|
|
کدخبر: ۱۷۲۱۷۰

رمزوراز بی محلی به طلب ۸۰هزار میلیاردی ۷

خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس اقتصادی عمده مطالبات معوق بانکی را همان تسهیلاتی دانست که توسط هیات مدیره های بانک ها پرداخت شده است و گفت: بدهی ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر از بدهکاران بانکی بالای ۱۰۰ میلیارد تومان است.

ابوالقاسم حکیمی پور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، در ارتباط با چرایی افزایش معوقات بانکی و عدم وصول آنها در سیستم بانکی، اظهار داشت: طبیعتاً علت اصلی این امر وجود فساد در سیستم بانکی است و افزایش آنهم به این خاطر است.

وی با بیان اینکه بخش اعظم مطالبات معوق ناشی از تسهیلات پرداختی توسط هیات مدیره بانک هاست، گفت: دلیل این امر هم وجود جریانات سیاسی پشت پرده پرداخت تسهیلات توسط هیات مدیره ها به برخی از اشخاص است.

این کارشناس اقتصادی ضمن تأکید براینکه بسیاری از معوقات بانکی مربوط به دولت است، تصریح کرد: تسهیلات تکلیفی هم البته معوق شده اند ولی این تسهیلات شامل بدهی های معوق ۸۲ هزار میلیارد تومانی نیست.

حکیمی پور با اشاره به اینکه بدهی ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر از بدهکاران بانکی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است، افزود: از طرف سیستم بانکی اراده و همتی برای وصول این معوقات بانکی وجود ندارد.

وی با انتقاد از عدم تمایل دولت برای افشای اسامی بدهکاران بانکی، گفت: هم اکنون سهم مطالبات معوق نسبت به تسهیلات پرداختی در سیستم بانکی ۲۵ درصد است درحالی که این رقم در دنیا ۵ درصد می باشد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: تا زمانی که بازنگری و تغییر در ترکیب هیات مدیره بانک ها صورت نگیرد این مشکلات کماکان ادامه خواهد داشت و وضعیت در آینده بدتر هم می شود. از همین رو باید در تعیین هیات مدیره ها ملاک شایسته سالاری باشد نه جریانات سیاسی.

انتهای پیام /

ارسال نظر