشور را تشکیل می دهند بنابراین این جمله گزاف نیست که بگوییم آموزش و پرورش کشور آیینه تمام نمای آینده آن کشور است، برای اینکه مشاهده کنیم آینده کشورمان چگونه است باید مشاهده کنیم که امروز در آموزش و پرورش چه می گذرد. برای اینکه بتوانیم فرزندانمان را برای آینده و مطابق اصول تعلیم و تربیت اسلامی تربیت کنیم باید امروز به آموزش و پرورش برسیم و همه نهادها، مردم و دست اندرکاران کشور باید خود را در خدمت آموزش و پرورش ببینند.

فانی عنوان کرد: از دولت و مجلس بابت کمک های خوبی که به آموزش و پرورش داشتند، تشکر می کنم. امسال بودجه آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد رشد داشت در حالی که رشد بودجه دولت ۱۱ درصد بود که این نشان می دهد دولت و مجلس نسبت به اهمیت آموزش و پرورش حساسیت خاصی را دارند. یقینا مساعدت ائمه جمعه و جماعات و حضور ائمه جمعه در مدارس می تواند باعثتقویت روحیه اقامه نماز در دانش آوزان شود. همچنین به مدیران مدارس و مسئولان آموزش و پرورش سراسر کشور گفته ایم که خودشان در نماز جماعت دانش آموزش شرکت کنند تا دانش آموزان برای برپایی نماز جماعت ترغیب شوند و به تدریج این فرهنگ در آنها نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه تکیه صرف به بودجه های دولتی نمی تواند مشکلات آموزش و پرورش را حل کند، بیان کرد: از خیران مدرسه ساز و مدرسان مدارس غیردولتی می خواهیم بیش از گذشته به کمک آموزش و پرورش بیایند.

انتهای پیام /

ارسال نظر