|
|
کدخبر: ۱۷۲۱۵۶

زنگنه در گفت وگوی ویژه خبری:

خبرگزاری تسنیم: وزیر نفت دلیل توقف پروژه ایران ال ان جی را توقیف شدن اجزای اصلی آن اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، بیژن نامدار زنگنه ساعتی مهمان گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بود.

وزیر نفت در بخشی از سخنان خود به ظرفیت ۱.۸ میلیون بشکه ای پالایش روزانه نفت در ایران اشاره کرد و گفت: ظرفیت پالایش نفت کشور در سال های آینده به ۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و در آینده نیازی به واردات بنزین و دیگر فرآورده های نفتی نخواهیم داشت.

زنگنه توسعه پتروشیمی ها را راهکاری مناسب برای توقف خام فروشی دانست و گفت: با ۷۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در پتروشیمی کشور، ارزش فعلی ۲۵ میلیارد دلاری تولید محصولات پتروشیمی کشور ۳ برابر شده و به ۸۰ میلیارد دلار می رسد.

وی افزود: در بند " ق " تبصره ۲ بودجه ۹۳ به وزارت نفت اجازه داده شده تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار به صورت روشهای مختلف تأمین مالی ارزی و ریالی در طرح نفت و گاز و پتروشیمی و نیز کاهش مصرف انرژی در بخش های مختلف صنعت حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، ساختمان و غیره هزینه کند، از اینرو ما می توانیم با استفاده از این بند قانونی، واگن های مترو خریداری کرده و وزارت نفت بازپرداخت فاینانس خارجی خرید آن ها را برعهده گیرد و یا با استفاده از تسهیلاتی به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بپردازیم.

وزیر نفت با بیان این که هزینه صادرات گاز به صورت ال ان جی روز به روز پایین تر می آید، گفت: یک واحد ال ان جی را شروع کردیم و چند میلیارد دلار در آن هزینه کردیم اما اجزای اصلی اش در تحریم ها توقیف شد و مجموعه این سرمایه گذاری متوقف شده است.

زنگنه تصریح کرد: ظرف ۳ سال آینده می توانیم از میادین مشترک ۷۰۰ هزار بشکه افزایش تولید نفت داشته باشیم که این میزان بعدا قابلیت افزایش تا یک میلیون بشکه در روز را دارد.

این عضو کابینه دولت گفت: اینکه در یک میدان مشترک در طرف ما ۳ دکل حفاری مشغول کار باشد و در طرف مقابل ۵۰ دکل، بسیار رنج آور است.

انتهای پیام /

ارسال نظر