|
|
کدخبر: ۱۶۹۵۹۶

معاون اسبق میراثفرهنگی گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: معاون اسبق میراثفرهنگی کشور گفت: در دولت نهم و اوایل دولت دهم انقلابی در حوزه ثبت آثار تاریخی کشور ایجاد کردیم.

مسعود علویان صدر در گفت وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی که آیا نباید برنامه مشخصی برای ثبت تک تک یک میلیون اثر تاریخی کشور داشته باشیم اظهار داشت: ما یک برنامه مشخصی در دوره خودمان داشتیم که طی آن حرکت بسیار جدی هم در عرصه جهانی و هم در عرصه ملی آغاز شد به طوری که با تمرکز بر این موضوع، هر سال دو اثر ملموس و در کل ۱۰ اثر ناملموس ثبت کردیم.

وی با بیان اینکه در حوزه ملی، آمار در حوزه ثبت آثار تاریخی، زیاد است اضافه کرد: در این حوزه انقلابی ایجاد شد، البته برخی می گفتند چرا اینقدر آثار تاریخی کردید، که جواب ما این بود که وقتی ثبت صورت می گیرد، کم کم به حفاظت آثار تاریخی می رسیم و اگر ثبت نمی کردیم نمی توانستیم حفاظت کنیم و دوم اینکه ثبت که صورت می گیرد محدودیت های حفاظتی برای یک اثر بالا می رود.

علویان صدر با بیان اینکه باید مدیران فعلی بگویند چه برنامه و استراتژی برای ثبت آثار ملی دارند تصریح کرد: حتما باید یک برنامه معین و مشخصی برای این تکلیف قانونی داشته باشیم و در خصوص شیوه اجرایی باید فکر کنیم، اما باید در نظر داشت که لازم به قانون جدید نیست و خلا قانونی نداریم.

معاون اسبق میراثفرهنگی کشور با بیان اینکه میراثفرهنگی مکلف است نسبت به ثبت آثار تاریخی اقدام کند در خصوص هزینه های این اقدام بزرگ نیز یادآور شد: هزینه های شناسایی محوطه ها متفاوت است، باید ببینیم در چه سطحی می خواهد شناسایی صورت گیرد چرا که در حال حاضر شناسایی محوطه ها در سطح اولیه و شناخت اولیه صورت گرفته است یعنی باستان شناسان پیمایش ملی انجام داده اند و آثار را دیده و گزارش یک صفحه ای را به ما داده اند.

وی خاطرنشان کرد: مرحله بعدی، کار کارشناسی باستان شناسی است، اگر فقط تعیین عرصه و حریم باشد هزینه آن کمتر می شود ولی اگر لایه نگاری و شناسایی لایه ها انجام دهیم هزینه ها بیشتر می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر